Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Genetika v nosečnosti in NIPT skrbi zaradi trisomije 21 in NIPT

skrbi zaradi trisomije 21 in NIPT

Pozdravljeni.
Že odkar sem izvedela, da sem noseča me spremljajo skrbi in se še nekako ne morem ali bolje povedano ne upam veseliti nosečnosti.
Stara sem 36 let in sem prvič noseča.
Pri 9ih tednih se bila v stiku s peto otroško boleznijo (testiranja na infekcijski itd.), kar pa se je po enem mesecu trepetanja dobro izšlo, saj se k sreči nisem okužila.
V 12.tednu sem bila na nuhalni, ki je pokazala, da je s plodom vse ok (NT=1,6), dobro je bila vidna nosna kost itd., riziko za trisomijo 21 je bil 1:982.
Po enem tednu sem šla delat še DH, ki pa je verjetnost z trisomijo 21 močno povišal na 1:93 (Free ß-hCG 80,1 IU/l 2,698 MoM, PAPP-A, 1,810 IU7I 0,544 MoM). Svetovali so mi NIPT, HB ali AMNIO. Zaradi vseh skrbi in čakanja sem se odločila, da opravim NIPT test. Saj bom tako najhitreje dobila rezultat. Opravila sem ga kar v Zdravstvenem centru Dravlje, ker sem bila tam tudi na nuhalni in DH (kjer ga interpretirajo ginekologi).
Sedaj pa me skrbi, da moja odločitev ni bila prava in bi se morala odločiti kar za HB. Kaj pravite? Mi no dal NIPT dovolj zadovoljive rezultate, da bom lahko mirna do konca nosečnosti?
Ali se naj raje kar naročim na HB (danes sem namreč 13t 6/7) v naslednjem tednu? Ali še sploh lahko opravljam HB v naslednjem tednu (14t +)?
Rezultate NIPT dobim v drugi polovici naslednjega tedna, ko bom že proti koncu 14t?
Je HB bolj rizičen kot AMNIO?
Najlepša hvala za vaše strokovno mnenje…
Lep dan.

Pozdravljeni,
Skrb za zdravje in počutje otroka v trebuščku je naraven odziv nosečnice, zagotovo že od nekdaj. Nekoliko slabše počutje in današnji razvoj številnih diagnostičnih preiskav in PRESEJAV ( ki v nosečnosti ugotavljajo MOREBITNA TVEGANJA ZA ZDRAVJE PLODA pri zdravih nosečnicah z normalno potekajočo nosečnostjo) pa to še bolj zapletejo. Občutljiva nosečnica včasih ves čas nosečnosti ‘tesnobno’ pričakuje rezultate preiskav, ki bodo znova in znova potrdile, da je s plodom vse tako kot mora biti. To je cena do učinkovitejše obravnave in zdravljenja zapletov nosečnosti in boljšega zdravja novorojenčkov. Pri nas zato predtestnem svetovanju namenjamo veliko pozornost.
Sedaj pa k vašim vprašanjem:
Vaša odločitev za neinvazivni predrojstni test je bila povsem razumna in pravilna, saj ste se zanjo določili po temeljitem posvetu z ginekologom/injo, ki vam je predstavil/a, kaj vam bo ta test povedal o morebitnih kromosomskih nepravilnostih pri plodu. Če prav razumem, še niste prejeli rezultatov. Do takrat vam priporočam, da se sprehajate, počivate, se umirjeno zabavate, veliko pogovarjate z možem in s svojim trebuščkom, skratka, da se sprostite. Svetujem vam, da z dobrimi pričakovanji počakate na izvid.
Normalni izvid je zelo zanesljiv. Vaš osebni ginekolog pa bo z rednimi pregledi vsakič znova potrdil, da plod lepo raste in da se njegovi organi razvijajo po pričakovanjih. Če temu ne bo tako vam bo priporočil/a medicinsko indicirano invazivno diagnostiko (amniocentezo), ki iz plodne vode zajame celice plodovnice, ki so naš zlati diagnostični standard.
Horionska biopsija je izvedljiva do 14. tedna nosečnosti in za vas je najverjetneje v tej nosečnosti za ta poseg prepozno…
Lep pozdrav,

New Report

Close