Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Proktologija Težave pri odvajanju

Težave pri odvajanju

Pozdravljeni!
Upam, da mi boste lahko komentirali mojo težavo. Trenutno se nahajam v tujini, v delu sveta, ki ni razvit po zahodnih merilih.zato vam bom zelo hvaležna, če mi boste lahko odgovorili, saj sem trenutno precej prestrašena.

Torej moje nevšečnosti so se začele v drugi nosečnosti v obliki hemeroida, ki je bil vnet in v velikosti oreha. Trajalo je teden dni, da se je stanje popravilo, dva dni so bile bolečine neznosne. Šest let nisem imela nobenih posebnih težav, mogoče tu in tam rahlo bolečino ob odvajanju, če je bilo blato bolj trdo pa tu in tam kakšno pikico krvi na papirju. Od hemoroida je ostala kožne guba. Letos se je stvar po nekajdnevni zaprtosti ponovila. Grozne bolečine, otečen hemoroid dva dni in potem izboljšanje. Spet je ostala kozna guba manjše velikosti.
Hemoroidi mi sicer ne povzročajo težav, razen ob trdejsem blatu, ko se lahko zgodi, da rahlo zakrvavim, kar je vidno na papirji. A po zadnjem vnetju sem se naročila na pregled in poseg v Sloveniji, kamor se vračam čez mesec dni.

Moje odvajanje je sicer precej normalno, odvisno od prehranjevanja, ampak načeloma odvajam vsak dan.

Tokrat pa se mi je zgodilo, da nisem odvajala dva dni, včeraj pa sem dlje časa sedela in se napenjala med brskanjem po telefonu na stranišču, kar je seveda popolnoma neumno glede na moje težave s hemoroidi. Blato je bilo precej trdo in v večih delih, okrogle oblike.

Danes pa sem se izredno prestrašila. Odvajanje je bilo spet težje, kljub veliki popiti količini vode, blato trdo in okrogle oblike, precej napenjanja. Zazvonil je telefon in v naglici sem med brisanjem zadnjika opazila večjo količino krvi na papirju. V prvi sekundi sem pomislila, da gre za menstrualno kri, saj je na izgled bolj bilo podobno le tej – kot nekakšna sluz s temnejšo krvjo, angleško se ta barva imenuje maroon. Naslednji papir je imel veliko manjšo količino krvi brez sluzi svetlo rdeče barve. Kolikor sem pač lahko pogledala blato, je bilo svetlo rjave barve, brez krvi, normalno blato. Kri na papirju torej ni bila iz blata samega, temveč ločena. Trenutno je prisotna rahla pekoča bolečina med sedenjem.

Zelo me skrbi, saj bom v Sloveniji šele naslednji mesec in sem takrat naročena pri proktologu.

Stara sem 34 let in drugače živim precej zdravo, se dosti gibam in jem kar zdravo. Je pa res, da hrana zelo vpliva na mojo prebavo – določene jedi me napenjajo ali upočasnijo prebavo, ampak spet ne tako zelo, da bi rekla, da me moti in da imam težave. Bolečin v trebuhu nimam. Hujšam ne, tezo imam normalno. Pojem veliko zelenjave in sadja. Pijem načeloma ne, včeraj sem popila par požirkov merlota, kar se zgodi morda enkrat mesečno. Kadim priložnostno kakšen cigaret enkrat na dva meseca.

Drugih zdravstvenih težav – razen nevšečnosti s hemoroidi- nimam. A ta dogodek danes me je dodobra pretresel.

Zelo sem se prestrašila ob pogledu na barvo in strukturo izločka – bolj sluzasto, temno rdeče – rjavkasto barve. Ker se zares ne želim igrati “Google zdravnika”, bi vam bila zelo hvaležna, če bi mi svetovali vsaj v smislu, če je potreben urgentne pregled pri zdravniku (česar se precej bojim, saj je že doma težko iti na kolonoskopijo, a kar se mora se mora) ali lahko počakam do junija? Jasno mi je, da krvavitev iz danke ne pomeni vedno raka, se posebej glede na moje težave s hemoroidi, a me zanima, če je se krvavenje kot posledica raka ponavlja ali lahko gre kot pri hemoroidih za enkraten dogodek – naj opazujem, če se bo stvar ponavljala?

Zares vam hvala, želim vam lep dan.

Spoštovana!

Upam da z odgovorom nisem prepozna.
Torej, da se poskusim lotiti sistematično:
1.) Težave, ki jih navajate, da so dalj časa prisotne (zunanji hemoroid, kožna guba, občasno otekanje) – gre verjetno res za ponavljajoč zunanji hemoroid, najverjetneje v že prisotni kožni gubi. Zunanje hemoroide lahko zdravimo konzervativno, ko se pojavijo; torej z hlajenjem, mazili, tabletami in običajno so ob nenadnem pojavu dokaj boleči, po nekaj dneh pa se težave pričnejo umirjati in izzvenijo (lahko v nekaj dneh do nekaj tednih). V kolikor gre za pojav obsežnega zunanjega hemoroida z jasno vidnim strdkom (skozi kožo vijoličasto proseva), se lahko opravi tudi incizija (zareza s skalpelom) in se ta strdek izprazni – s tem nekoliko pospešimo okrevanje.

2. Glede občasnih sledov krvi in pekočih občutkov: To je najverjetneje posledica trenja tršega blata in stene zadnjika. Kot posledica se lahko pojavijo manjše poškodbe, ,ki lahko dajejo bolečine ob odvajanju, pekoče senzacije ali krvavitve. Lahko se rani sluznica notranjih hemoroidov (okoli 5 cm v notranjosti) ali pa koža analnega kanala (okoli 2 cm v notranjost). V primeru slednjega govorimo o analni fisuri; razpoki kožnega dela zadnjikovega kanala. V tem primeru so običajno prisotne razne senzacije, saj je to del okoli mišice, ki je zelo oživčena, notranji hemoroidi pa načeloma ne bolijo.

3. Vaše trenutne težave:
Po opisu izločka sodeč (maroon barva in sluzavo) gre za strdek. Kot sva rekli, lahko se pojavi v zunanjem hemoroidu (v tem primeru čutimo izboklino in je običajno boleča), lahko pa se pojavi v notranjem hemoroidu (takrat praviloma ni boleče, dokler ne gre za obsežen proces in izpad hemoroidov). Podobno kot operativno zdravljenje tromboze, ki sem ga navedla zgoraj, se zadeva lahko naredi tudi spontano; torej pride do predrtja pokrova in izlitja strdka (običajno gre za temnejše sluzave zadeve). O tem, ker se ob predrtju poškoduje tudi okolica, se seveda lahko pojavi tudi sočasno sveža kri. Glede na opis je možno, da je bila pri vas prisotna tromboza notranjih hemoroidov, katera vam ni delala težav, je pa ob napenjanju in pritiskanju ter zaprtju prišlo do predrtja in izpraznjenja.

4. Rak: Glede na vašo starost, znane težave s hemoroidi, je ta diagnoza manj verjetna. Morda ste že slišali frazo; “rak, tihi ubijalec”. Problem teh obolenj je ravno to, da ljudje sploh nimajo težav. Tudi krvavijo načeloma ne, vsaj ne vidno. Kri je primešana blatu in v bistvu najpogosteje s prostim očesom nevidna, zato pa se tudi kot screening metoda uporablja pregled blata na prisotnost “skrite” krvavitve.
Pri vas je vsekakor smiselno prvo pogledati, kako je s temi vašimi hemoroidi 😉

Glede na vse opisano, bi rekla, da nič ni nujnega; v kolikor seveda ni močnih konstantnih bolečin ali velike tipne bule ob zadnjiku. Vse skupaj je verjetno nadraženo in zato neprijetno ob sedenju.
Najbolj pomembno je, da z mazilom (lahko kupite kakšnega v lekarni prav proti hemoroidom, lahko pa je to navadno mastno negovalno mazilo ali jedilno olje) poskušate nekajkrat dnevno masirati zadnjikov kanal (do drugega členka v globino!). Tako se bo predel nekoliko sprostil, prekrvavil, spodbujeno bo celjenje.
Še bolj pomembno pa je, da poskušate odvajati mehkejše blato oz. da ne posedate po školjki in pritiskate.

Svetujem da opravite pregled po vrnitvi, kot ste naročena.

Upam da se v mojem odgovoru najdete in da vam bo v pomoč!

Lp,

Pozdravljeni
včeraj sem bila pri ginekologu ki mi je zamenjal mireno, danes pa se mi je pri odvajanju blata pojavila kri (bila je bolj vijolične barve), imam pa še rahle bolečine v spodnjem delu trebuha. zanima me ali je možno da imam krvavitev zaradi menjave mirene
hvala za odgovor

nova
Uredništvo priporoča



Pozdravljeni!
Kri se je pojavila ob odvajanju na blatu? Ali ob napenjanje ob odvajanju iz vagine?
V kolikor je bila iz vagine je možno, da se je pojavila kot posledica menjave Mirene, sploh glede na opis (glede na barvo gre za staro krvavitev oz strdek, ne čisto sveže).
V kolikor je bila krvavitev iz zadnjika; najpogosteje se tak tip krvi pojavi ob trombozi hemoroidov.
V kolikor se bodo težave ponavljale, svetujem da prvo kontaktirate ginekologa, če pa bodo vztrajale pa opravite tudi pregled pri proktologu.

Lp

Lepo pozdravljeni!

Star sem 23 let. Od decembra jemljem Athyrazol zaradi bazedovke, pred enim tednom pa so se mi dodale tudi tablete Eutyrox.
Ko sem začel jemati Athyrazol sem bil zelo napihnjen (menim, da zaradi delovanja tablet, ki so upočasnjevala presnovo?) , prav tako sem imel težave z odvajanjem blata – s prehrano mi je to uspelo urediti. Do treh dni nazaj…. Težave so se mi spet začele pojavljati. V trebuhu me stalno malce tišči, zdi se mi da sem zaprt, pa čeprav grem na blato vsaj 1x na dan, ampak je blato trdo – v bobkih. Precej se namatram, da kaj izstisnem… 🙁 Prej takšnih težav nisem imel (razen v začetku jemanja Athyrazola, kot sem že omenil). Drisk nimam, torej pri meni ne gre za izmenjavanje trdega blata – bobkov in driske, ampak za obdobja ko odvajam normalno, in obdobja, ko imam z odvajanjem težave…

Zelo me skrbi, da gre za raka debelega črevesja? Kaj menite vi? Je možno, da na mojo prebava trenutno vplivajo tablete? Naj povem tudi to, da do prejšnjega tedna nisem smel biti fizično aktiven, to pomeni, da 3 mesece nisem smel telovaditi čisto nič. je možno, da je tudi to pripomoglo k težavam? Pijem dovolj, spremenil sem tudi prehrano…

Že v naprej se bi rad zahvalil za Vaš odgovor in Vas lepo pozdravljam.

Lep pozdrav! Glede na navedeno je velika verjetnost, da so spremembe odvajanjea povzročila nova zdravila v kombinaciji z zmanjšanjem telesne aktivnosti. Če imate tudi tiščanje v trebuhu lahko da je nadražena nekoliko tudi želodčna sluznica, kar tudi vpliva na prebavo.
Kot že omenjeno, ni zelo verjetno da bi šlo za raka debelega črevesja, ampak če vas skrbi, se obrnite na vašega izbranega zdravnika.

Lp,

pozdravljeni,

imam tezavo zaradi katere sem zelo zaskrbljena. stara sem 37 let in sem dvakrat rodila, drugic pred 7 meseci. od prvega poroda naprej se mi je obcasno pojavljala kri na wc papirju po drugem porodu pa so se tezave stopnjevale in kirurg mi je postavil diagnozo analna fisura. to je bilo letos januarja. predpisal mi je kremo, ki je hitro pomagala. pred dobrim tednom pa so se tezave ponovile. bolece odvajanje in kri na wc papirju in na blatu. ker nisem imela drugega sem si pomagala z otrosko negovalno kremo in odvajanje je postalo normalno brez bolecin in brez krvi. vceraj zvecer pa me je mocno prestrasilo, ko sem na spodnjih hlackah na ptedelu zadnjika opazila madez krvi rjavkaste in deloma svetlo rdece barve. odvajala sem zjutraj, madez pa se je pojavil sele zvecer. odvajanje je bilo normanlo. kaj bi to lahko bilo. zelo me skrbi, da bi bil rak? imela sem namrec tudi hpv in sem bila 2018 na posegu lettz in po drugem porodu sem precej shujsala, ampak se s tem nisem obremenjevala, saj sem mislila, da je to posledica dojenja. prosim za nasvet, ker me zelo skrbi

Lepo pozdravljeni!
Analna fisura se lahko ponavlja, pomembno je da čimprej pričnete z mazanjem, kot ste to tudi naredila.
Glede madeža vam ne morem opredeliti kje bi lahko bil vzrok in tudi brez proktoloskega pregleda ne moremo postavljati diagnoz. Svetujem da se naročite na proktološki pregled.
Lp,

vem da ne morete zanesljivo reci, ampak mislite, da je to rak ali so lahko tudi hemeroidi ali kah drugega manj nevarnega?

Velika verjetnost je, da je kaj druga ampak kot pravim, brez pregleda vam preko interneta težko postavim diagnozo.
Lp

pozdravljeni se enkrat,

imam se eno vprasanje. v kolikor ima pacient raka danke ali analnega kanala kako pogoste so krvavitve iz danke? so torej te krvavitve vsak dan ali ni nujno in je mozno, da se pojavijo zgolj obcasno npr. enkrat na 14 dni, enkrat na mesec…prav tako me zanima ali je mozno da grr za raka danke, ce je prisotna zgolj krvavitev ostalih pridruzenih tezav pa ni?

Pri vsakem pacientu različno, pravila ni, klinične slike so povsem različne. Lahko je prisotnih veliko znakov ali nič. Zato pa je potreben pregled.

Diagnoza raka je resna stvar in zahteva pregled. Veliko večja verjetnost je da pri krvavitah in bolečinah gre za drugo patologijo zadnjika.

Ponovno, diagnoza preko spleta ni mogoča, klinične slike lahko zelo variirajo, zato; če imate težave, se naročite na proktološki pregled da se pogleda stanje in postavi dejanska diagnoza.

Z vsem spoštovanjem, v nadaljne debate o možnosti diagnoze oz diagnostike raka zadnjikovega kanala preko foruma se ne bom vključevala. Če vas skrbi oz če (ker) imate težave, naročite se na pregled.

Lp,

New Report

Close