Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Genetika v nosečnosti in NIPT Testiranje na cyp450

Testiranje na cyp450

Spoštovani!

Zanima me, kakšne možnosti imam v Sloveniji za testiranje genetskih sprememb citokromov P450 (vsaj različic 1A2, 2D6, 2C9, 2C19, 2E1 in 3A4). Sem zdrav, me pa vseeno zanima, kako hitro moje telo metabolizira različna zdravila. Kot študent medicine in bodoči zdravnik verjamem, da mi bo to znanje v veliko pomoč v prihodnosti.

Sicer dvomim, a me vseeno zanima, če je možno opraviti testiranje preko zavarovalnice. V družini je prisotna hipertenzija, DM tipa 2 in smrt zaradi infarkta pri 50 letih.

V primeru, da samoplačniško (ali zavarovalniško) testiranje v Sloveniji ni možno, me zanima, kakšne so možnosti v tujini.

Hvala lepa!

Spoštovani!
Kot mi je znano, je pri nas farmakogenetika večinoma še vedno zgolj v fazi raziskovalne dejavnosti. Z analizo različic citokomov P450 z današnjim znanjem tudi še ni možno povsem napovedati učinka posamezne različice na metabolizem z njimi povezanih zdravil. Še največ je znanega o vplivu različic VKORC1/CYP2C9 na metabolizem varfarina in je tudi vsaj do neke mere uporabno v klinični praksi. Trenutno, če ste zdravi in zdravil ne potrebujete, tovrstna analiza nima velikega smisla. Bo pa v prihodnosti o tem prav gotovo dostopnega vse več znanja in takrat bo analiza morda smiselna.
Glede zavarovalnic naj podam le opozorilo glede varovanja osebnih podatkov, saj kot vem pri nas zadeva še ni dobro pravno urejena, zato tovrstno testiranje odsvetujem.

Z lepimi pozdravi,

Maruša Škrjanec, specializantka klinične genetike Medgen d.o.o. Medicinska genetika tel.:01-510-71-30 fax.:01-510-71-31 mailto:[email protected] http://www.medgen.si

New Report

Close