Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Oftalmologija astigmatizem in premočna dioptrija

astigmatizem in premočna dioptrija

Spoštovani!

Pred leti mi je oftamolog predpisal premočna očala. Takrat sem nosila dioptrijo cca -1,5 na obe očesi in cilindre, če se prav spomnim 0,5. Ko sem dala očala prvič na glavo se mi je kar zvrtelo ampak mislila sem, da s tem ni nič narobe in nato sem se nanje navadila. Čez cca 3-4 leta sem očala zamenjala. Takrat smo pri drugem oftamologu ugotovili, da zadostujejo očala z dioptrijo -0,5 in -0,75, cilindri pa so se mi poslabšali. Aparat mi je nameril malo več kot -1,5 (cilindrov) na obe očesi. Ne vem kakšne sicer imam na očalih, mislim da vseeno manjše (-1 ali manj) ampak vseeno.

Zanima me ali je možno, da se astigmatizem poslabša, če nekaj let nosiš očala s preveliko dioptrijo.

Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem!

Lep pozdrav!

Vrednost cilindra pri astigmatizmu ( slovenskega prevoda žal ni, predlagan je bil izraz krivovidnost, a se ni uveljavil), je skoraj vedno stabilna in se ne spreminja ( spreminja se pri obolenju roženice keratoconus). Pri astgmatizmu roženica ni izsek polkrogle temveč je ta polkrogla stisnjena pod določenim kotom. Tako se izolirani ozki snopi svetlobe združijo na različnih razdaljah in slika na mrežnici očesa ni ostra, temveč razmazana.
Pri prvem predpisu očal s cilindričnimi lečami pri astigmatizm po navadi ne dajemo polnih vrednosti, ker jih pogosto nosilec ne prenaša. Kasneje pa lahko vrednost cilindra v očalih višamo .
Astigmatizem se ne povečuje, če ne nosimo očal.
L:P: Gorazd Kolar

*******************************************

Najlepša hvala za odgovor!

Se pravi, da dejansko na astigmatimen ni mogoče vplivati. Zapisali ste, da če ne nosimo očal se astigmatizem ne povečuje, verjetno to pomeni, da tudi večletno nošenje očal s premočno dioptrijo ne poveča astigmatizma? Ali se motim?

Še enkrat hvala!

Lep pozdrav!

nova
Uredništvo priporoča

Za astigmatizem lahko delate vaje za krepitev očesnih mišic. Če jih delate vsak dan redno (3 do 4x na dan), se lahko astigmatizma tudi znebite. Primer vaj najdete na spodnjem linku, sama se najbolj poslužujem vaje tibetanskega kolesa:

http://www.bateseyeexercises.com/astigmatism.php

http://livingnow.com.au/wp-content/uploads/sites/15/Tibetan_wheel.jpg

Do tega tibetanskega kolesa sem prišla po naključju, še preden sem dobila astigmatizem, in sem celotno pot po kolesu opravila gladko. Zdaj, ko astigmatizem imam, pa v določenih smereh na koncu špic čutim napetost mišic, kar pomeni, da mišice dejansko res treniram 🙂

Astigmatizem lepo odpravimo z sproščanjem, zelo učinkovito. Prav tako se v določenih primerih znebimo dioptrije. Dovolj je pol ure dnevno nekaj vaj. Lep dan vsem tukaj.

večletno nošenje očal z nepravilnimi očali ne poveča astigmatizma, je pa seveda neprijetno in moteče.
LP dr Gorazd Kolar

*******************************************

New Report

Close