Najdi forum

bolezen oci

Zdravo!
Zanima me, kaksne je moznost, da se bo bolezen prenesla na moje potomce. Imel sem namrec sivo mreno, ze od ranega otrostva, operacijo pa ko sem bil star 11. Star sem 22 in se nimam otrok, nekoc pa si zelim imeti vsaj 3 otroke. Od sorodnikov nosi ocala le mati in njeni 2 sestri.

Hvala!!

Prirojena siva mrena (katarakta) ni nujno dedna prirojena nepravilnost leče. Povzroči jo lahko tudi virusna infekcija ploda npr.z virusom rdečk v zelo zgodnji nosečnosti. V takšnih primerih se pri potomcih ne pojavlja. Siva mrena se pojavlja tudi s sklopu nekaterih drugih dednih bolezni (npr. metabolizma).Takrat se deduje tako kot osnovna bolezen v sklopu katere se pojavi.
V različnih družinah se deduje po različnem tipu. Odgovorni so različni geni.Iz zapisanega domnevam, nihče drug v družini ni imel sive mrene. Izkušnja kaže, da je v primerih, ko se katarakta pojavi pri samo enem članu družine, kot edina prirojena nepravilnost, 10%tveganje v vsaki nosečnosti, da bi se pojavila tudi potomcih. V nekaterih družinah se deduje po dominantnem tipu in je tveganje za to prirojeno nepravilnost pri potomcih 50%. Danes so identificirani le redki geni, ki so pomembni pri njenem nastanku. Področje še intenzivno raziskujejo.

Moj partner in njegova polsestra sta oba podedovala sivo mreno po mami – mama jo je imela prva v družini.
Kolikšna je možnost, da sivo mreno podeduje najin otrok?
Hvala za odgovor.

nova
Uredništvo priporoča

Siva mrena se v partnerjevi družini pojavlja avtosomno dominantno. To pomeni, da je avtosomno dominantno dedna in je tveganje, da se siva mrena pojavi pri vajinih potomcih 50%.Tisti, potomci, ki sive mrene ne bodo imeli, je tudi ne bodo prenašali naprej svojim potomcem.

Lep pozdrav,

New Report

Close