Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Genetika v nosečnosti in NIPT Kdaj se pojavijo dvojčki

Kdaj se pojavijo dvojčki

Najprej lep pozdrav.Zanima me kdaj se pojavijo dvojčki v družini.Moj oče ima mamico dvojčico.Ima tri sinove ki niso dvojčki.Nobeden od teh sinov nima dvojčkov,niti njihovi otroci.Sama imam dva otroka ,ki sta tri leta narazen.V vsej družini trenutno nima otrok samo moj brat.V kolikšnem času se zopet pojavijo dvojčki.Mimo je šlo že veliko generacij.Vprašala pa bi če se lahko namesto dvojčkov pojavijo štirojčki,zaradi velikega razmaka.Ali bi lahko če bi v tretje zanosila imela dvojčke.
Kako to v naravi poteka,in kako je to sestavljeno v genih.
Zahvaljujem se vam za odgovor.

Dvojajčni dvojčki so spočeti, če pri ovulaciji dozorita dve jajčeci, ki sta oplojeni z dvema spermijema.Vsak dvojček se vgnezdi, ima svoj plodni mehur in običajno vsak svojo posteljico. Ta je včasih tudi skupna.Sta enakega ali različnega spola in sta v bistvu brata, ki se istočasno rodita.Dedna nagnjenost, da bi zaplodili dvojčke gre po materini liniji.V večini družin je dedna nagnjenost za rojstvo dvojčkov majhna.
Enojajčni dvojčki nastajejo iz ene same oplojene jačne celice z enim spermijem.Imata lahko samo en plodni mehur včasih pa dva in eno same posteljico.Ne vemo kaj povzroči, da se oplojeno jajčece razcepi na dva enaka zarodka . Analiza družin kaže, da enojajčni dvojčki v največji meri nastanejo naključno. Doslej so opisali le nekaj družin, kjer so se rodili enojajčni dvojčki večkrat.
Verjetnost, da bi vi rodili dvojčke je zelo majhna, ni pa nemogoče. Četvorčke pa bi lahko spočeli samo v primeru, da bi jemali zdravila za spodbujanje dozorevanja jajčec (ovulacije) in ki povzročijo, da istočasno dozori več jajčec. Če se bi oplodila 4 jajčeca bi lahko spočeli četvorčke.

Pozdravljeni!

Ker je tema od dvojčkih… se bom z veseljem vključila v pogovor.
Sicer sem stara 21 let, vendar je moja neizmerna želja, da bi rodila dvojčke!! Preden pa zanosim bi rada prečekiračala vse možnosti, da bi se mi ta želja uresničila.
Veliko berem o tem, vendar nikjer ne najdem pravega recepta. No, tu pa sem zasledila, citiram: “Četvorčke pa bi lahko spočeli samo v primeru, da bi jemali zdravila za spodbujanje dozorevanja jajčec (ovulacije) in ki povzročijo, da istočasno dozori več jajčec. Če se bi oplodila 4 jajčeca bi lahko spočeli četvorčke.”
In sedaj me zanima kako priti do teh zdravil???

S spoštovanjem, A*

nova
Uredništvo priporoča

Upam, da težko.
LP

lp
sama sem dvojajčna dvojčica. koliko imam možnosti za zanositev z dvojčki?

Približno 2%.
LP

mene zanima, kakšna možnost, da nastanejo dvojčki, če ima moški ful močno spermo

Dvojčki se rodijo s pogostostjo 1/80 rojstev enojčkov. Vzroki za rojstvo dvojčkov so povišani nivoji nekaterih hormonov v krvi matere (gonadotropinov), zdravljenje z zdravili, ki pospešujejo dozorevanje jajčeca in s tem zanositev, družinski dejavniki (v nekaterih družinah se dvojajčni dvojčki rojevajo pogosteje). Močne sperme za sedaj z dvojčki niso povezali.

Oprostite, ampak kaj pa je to močna sperma in šibka potemtakem? Koncentracija spermijev v njej? Če ja, kaj pa če ima nekdo “močno spremo”, ampak večina spermije morfološko nepravilnih? Je to še vedno “močna sperma”, pa čeprav neprimerna za oploditev?

lpo pozdravljeni najprej , tudi mene zanima ali je mogoče da prav jaz rodim dvojčke , saj je moja oma bila iz družine kjer so bili kar dvojni dvojčki …veliko sreče 🙂 ampak niti moj oče ni mel dvojčkov nobenkrat in zdaj sma medve s sestro dovolj stari da bova imeli otroke in me zanima ali je mogoče da jih ima ena od naju ali pa jaz : ) to bi blo lepo

Pozdravljeni,
dedn a komponenta obstaja samo pri dvojajčnih dvojčkih. Verjetnost, da se rodijo dvojčki se nekoliko pogosteje deduje po mami kot po očetu. Če sem prav razumela, tudi vaša oma ni ena od dvojčic ali pač? Verjetnost, da se vama s sestro rodijo dvojčki je le neznatno večja kot je na splošno in je manjša kot 1%, seveda pa to drži le, če se ne boste zdravili z zdravili, ki stimulirajo ovulacijo.
LP

zanima me, če sta lahko dvojčka, ki sta bila v eni posteljici, vodena kot enojajčna dvojčka, sicer zelo podobna, vendar v nekaj – meni dvomljivih rečeh – tudi dvojajčna? Je mogoče, da ima eden dva vrtinca na sredi glave,drug pa enega – saj je lasna zasnova verjetno pri enojajčnih enaka?
Obstaja tudi možnost oploditve enega jajčeca z dvema spermijema?(nekje zasledila)?

hvala za odgovor

Tudi dvojajčna dvojčka imata lahko eno posteljico, ki nastane tako, da se tesno prilegajoči posteljici združita v eno.
Povsem zanesljiv odgovor vam lahko da molekularno genetska preiskava zigotnosti dvojčkov.

LP

Zdravo….rada bi vprasala kaksna je moznost za dvojcke ce je bil moj dedek dvojcek (z mamine strani), moja mama potem ni imela dvojckov…?

Pozdravljeni,
možnost, da bi se vam rodili dvojčki je manjša kot 1%.
Lep pozdrav,
Anamarija Brezigar

Sama sem dvojajcna dvojcica, za dvojcke iz moje druzine od prej ne vem, so pa partnerjeve tete ravno tako dvojcici in ena iz med njiju je tudi rodila dvojajcna dvojcka, kaksne imam moznosti sama?
Stara sem 32 let, imam ze dva otroka ter si zelim se tretjega, pa me je “strah” da nebi bila 2 🙂

Lp

Pozdravljeni,

zanima me kakšna je možnost zanositve z dvojčkoma, če sem sama ena iz med dvojčic (imam sestro dvojčico), sama sem dvojčica B (zadnja se rodila). V družini po mamini strani je bil dvojček njen oče, potem ima dvojčka brata in njena sestra je tudi imela dvojčke, po očetovi strani pa ne vem, da bi v družini bili prisotni dvojčki. V družini partnerja pa tudi imajo dvojčke vem za njegovi teti sta dvojčice in ena iz med njiju ima tudi sinova dvojčka. Stara sem 30 let in imam že 2 otroka.

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Pozdravljeni,
čeprav niste napisali ali so kateri dvojčki različnih spolov in dvojajčni, se slednji precej pogosteje pojavljajo družinsko. Dolgoletne izkušnje kažejo, da se nagnjenost k rojevanju dvojajčnih dvojčkov prenaša po maternalni liniji. Glede na način pojavljanja v različnih družinah, način dedovanja še ni dokončno razjasnjen (recesivno ali multifaktorialno dedovanje). Raziskujejo različne gene, ki naj bi bili vpleteni v pojav dvojajčnih dvojčkov, zasedaj pa so povezanost s kandidatnimi geni izključili. Ker ne poznamo vseh dejavnikov, ki vplivajo na pojav dvojajčnih dvojčkov, lahko verjetnost pojava le izkustveno ocenimo. Glede na to, da je v širši družini kar nekaj dvojčkov in da ste tudi vi dvojčica, imate pa že dva otroka enojčka, je verjetnost dvojčkov v naslednji nosečnosti reda velikosti 1%. Verjetnost, da se rodijo dvojčki se povečuje tudi s starostjo matere in takrat, ko potrebuje zdravila za pospešitev ovulacije. Družinski pojav enojajčnih dvojčkov pa je redek.

Lep pozdrav,
Anamarija Brezigar

Pozdravljeni,
prevencije pred spontano zanositvijo dvojčkov ne poznamo. Deloma pa lahko dajo vpogled v višje tveganje visoki nivoji FSH, ki so pri teh materah povišani. Visok FSH seveda ni povezan samo s pojavom dvojčkov, zato predlagam, da se o tem ali je testiranje FSH ob načrtovanju spontane zanositve smiselno, pogovorite s svojim ginekologom.

Lep pozdrav,
Anamarija Brezigar

Pozdravljeni!
Mene pa zanima naslednje. Moja stara mama je rodila 5 otrok od tega sta bila enkrat 2 jajcna dvojcka. Od fanta oce pa je tudi dvojajcni dvojcek. Kaksne moznosti za dvojcke imava.
Najlepsa hvala za odgovor.

New Report

Close