Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Oftalmologija Suhe oči in vnetje vek- uspešna rešitev

Suhe oči in vnetje vek- uspešna rešitev

Dovolite, da se javim in povem svoje dobre izkušnje s premagovanjem suhih oči (conjunctivitis sicca) in vnetja vek (blepharitis).

V menopavzi pri starosti 53 let je nenadoma prišlo do drastičnega zmanjšanja nastajanja solz, za kar niso odkrili razloga. Bila sem pregledana v revmatološki ambulanti s sumom na Sjögrenov sindrom. Ta je bil ovržen. Po težkem keratoconjunctivitisu, ki sem ga takrat prebolela in zdravila z antibiotiki, sem prejemala kaplice Artelac in začela sem vlažiti bivalne prostore. Poleg tega sem na vse načine ščitila oči pred zunanjimi dražljaji, vetrom, soncem, mrazom, vročino in podobnim. Navidezno banalna stvar me je zoprno spremljala, kapljice sem imela v vseh mogočih žepih, torbicah, v vsakem stanovanjskem prostoru, morala sem si jih vkapavati nekajkrat na uro… Četudi sem to racionalno sprejemala, je bilo moteče. Postopoma so se mi zadebelile veke in dobila sem kronični blefaritis. Četudi redno hodim k svoji okulistki, mi ni nikoli povedala ničesar o tej nadlogi, a zame je postajala iz leta v leto bolj nadležna. Kadar so me veke hudo srbele, sem si jih namazala s kortikosteroidnim mazilom, da mi je omilil srbež.

Nato sem se seznanila, da pomaga gretje vek in masaža ter uporaba posebnih robcev z dezinficiesom (Blephaclean). Sem poskušala, a nisem bila prav uspešna. Stanje se je slabšalo in po petih letih ob nekem hudem stresu doseglo kulminacijo, ko sem bila na antibiotikih in kortikosteroidih. Takrat sem izvedela, da obstaja specializirana ambulanta za suhe oči in jo obiskala. Po tem obisku sem si v nekaj mesecih oči popolnoma uredila.

Kaj sem izvedela? Preverili so sestavo mojih solz in mi povedali, da mi manjka hialuronska kislina, ki pa je ni v kapljicah Artelac. Najpomembneje, kar so me pa naučili, je pravilna higiena vnetih vek.
Veke si enkrat dnevno, navadno kar zvečer v postelji, ogrejem z blazinicami za gretje (iste kot za hlajenje), ki jih ogrejem s kropom. Po približni 10 minutah si s palčkami za čiščene ušes iztisnem s toploto zmehčano vsebino žlez lojnic (Meibomove žleze) na obeh vekah zgoraj in spodaj. Na vsako žlezo posebej pritisnem in na koncu z vato, na katero dam preparat Ilast care za veke (lahko je tudi baby šampon, a meni ne ustreza). Za to čiščenje potrebujem okoli 10 minut. Skupno torej 20 minut zvečer. Po čiščenju si oči sperem z navadnimi solzami (Artelac) in si vkapam solze s hialuronsko kislino (meni najbolj ustrezalo Thealoz duo). Ponoči ne morem uporabljati zaščitnih očesnih gelov, ker imajo vsi v sebi konzervans. Zato si ponoči, če se zbudim, dam še solzice s hialuronsko kislino.

Včasih si moram veke očistiti dvakrat dnevno.
Odkar izvajam takšno očesno higieno, rabim bistveno manj solzic ob istem delu, oči pa me več ne skelijo, pečejo, veke niso pordele itd.
Poudarim naj še, da klima v prostorih in avtomobilih zelo suši oči in se je treba temu izogibati.

Ker sem sama na tak način rešila svoj dolgoletni problem, bi rada s svojimi izkušnjami pomagala še drugim.

Rada bi poudarila, da tudi okulisti niso seznanjeni s tem problemom v takih detajlih, ali o tem ne govorijo?, saj sem veliko let tavala naokrog in mi tega ni nihče izmed njih povedal. Dejstvo je, da spreminjajoči se način življenja prinaša tudi nove bolezni. Delo za računalniki je očitno rabilo okoli 20 let, da je pripeljalo do epidemije suhih oči, prav tako pa tudi klimatske spremembe z vse večjo uporabo klimatskih naprav predstavljajo dodaten problem za to patologijo.

Vesela bom, če bo moja izkušnja komu pomagala.

Takole imajo popisano higieno vek na spletni strani ambulante dr. Pfeifer
http://www.okc-pfeifer.si/ocesni-problemi/vnetja/blefaritis/

Naj še zapišem, da zelo veliko delam z računalnikom in gledam v monitor.

Živjo! Vidim, da je objava že stara, pa vseeno. Tudi jaz se poslužujem enake nege vek. Imam pa problem – zdi se mi, da z masažo vek s palčko za ušesa preveč pritiskam na veke, zato se mi zdijo že čisto boge. Kako točno si ti zmasiraš veke s palčko? Meni je ista zdravnica rekla, da “potegnem” po veki čisto do tripalnic. Ampak imam vedno občutek, da moram močno iztisniti ta mastnen sloj iz vek, ampak sem po mojem preveč groba. :/

Hvala! 🙂

Živjo! Vidim, da je objava že stara, pa vseeno. Tudi jaz se poslužujem enake nege vek. Imam pa problem – zdi se mi, da z masažo vek s palčko za ušesa preveč pritiskam na veke, zato se mi zdijo že čisto boge. Kako točno si ti zmasiraš veke s palčko? Meni je ista zdravnica rekla, da “potegnem” po veki čisto do tripalnic. Ampak imam vedno občutek, da moram močno iztisniti ta mastnen sloj iz vek, ampak sem po mojem preveč groba. :/

Hvala! 🙂

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

Ali se je kdo uspešno pozdravil kronicni blefaritis?

Res bom vesela vsakega odgovora, že eno leto trpim za vnetimi in rdečimi vekami.

Hvala.

Lp

Nataša

New Report

Close