Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Genetika v nosečnosti in NIPT Vdihavanje hlapov etanola in nosečnost

Vdihavanje hlapov etanola in nosečnost

Pozdravljeni!
Delam v proizvodnji zdravil in danes se nam je zgodilo razlitje polizdelka ki vsebuje etanol. Ker sem morala pomagati brisat tekočino sem pri tem približno 1 uro vdihavala te hlape in se nisem počutila najbolje.
Sem v 9. tednu nosečnosti in sedaj me zelo skrbi ali je to vdihavanje hlapov etanola škodilo plodu. V službi še ne vedo da sem noseča, ker sem želela počakati vsaj do prvega pregleda, ki ga imam naslednji teden. Za odgovor se vam že v naprej zahvaljujem.

Pozdravljeni,
pri vdihavanju etanola pride do minimalne absorbcije preko pljučnega obtoka, vendar koncetracije ne dosežejo visokih in ne nevarnih nivojev za plod.
Pri enkratnem zaužitju prevelike količine alkoholne pijače pride do precej višjih koncentracij v krvi.
Če je to enkraten dogodek ploda ne poškoduje, ne glede na obdobje nosečnosti. Pogostejše poseganje po alkoholnih pijačah matere v nosečnosti pa postopoma škodljivo vpliva na razvoj plodovih možganov. Otrok ima po rojstvu lahko fetalni alkoholni sindrom za katerega je značilen umski zaostanek.

Spoštovani,

sem v 14. tednu nosečnosti. Priporočali so mi liposomatski magnezij, vedeli so, da sem noseča in niti pomislila nisem, da bi bil notri etanol. Včeraj sem opazila, da tekočina vsebuje etanol (>2,7%). Vstrašila sem se, da sem plodu naredila kakšno škodo. S pitjem sem prenehala, vzela pa sem ga le nekajkrat (5 ml). Me mora skrbeti?

Hvala že vnaprej.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Zelo težko je sklepati na podlagi zapisanih podatkov. Glede na informacije, ki ste jih podali, in višino nosečnosti opisana količina zaužitega etanola načeloma ne prinaša tveganja.

Bolj natančno oceno tveganja bi lahko pridobili na genetskem svetovanju (za to storitev lahko pridobite napotnico), na katerem bi predstavili vse podatke.

Vse dobro želimo

ekipa Medgen

 

Medgen d.o.o. *** Ulica bratov Babnik 10, 1000 Ljubljana *** T: 051 429 723 *** E: [email protected] ***

New Report

Close