Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Proktologija čiščenje zunanjega hemerodia/tromboze

čiščenje zunanjega hemerodia/tromboze

Pozdravljeni.

Že večkrat sem imel bulice na izhodu iz analnega kanala in sem pač počakal par tednov, da so usahnile same od sebe. Zdaj se mi je pa prvič zgodilo, da je bulica napol v analnem kanalu in pritiska očitno na steno, tako da je bolj razboleno kot ponavadi. Skratka, razmišljam, da bi si jo dal prerezat in izscistit.

Zanima me, ali je prerez bulice pri proktologu res boljša opcija od čakanja, da sama izgine? Ali po prerezu ranica povzroca kake probleme in ali se lahko potem razvije na mestu reza kaka zoprna kronična fisura, ali se zadeva hitro zaceli?

Lep pozdrav.

Spoštovani!
Zunanji hemoroidi se lahko zdravijo konzervativno (torej z nego, mazili, tabletami), kar običajno traja nekaj tednov. V kolikor so trši in napeti, se lahko tudi sami predrejo in takrat se običajno izlije večja količina sveže krvi in tudi krvnih strdkov. Če se sam predre, je to zelo podobno kot tisti urgentni poseg, ki se opravi pri proktologu.
Kadar gre za nenadno nastal in boleč zunanji hemoroid (ta je lahko pomaknjen tudi nekoliko v anus) običajno opravimo zarezo, skozi katero izpraznimo krvne strdke, da omogočimo nekoliko hitrejše okrevanje. Bolniki po posegu običajno navajajo občutek olajšanja, saj “bulica” več ni tako napeta. Ranico pustimo odprto, da se v naslednjih dneh še izpraznijo morebitni preostali ali novonastali manjši strdki, tako da se krvavitev zna pojavljati še nekaj dni. Ob tem svetujemo tudi izpiranje, predvsem po odvajanju, hladne obkladke in masažo spremembe. V kolikor gre za bolj obsežno spremembo se včasih za nekaj dni predpiše tudi antibiotik. Te ranice oziroma zareze običajno lepo pocelijo, zna ostati manjša brazgotinica. Tudi rane same po sebi se občajno ne vnamejo in tudi fisure ne nastajajo, saj se zareza naredi na zunanjem delu anusa in ne v samem kanalu.
Ali je poseg boljša opcija ali ne, vam ne morem svetovati. Poseg običajno opravimo pri bolnikih, pri katerih se bulica v nekaj dneh močno poveča in imajo zaradi tega tudi precejšnje bolečine.
Ali vas ti zunanji hemoroidi toliko ovirajo, da bi bila boljša opcija poseg, morate presoditi sami.
Vsekakor pa, glede na vaš opis, da se vam težave pogosto ponavljajo, bi bil smiseln proktološki pregled.

Lp.

New Report

Close