Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Oftalmologija Naj otrok dobi ocala ali ne

Naj otrok dobi ocala ali ne

Pozdravljeni,

danes je moj skoraj osemletnik imel pregled vida pri oftamologu. Razlog za pregled je bil, da so nas v glasbeni soli, ki jo otrok obiskuje, vprasali, ce slucajno slabo vidi, saj imajo vcasih tak obcutek. Doma sva z mozem bila pozorna, vendar pretiranih odstopanj ni bilo opaziti. Note smo mu postavili malo blizje, ko bere pa razen tega da vcasih (res redko) zacne malo lesti v knjigo ni bilo opaziti nicesar. Pa se to sem pripisovala temu, da se sele uci brati.Tudi v soli niso opazili posebnosti. Hodi v 2 razred. Izvid je sledec:
ER: OD:+0,25 Dsph, OS: +0,25 Dsph
Vod: +0,50 DSph=1,0 Vos: +0,50 DSph=1,0
Ocala za dalec po subjektivni refrakciji: do:+0,50 Dsph, lo:+0,50 Dsph pd:po meri

Diagnoza: H52.0 Daljnovidnost(hipermetropija)

Sedaj pa sva z mozem v dilemi ali otroku dati ocala ali ne. Zdi se nama da dioptrija ni tako visoka, kolikor se nama zdi ga tudi ne ovira, zanima pa naju vase mnenje saj se na to ne spoznava dovolj. Zanima me, se ce se z nosnjo ocal dioptrija lahko popravi oz ce jih sedaj ne dobi ali lahko to skodi razvoju ocesa. Na pregledu je sin bil pri oftamologu za odrasle, oz v eni izmed okulisticnih ordinacij, saj bi na pregeld pri oftamologu za otroke moral cakati par mesecev. Najlepsa hvala za vas odgovor in razlago. Lep pozdrav

Refraktometrija ( meritev dioptrije z aparatom refraktometrom) je pokazala obojestransko enako nizko daljnovidnost pol sferične dioptrije. Če je izvid točen, očala niso potrebna niti za daljavo, niti za bližino. Točna meritev dioptrije pri otroku, vsaj pri prvem pregledu, mora biti v midrijazi ( s kaljicami razširjeni zenici) da se izključi napaka zaradi prisotne akomodacije pri ozki zenici in prisotni akomodaciji (zmožnosti prilagoditve in zadebelitve očesne leče s pomočjo ciliarne mišice).
Z nošnjo očal se dioptrija ne more izboljšati. Nenošenje očal lahko pri višjih dioptrijah povzroči trajno in nepopravljivo slabovidnost slabšega očesa.
L.P:gorazd kolar

*******************************************

New Report

Close