Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Genetika v nosečnosti in NIPT ciklična paranoja

ciklična paranoja

Pozdravljeni, s partnerjem pričakujeva prvega otroka, fantka. Partner je star 30 let. Izvedela sem, da naj bi imel partnerjev oče ciklično paranojo za katero je zbolel nekje okrog 35. leta. Zanima me, kakšna je verjetnost, da bosta za to boleznijo zbolela moj partner in najin sin? Lep pozdrav.

Pozdravljeni!
Verjetno imate v mislih shizofrenijo? Le-ta je multifaktorsko pogojena, kar pomeni, da na njen razvoj vplivajo tako genetski dejavniki kot tudi dejavniki okolja. Res je, da se bolezen pogosteje pojavlja v določenih družinah; Okvirno empirično tveganje, podano v literaturi, je za otroke obolelega nekje 9-16%, za vnuke pa 2-8%. Bolezen se pri moških najpogosteje pojavi v zgodnjih 20 letih. Starost 35 let v času pojava bolezni je prognostično ugodnejši dejavnik.
Lep pozdrav,

Maruša Škrjanec, specializantka klinične genetike Medgen d.o.o. Medicinska genetika tel.:01-510-71-30 fax.:01-510-71-31 mailto:[email protected] http://www.medgen.si

New Report

Close