Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Proktologija Intususkepcija

Intususkepcija

Spoštovani!

Star sem 31 in zdaj že pol leta opažam problem pri odvajanju. Recimo grem na blato in gre normalno ven. Nato sledi drugi val in blato potuje proti rektumu, vendar nato čutim, da pride znotraj kakih 10 cm v globini rektuma do obstrukcije. Skratka imam dobesedno “popadke” da moram iztrebljati, da je tam spodaj da hoče vem, ampak enostavno ne more ker se zapre svetlina rektuma. Nato globoko diham, počakam kako minuto in čutim kako se notri črevo rahlo premakne in nato z veliko silo blato pride ven. Seveda je takrat veliko olajšanje. Na defekografiji so ugotovili rektokelo in intususkepcijo. Problem pa je, da ko sem bil na defekografiji sploh nisem imel težave. In sem povedal tam, da tokrat ni bilo tako, kot imam ponavadi problem. Kljub temu se je pokazal intususkepcija, kar pa pomeni, da doma, ko imam zares te težave, je ta intususkepcija še hujša.
Poskušal sem skrbeti za bolj mehko blato, ampak včasih imam pol še večje težave. V bistvu me zanima, kje se to operira? In pa, kaj se mi lahko zgodi, če ne grem operacijo? A lahko pride do totalnega zdrsa črevesja navzven, ali lahko kaj poči, ali lahko pride do volvulusa? Bojim se tudi, kaj bo, če dobim kdaj kako virozo in bo driska, kako bom odvajal, če noče iti ven, če se zapre rektum?
Drugače proktoskopija je normalna, edino bolj “ohlapna” sluznica.

Lep pozdrav!

Pozdravljen!
Intususcepcija se lahko pojavi zaradi številnih vzrokov, vsekakor vam pa lahko dela precejšnje težave – kot jih tudi navajate. Pri vas gre očitno za kronične težave.
Zdravljenje intususcepcij pri odraslih je operativno, pri abdominalnih kirurgih. Svetujem da se posvetujete z njimi v bližnji bolnišnici, saj verjetno to delajo le v splošni anesteziji. Oni vam znajo tudi natančneje razložiti glede posega in morebitnih zapletov, predvsem kakšni so, če se ne zdravite.

Lep pozdrav,

Hvala za odgovor. Sem mislil, ce bi mogoce lahko ta vprasanja dr. Mlakarju postavili? Samo ce je mozno 🙂

nova
Uredništvo priporoča

Bom se maksimalno potrudila, ceprav je ta mesec odsoten 😉
Lp.

Posredujem še odgovor dr. Mlakarja:
Operacija pride v poštev, ko so težave zares izrazite in nedvomno vidna obsežna rektokela in intususcepcija. Predhodno bi bilo potrebno opraviti še koloskopijo in anorektalno manometrijo.

lp

New Report

Close