Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Genetika v nosečnosti in NIPT Palatoshiza – dedna?

Palatoshiza – dedna?

Pozdravljeni,

stara sem 23, sama sem se rodila s palatoshizo, razcepom neba, zajčje ustnice ali kake koli druge prirojene napake nisem imela. Po uspešni operaciji v Ljubljani (operirali so mi nebo, kasneje še parkrat ušesa, saj sem zaradi tega imela tudi probleme s sluhom) je edina posledica, ki mi je še ostala govorna napaka (črka R) in to zato, ker nimam ”jezička” na koncu ustne votline. Zanima me, kolikšna je možnost, da je to dedno? Bojim se namreč, da otrok, ko bom ga imela, to podedoval po meni.
V družini nismo imeli takega primera, sem namreč edina s to ”hibo”.

Prosim za odgovor, hvala.

Lp, eag

Pozdravljeni,
samostojen razcep neba se deduje poligensko mulifaktorialno. Vseh genov, ki so vpleteni v nastanek razcepa neba ne poznamo, prav tako ne dejavnikov okolja, ki vplivajo, na to, da se pojavi razcep. Faktorji okolja zajemajo, prav vse dejavnike razen genetskih, ki se dogodijo v času od spočetja do 11. tedna nosečnosti, ko se pri zarodku združi trdo nebo. Na večino teh okoljskih dejavnikov nosečnica, ki zdravo živi nima vpliva, saj med okoljske dejavnike spada npr. tudi to, na katero mesto v maternici se zarodek sploh ugnezdi…Vendar otrok ne bo podedoval genov samo od vas, ampak jih bo prispeval tudi parter in sicer gen za prav vsako lastnost, tako kot vi. Verjetnost, da se vam rodi otrok brez razcepa je velika.
Tveganje, da se vam rodi otrok z razcepom trdega neba je 2-3%.
Lep pozdrav,

New Report

Close