Med.Over.Net

Oftalmologija

Odgovarjajo: prof. dr. Gorazd Kolar, dr. med., oftalmolog

Okulist (oftalmolog) vam svetuje s področja zdravljenja očesnih bolezni, dioptrije, očesnega pritiska, korekcije vida, o glavkomu, sivi mreni, ...

prof. dr. Gorazd Kolar , dr. med., oftalmolog

gorazdkolar

tezave z očmi

Default avatar

katjahozi

Moje ime je Katja Hozjan.
Pišem vam, ker imam eno vprašanje zaradi mojega vida.
Jaz imam že od otroštva dosti problemov z mojim vidom, moja dioptrija je tudi zelo visoka -7, na levem očesu imam malo več -8. Pri 12 letih sem imela tudi operirano levo oko zaradi škiljenja in mi od operacije naprej možgani ne funkcionirajo levo oko, moja diagnoza je ombylopia o sin st p trabusmus. Bi pa povedala da desno oko ki je v redu poskušam kar dosti pokrivati, da delam z levim očesom. In me zanima ali se lahko z pokrivanjem popravi ali obstaja kakšna tudi operacija za to da se popravi.
Za konec pa imam še vprašanje ali se vid lahko poslabša sam od sebe tako npr. da možgani 100% prekinejo vid?

Najlepša hvala za odgovore

lp

Katja Hozjan
Default avatar

gorazdkolar

Spoštovana,
navajate, da je levo oko bilo operirano zaradi škiljenje in slabovidnosti. Pokrivanje boljšega očesa ima uspeh za izboljšanje vida pri mlajših osebah ( otroci) kasneje so ti uspehi skromnejši,čeprav so koristni, da vsaj ohranjajo vrednost vida in se vid ne slabša. Z operacijo tega stanja ni mogoče popraviti. Možgani ( vidni center) prekinejo vid pri zelo resnih možganskih obolenjih ali hudih poškodbah, ki jih pa pri vas gotovo niso prisotne.
Default avatar

katjahozi

Spoštovani

Imam še eno vprašanje v kolikšnem času z pojruvanjen se naj bi stanje izboljšalo ali popravilo ?

Hvala za odgovor

Lp

Katja Hozjan
Default avatar

gorazdkolar

Poskušajte s pokrivanjem 2 do tri mesece.
Lep pozdrav,
dr. Gorazd Kolar
Default avatar

katjahozi

Spoštovani

Jaz pokrivam svoje oko, že tam eno leto in še malo pribliżno. Zanima me ali se samo oko ne more poslabšati in ali se lahko samo izbolša.
Zdej če pokrivam desno oko, ali obstaja kakšna možnost da bi se tudi ta kej poslabšal?

Hvala za odgovore

Lp

Katja
Default avatar

gorazdkolar

Spoštovana, pokrivano oko se ne more poslabšati. Kaj pa je vzrok za slabovidnost levega očesa, pa vam ne morem točno odgovoriti. Več o tem in odgovor na to vprašanje vam lahko poda le vaš oftalmolog, ki je pregledal tudi mrežnico levega očesa. Zakaj je nastalo škiljenje? Ali je bila vzrok kratkovidnostkari je sicer redko vzrok za slabovidnost, ali je nastala zaradi okvare mrežnice v rumeni pegi? Na to vam bo odgovoril vaš oftalmolog ( zdravnik za očesne bolezni).
Default avatar

katjahozi

Spoštovani

Imam se eno vprašanj ali se samo levo oko lahko poslabša?
Hvala za odgovor

Lp

Katja
Default avatar

gorazdkolar

Spoštovana Katja, Zelo verjetno se levo oko ne bo poslabšalo, lahko pa da se bo dioptrija višala, kar ni mogoče predvideti. Priporočal bi kontrolo vida vsakih 6 do n8 mesecev, da se bo stanje spremljalo in izvajala ustrezna terapija z očali. Ne dvigajte težjih bremen, ne sklanjajte se , ne izvajajte težje telovadbe.
Lep pozdrav, dr. Gorazd Kolar