Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Proktologija PREGLED DEBELEGA ČREVESJA

PREGLED DEBELEGA ČREVESJA

Pozdravljeni!
Bodite tako prijazni in mi odgovorite na vprašanje, zakaj pri pregledu debelega črevesja eni ljudje občutijo tako grozne bolečine, drugi pa skoraj da nobenih. Vem da imajo lahko različni ljudje različen bolečinski prag, ampak kljub temu nekateri moji kolegi so izjavili, da pregleda niso zdržali do konca. Po drugi strani pa me zanima, zakaj sploh bolečine, saj črevesje ni oživčeno?
Hvala za vaš čas in vse dobro!
Herman

Pozdravljeni!

Bolečine, ki jih ljudje opisujejo ob tem pregledu, se pojavijo običajno kot tiščanje, ki pa je posledica vpihovanja zraka. Črevo se razpihuje za to, da se omogoči preglednost celega črevesja. Več zraka se vpihne in bolj kot je ljudem nerodno “spustiti pline ven” med preiskavo, bolj neprijetne so senzacije. Najbolj neprijeten je običajno prehod čez zavoje, normalo sta običajno dva, en pod desnim in drugi pod levim rebernim lokom. Če so bile v trebuhu že predhodne operacije ali vnetje so lahko prisotne tudi brazgotine, ki črevo pritrjujejo na neko pozicijo in onemogočajo njegovo gibanje ob razpihovanju. Črevo je tudi fiziološko lahko bolj zavito in kot ste omenili, pragi za bolečino so različni.
Sluznica črevesja res ni oživčena, kar pa ne pomeni da v steni črevesja ni živcev, ki reagirajo na natezanje ali trke inštrumenta.

Lp,

New Report

Close