Najdi forum

Spoštovani! Noseča sem 8 tednov. Nekje med 4. in 6. tednom nosečnosti sem nevede zaužila dva obroka mladega krompirja, ki je bil pod kožico zelene barve. Ves krompir je imel celotno površino obravano zeleno in je segala približno milimeter v globino kromirja, preostala notranjost gomolja pa je bila normalno obarvana. Lupinica je bila samo ročno odstranjena, zelena površina pa ni bila obrezana. Med kuhanjem in pečenjem je zelena obravanost izginila. Ker nisem sama pripravljala krompirja, za to, da je bil kropir zelen in da bil strupen zaradi visoke vsebnosti solanina v njem, nisem vedela. To sem izvedela šele kasnej. Prebrala sem, da je največja vsebnost solanina ravno pod površino olupka, ter da se poveča tudi v preostalem delu gomolja, zato ga je potrebno zavreči. Na spletu sem našla podatke, da naj ne bi nosečnica zaužila niti najmanjše količine zelenega kropirja, ker solanin povzroča splav, okvare zarodka, spino bifido ipd. Mislim, da sama sicer kakšnih posebnih težav oziroma znakov zastrupitve nisem imela (sicer pa imam že normalno težave z vnetjem želodčne sluznice in težav niti ne bi pipisala okužbi), partner, ki ga je prav tako jedel, pa ni imel nobenih težav. Glede na to, da gre za izredno občutljivo obdobje v nosečnosti, sem zelo v skrbeh, da so strupi škodovali zarodku in povzočili morebitne nepravilnosti. Zanima me, ali so moje skrbi upravičene, kakšne posledice je pričakovati, naj pokličem svojega ginekologa in ali potrebno opraviti kakšne posebne preglede ipd. Že vanprej se vam zahvaljuem za vašo pomoč! Želim vam lep dan!

Spoštovani,
solanin je škodljiv le v zelo visokih koncentracijah. Ker z možem nista imela težav sklepam, da zaužita koncentracija ni bila visoka. Opis domnevne povezanosti solanina s prirojenimi napakami izvira iz 70 -tih let prejšnjega stoletja. Potrjena ni bila. Ker je krompir zelo razširjena jed, mislim, da bi v primeru, škodljivosti za plod kar mrgolelo sodobnejših raziskav, ki bi to dejstvo dokazovale, a jih na tem področju ni.
Mislim, da ni razloga, da bi vas to zaužitje skrbelo. UZ zgodnje morfologije ploda vam bo v 12. tednu odgovoril na vprašanje ali se plod pravilno razvija.
Lep pozdrav,

New Report

Close