Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Genetika v nosečnosti in NIPT Nuhalna ali panorama?

Nuhalna ali panorama?

Stara sem 37 let in v 9. tednu nosečnosti. Šele čez dva dni imam prvi pregled pri ginekologu. Zaradi službenih zadev mi je posebej pomembno, da čimprej vem čimbolj zanesljivo glede stanja moje nosečnosti (delam na univerzi in bo to vplivalo na postavitev urnikov v novem letu, zamenjave predavateljev niso preprosta stvar… in ne bi rada brez kakršnega testa omenjala nosečnosti, potem pa morebitnih zapletov itd. Osebne stvari raje zadržim zase).

Vsekakor vem, da bom šla na amnio. Vendar pa ne bi rada v službi omenjala nosečnosti, preden ne opravim vsaj nuhalne ali NIFTY testa. Glede na to, da bi na slednjega lahko šla že v kratkem (če prav razumem, že od 10. tedna naprej), me zanima, ali je potem smiselno iti še na nuhalno kak teden za tem? Ali se na nuhalni lahko kaj več vidi kot pri Nifty testu? Do rezultatov amnio sem pa dokaj prepričana, da se bo nosečnost že zelo opazila in bodo v službi že vsi vedeli, sploh ker sem v tretje noseča in trebuh gotovo ni več tako čvrst kot pred prvo nosečnostjo. Že pri drugi nosečnosti sem imela precej prej opazen trebuh kot v prvo. 🙂

Sprašujem zato, ker moj ginekolog tudi opravlja nuhalne, plačljivo, pa ker bi skoraj raje šla na Nifty test, ne vem, ali je sploh smiselno, da se z njim dogovarjam še za nuhalno. Hm. Vljudno prosim za nasvet.

Mislim, da ste se glede teh zgodnjih preiskav že odločili, saj ste napisali, da morate sprejeti odločitev čim prej.
T. i. nuhalna je UZ pregled, ki omogoči zgodnji sistematični pregled ploda in njegovih organov, njegove vitalnosti in razen tega tudi ugotavljanje možnosti ali ima plod morda kromosomsko napako. NIPT pa je neinvazivna genetska preiskava iz vzorca krvi nosečnice, ki je usmerjena na ugotavljanje tveganja za najpogostejše kromosomske napake zarodka (npr. Downov sindrom in druge). V Sloveniji so na voljo različni NIPT testi, med drugim tudi Panorama, ki skušajo z različnimi metodami ugotoviti/izključiti takšna stanja.
Lep pozdrav,

New Report

Close