Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Proktologija Huda anemija

Huda anemija

Pozdravljeni,
Prosim vas odgovorite mi na vprašanja glede hude oblike anemije. Pišem vam za mamo katera je stara 68 let. V januarja je bila hospitalizirana zaradi hude oblike anemije. Njen hemoglobin je bil v vrednosti 56. Bila je zelo slabotna. Na urgenci so ugotovili tudi, da je hematest pozitiven. V času hospitalizacije je prejela transfuzijo dva krat, injekcije vitamina b12 in tablete folne kisline. Ob vsej terapiji se ji je hemoglobin dvignil na 80 in je bila odpuščena iz bolnišnice. Ambulantno mora opraviti še gastroskopijo. Na dva meseca pa mora prejemati injekcije vitamina b12. Trenutno od zdravil jemlje Pradaxo, Coryol in folno kislino. Naj povem, da je mama še vedno slabotna in tudi hujša kljub temu da dokaj je. Ker ima suh dražeč kašelj jo boli tudi v prsnem košu. Ni kadilka je pa malo močnejše postave. Ker me skrbi za njo sem ji kupila nekaj homeopatskih zdravil in sicer železo, vitamin b12 in dodatno folno kislino in upam, da ji s tem ne škodim. Dodala bi še rada, da so zdravniki postavili diagnozo megaloblastna anemija. Od čega pride do tega in kaj lahko storimo, da bi ji bilo bolje?
Hvala za vaše odgovore.

Pozdravljeni!
Glede na vrednosti res gre za hudo anemijo, tudi po dveh transfuzijah se je hemoglobin primerno dvignil (ena transfuzija dvigne za okoli 10 enot). Megaloblastna anemija pomeni, da so celice večje od referenčnih vrednosti; večje celice pa so najpogosteje zaradi pomanjkanja b12 in folatov. Do pomanjkanja pride, ker je ali premajhen vnos, ali pa sluznica želodca nima več sposobnosti dobre absorpcije (zaradi tega tudi je predlagana gastroskopija). Zaradi tega vaša mama potrebuje te injekcije. Polek tega bi predlagala še proktološki pregled, da se izključi notranje hemoroide. Hemoroidi so najpogostejši vzrok črevesnih krvavitev. Ker izgubljanje lahko privede do slabokrvnosti, je vsekakor potrebno izključiti tudi to.
Glede ostalih vprašanj pa počakajte izvide gastroskopije, saj je od tega odvisno nadaljne zdravljenje,.

Lp

Pozdravljeni,

Najlepša hvala za odgovor. Tako kot ste napisali, počakala bom izvide med drugim pa prosila še za napotitev na proktoloski pregled.
Še enkrat se vam zahvaljujem.

Lp,

Mihaela

New Report

Close