Med.Over.Net

Proktologija

Odgovarjajo: Ana Štern, dr. med., zdravnica specializantka dermatovenerologije

Imate težave s hemoroidi? Se vam pojavlja srbečica okoli zadnjika? So odvajanja blata težavna ali boleča? Opažate krvavitve?

Ana Štern , dr. med., zdravnica specializantka dermatovenerologije

Ana_Ramsak

Analna fisura - katero mazilo?

Default avatar

Ana_Ramsak

Na ZS sem prejela sporočilo, katero bi lahko zanimalo še koga, zato ga citiram:
oseba je napisal/a:
Pozdravljeni!

Danes sem imela proktologa in mi je ugotovil,da je vzrok za moje krvavitve fisura in manjša papila. Priporočeno sem dobila masažo z nitroglicerinskim mazilom;mene pa sedaj zanima če lahko uporabim kakšno drugo mazilo ? Sem 1x imela že podobne težave pa mi je en drug zdravnik takrat rekel,da si lahko masiram z ognjičevo kremo ali vazelinom oz kremico,ki je mastna. Ali lahko uporabim kaj takšnega ?

Za odgovor se Vam že v naprej zahvaljujem in Vas lepo pozdravljam
Ana Štern, dr. med.,
zdravnica specializantka dermatovenerologije, Zasebna klinika Zdrav splet
Default avatar

Ana_Ramsak

Ana_Ramsak je napisal/a:
Na ZS sem prejela sporočilo, katero bi lahko zanimalo še koga, zato ga citiram:
oseba je napisal/a:
Pozdravljeni!

Danes sem imela proktologa in mi je ugotovil,da je vzrok za moje krvavitve fisura in manjša papila. Priporočeno sem dobila masažo z nitroglicerinskim mazilom;mene pa sedaj zanima če lahko uporabim kakšno drugo mazilo ? Sem 1x imela že podobne težave pa mi je en drug zdravnik takrat rekel,da si lahko masiram z ognjičevo kremo ali vazelinom oz kremico,ki je mastna. Ali lahko uporabim kaj takšnega ?

Za odgovor se Vam že v naprej zahvaljujem in Vas lepo pozdravljam
Pozdravljena!

V akutni fazi analne fisure, torej kadar je sveža, se priporoča uporaba nitroglicerinskega mazila, ki ga seveda lahko nadomestite tudi s katerim drugim mastnim in negovalnim mazilom (nikakor pa ne protihemoroidnim mazilom!).
Nitroglicerin v tem mazilu ob nanosu deluje direktno na mišico in jo sprošča. Pri akutni fisuri se namreč velikokrat pojavi sočasno tudi krč zadnjične mišice, ki, ob težavah, ki jih povzroča že sama fisura, dodatno še otežuje nego in odvajanje blata.
Najbolj pomembna (bolj kot izbira mazila) je pomembno da predel masirate in ne samo namažete, ter da mazilo vtirate tudi vsaj 2 cm v analni kanal.

Če imate še dodatna vprašanja, jih prosim zastavite v tej temi.

Lp,
Ana Štern, dr. med.,
Default avatar

Fisura

Pozdravljeni,
Ali lahko to mazilo kupim brez recepta, ali pa mi ga lahko predpiše osebna zdravnica?
Si lahko vstavljam svečke proti hemoroidom oz. kremo? Se morda lahko mažem s hladilnim mazilom ali ognjičevo kremo noter v danko? Fisuro imam nekako na sredi oz. bolj na levi strani. Meša se mi že od bolečin. Se lahko pozdravim sama, ali moram k proktologu? Težave umam že mesec ali dva in vse huje je. Hvala za pomoč.
Default avatar

Ana_Ramsak

Fisura je napisal/a:
Pozdravljeni,
Ali lahko to mazilo kupim brez recepta, ali pa mi ga lahko predpiše osebna zdravnica?
Si lahko vstavljam svečke proti hemoroidom oz. kremo? Se morda lahko mažem s hladilnim mazilom ali ognjičevo kremo noter v danko? Fisuro imam nekako na sredi oz. bolj na levi strani. Meša se mi že od bolečin. Se lahko pozdravim sama, ali moram k proktologu? Težave umam že mesec ali dva in vse huje je. Hvala za pomoč.
Pozdravljeni!

Zdraviti lahko poskusite sami, vendar če ne bo bolje ali se bo slabšalo pa se naročite na pregled.
Nitroglicerinsko mazilo v Sloveniji ni na voljo, zato ga tudi na recept ni mogoče dobiti. Prodaja se v Avstriji, nekatere ustanove pa ga uvažajo, vendar je na voljo le za paciente ustanove (ker gre za zdravilno mazilo je treba oceniti stanje in potrditi diagnozo).
Katerokoli negovalno mazilo, tudi hladilno, ognjičevo lahko mazete v notranjost, priporocam do drugega členka in da vmasirate v steno.
Od protihemoroidnih svečk bi, v kolikor gre res za fisuro, prišle v poštev le Proktis M, ki so na naravni bazi.
Zapomnite si, da zdravljenje fisure traja več tednov ali mesecev in poteka z izboljšanji in poslabsanji, zato ne obupajte z nego!

Lp
Ana Štern, dr. med.,