Med.Over.Net

ARHIV - zdravstvo

Spoštovani, ta forum je zaprt za pisanje in je namenjen samo branju tematik s področja zdravstva. Tukaj lahko poiščete nasvet, v že odgovorjenih vprašanjih. V primeru, da bi želeli postaviti novo vprašanje, prosimo, da izberete področje, ki vas najbolj zanima in menite, da je najbolj primereno za vaše vprašanje.
Hvala za razumevanje.
http://med.over.net/forum5/viewforum.php?f=467

inkontinenca

Default avatar

miorka

Imam težave namreč že od otroštva-v spanju in na spremembo temperature sem
že vse življenje občutljiva. Kdar smo kam šli in so me obleki, ko sem stopila ven na mraz
sem se pa polulala! Čeprav sem bila stara 6 let!!!!
Vedno sem imela vnetja, pa so mi greli mehur....
Tudi v puberteti, ko sem prišla iz toplega na mraz sem morala nazaj in lulat! Urgentno....
Sem pa lahko zadrževala in kontrolirala. Pri sedečem delu, nisem hodila od 7h do 14! Če nisem vstajala mi sploh ni bilo treba... ko sem pa vstala pa nujno!!
Ko sem šla na ples, nisem smela poskusiti alkohola, potem nisem smela več plesati-to je
bilo pri 27h -še pred porodom! Potem pa na slabše-posebno pred mensesom in seveda po
izgubi ob vstopu v meno-vedno slabše!

Ali bi se dalo inkontinenco pozdraviti s kako drugo metodo razen z TVT operacijo, ki se je zelo bojim...
Default avatar

doks

Spoštovana,

Predpostavljam, da gre pri vas (v večji meri) za urgentno inkontinenco urina.

Vzroka zanjo velikokrat ni mogoče potrditi (prekomerno aktivni sečni mehur ali idiopatska urge inkontinenca).

Zelo verjetno bi vam koristilo, če bi spremenila življenski stil in bi:
- uživala manj (ali nič) kave, pravega čaja, koka kole itn. Kafein, ki je v teh pijačah namreč neposredno stimulira sečni mehur in poslabša simptome nujnosti uriniranja (urgency)
- manj ali nič alkohola
- normalne količine tekočin (Ne premalo ! Če je urin preveč zgoščen, lahko draži sečni mehur)
- pojdite na WC le ko je to potrebno. Nekateri ljudje imajo navado, da gredo na WC pogosteje kot bi bilo to potrebno in tudi takrat, ko je v mehurju samo malo urina. Da jih ne bi presenetilo. Menijo, da se težave ne bodo pojavile, če se sečni mehur ne bo preveč napolnil in če ga redno izpraznjujejo. Takšno razmišljanje ni pravilno in lahko poslabša simptome, saj lahko postane sečni mehur (dolgoročno) še bolj občutljiv in reagira že, ko je le malo napolnjen
- shujšala, če imate prekomerno telesno težo
- trenirala sečni mehur tako, da bi postopoma lahko zadržal vedno več urina, kar bi (počasi) vodilo do zmanjševanja njegove prekomerne aktivnosti (hiperaktivnosti), redkejše želje po uriniranju in manj pogostega uhajanja urina. Obstajajo različne tehnike takšnega treninga, ki vam jih lahko razloži vaš osebni ginekolog.

Poskusite lahko z zdravili, ki so namenjena prav temu (antimuskariniki – antiholinergiki). Delujejo tako, da blokirajo določene živčne impulze do sečnega mehurja, ki se zato bolj sprosti in sprejme večjo količino urina preden sproži signal za praznenje.

TVT operacija je praviloma zelo uspešna pri stresni inkontinenci in tako imenovani kombinirani (mešani) inkontinenci urina, pri urgentni unkontinenci pa ne. Predvidevam, da ste opravila preiskave, ki potrjujejo diagnozo in smiselnost TVT operacije.

Glede na to, da ste v prehodnem obdobju in nimate več menstruacij, bi vam verjetno koristili ženski spolni hormoni (lokalni estrogeni ali sistemska nadomestna hormonska terapija), ki vam jih lahko predpiše vaš izbrani ginekolog po njegovi presoji.

Glede na dolgoletno trajanje vaših težav in navedke v vašem zapisu, menim, da je pri vas vzpostavljen in globoko ukoreninjen tudi določen vzorec vedenja, ki vam onemogoča kakršnokoli spremembo vašega obnašanja oziroma stila življenja. Hipnoterapija lahko pri tem pomaga, pomaga lahko tudi pri izboljšanju sproščanja telesa (in s tem sečnega mehurja) in daljšanju intervala med posameznimi uriniranji (do neke mere).
Sergej Pušnar, dr.med.,spec.ginekologije in porodništva
Naročanje na hipnoterapijo od poned. do petka od 7.30 - 8.00 in od 20.00 - 20.30 na GSM 040 799 427
Default avatar

miorka

Res lepa hvala za takojšen odgovor.
Kam se pa lahko obrnem oz. kje vas najdem za hipnoterapijo in koliko to stane?

Morda bi poskusila preden se odločim za operacijo s hipnoterapijo ali akupunkturo?
Lep pozdrav!
Default avatar

doks

Ker na forumu ni korektno, da delam "reklamo" komurkoli, vam lahko odgovorim v zasebnem sporočilu, vendar mi morate prej posredovati vaš e-mail.
Naročanje na hipnoterapijo od poned. do petka od 7.30 - 8.00 in od 20.00 - 20.30 na GSM 040 799 427
Default avatar

iks14534

Pozdravljeni,

to temo sem zasledila, ker imam sama podobne težave. Povezane so s cisto, ki mi je pritiskala na mehur in so jo odstranili šele po slabem letu. Sicer zdaj po operaciji se stanje izboljšuje in hodim na vodo vedno manj, sem pa opazila, da ko sem živčna ali v kakšni taki situaciji pa spet hodim tako kot prej, torej prepogosto in ko mehur še ni poln. Bi tudi v tem primeru lahko pomagala hipnoterapija?

Lep pozdrav
Default avatar

doks

Spoštovana,

Del sporočila, kjer ste napisala e-naslov sem izbrisal, ker menim, da najverjetneje niste želela, da ga objavim.

Po operacijah se običajno počaka nekaj mesecev (npr. 3 do 6 mesecev), da se ugotovi končno stanje.
Nič niste napisala o tem, ali je šlo tudi za blažjo spuščenost rodil (maternice), koliko je bila cista velika, je bila mobilna (pomična) ali v zarastlinah ali je bila to cista jajčnika (navadna, endometriotična itn.) in kaj je bil obseg operacije (kaj so odstranili, kaj so naredili).

Če ni zadržkov, lahko najprej poskusite z zdravili (glej zgoraj).

Glede na vaše zaznavanje težav, ki so očitno večje, ko ste razburjeni (živčno napeti), bi hipnoterapija (vsaj do neke mere) pomagala.

Del odgovora sem vam poslal preko zasebnega sporočila.