Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Proktologija Bolečina po ligaturi

Bolečina po ligaturi

Pozdravljeni!
Včeraj mi je proktolog opravil ligaturo notranjega hemeroida. Postopek je bil neboleč. Zvečer pa me je v zadnjiku začelo boleti in pečti. Ko sem potipala okoli zadnjične odprtine sem zatipala bulo, ki štrli ven, tega pred posegom ni bilo. Zaradi pekoče bolečine ne morem spati, zdaj že težko sedim na školjki. Ali bi se morala oglasiti pri zdravniku ali pa je takšna bolečina normalna po posegu.
Hvala za odgovor in lep pozdrav
Tea

Pozdravljena!
Nelagodni občutki vsekakor spadajo v obdobje po posegu, običajno kot bolečina, zategovanje, zbadanje.
V kolikor pa opažate bulico (brez pregleda natančno ne morem opredeliti kaj točno je), in so prisotne bolečine, bi bilo smiselno obiskati vašega zdravnika.
Svetovala pa bi, da predel mažete s kakšno mastno negovalno kremo ali protihemoroidnim mazilom in nameščate obkladke (v kolikor vam odgovarjajo).

Lp,

Pozdravljeni!
Včeraj sem odšla ponovno na pregled, saj je bila bolečina tako huda, da nisem mogla zdržati. V izvidu piše:
Ob današnjem pregledu izrazita bolečnost v področju anusa. Še opaža kri. Pefianalno bp. Digito. Spazem sfinktra. Palpatorna bolečnost, vidna je tromboza. Odstranimo elastično ligaturo, ki je že delno dislocirana. Zaradi proktitisa in bolečin jo sprejmemo na obravnavo v dnevno bolnišnico.
Včeraj in danes sem tako prejela infuzijo antibiotika in analgin proti bolečinam. Danes me je pregledal še zdravnik, ki mi je ligaturo vstavil. Izvid:
Perianalno: posebnosti ni, ob razprtju se v globini vidi tromboziran notranji hemeroid z okolnim proktitisom. V področju nastavljene ligature tromboza z okolnim vnetjem. Bolnici prexpišem Efloran tablete.

Današnji pregled je bil bistedno manj boleč kot včerajšnji, čeprav me še vednp boli pri hoji, sedenju, sploh pa pri odvajanju blata. Kontrolo imam čez tri tedne, ko se bomo dogovorili o nadaljnjem zdravljenju. Zdravnik mi je rekel naj bi bila do takrat doma, kar se mi zdi dolgo, saj res upam, da bodo bolečine ponehale in bom lahko šla v službo. Zanima me vaše mnenje glede dolžine bolniške odsotnosti.
Pred ponedeljkovim posegom mene ni nič bolelo, le kri je bila na blatu. Hemeroidov si nisem otipala, zdaj pa jih ob mazanju zadnjika kar hitro začutim. Po vstavitvi ligature bolečine res nisem mogla več zdržati, čeprav je danes zdravnik rekel, da škoda da ligatura ni mogla opraviti svojega dela, vendar jaz od bolečin nisem mogla več ne ležati, sedeti…
Bi vas pa še vprašala kakšne so nadaljnje možnosti zdravljenja. Rada bi se izognila operaciji, če bo možno. Kaj lahko sama naredim za izboljšanje stanja, poleg tega da pazim, da je blato mehko.

Hvala za vaš odgovor in lep dan želim
Tea

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljena!
Pri vas je očitno prišlo do tromboze notranjega hemoroida z okoliškim vnetjem – v sluznici so se nabrali strdki, ki so jo nadalje raztegovali, vnetje pa je povzročalo bolečino. Zaradi strdkov se sedaj notranji hemoroid tudi tipa, običajno so to mehke in iztisljive blazinice, ki niso tipne.
Strdki se bodo resorbirali, vendar to traja nekaj časa.
Upoštevajte navodila, ki ste jih prejeli, torej počitek, antibiotik, ob bolečinah vzamite analgetik. Morda bi bilo dobro, da jemljete tudi detralex tbl., ki so na voljo v lekarnah.
Glede dolžine odsotnosti vam žal ne morem komentirati, saj ne veva, kako bo okrevanje potekalo. V kolikor bo bolje, se posvetujte z zdravnikom o eventuelnem predčasnem pričetku z delom.
Glede zdravljenja hemoroidov pa: najpogosteje se opravljajo ambulantni posegi z podvezovanjem z el. ligaturami (občutljivost običajno traja nekaj ur, načeloma bolečin, kot so se pojavile pri vas, ni in bolniki posege zelo dobro prenašajo), v kolikor pa gre za večje hemoroide, ali neuspešnost zdravljenja, se pa opravi operacija. Glede morebitnih drugih možnosti zdravljenja se prav tako posvetujte z vašim proktologom.

Želim vam čimprejšnje okrevanje!
Lp

Pozdravljeni!
Hvala za odgovor, danes se že boljše počutim, upam da se ne kaj zakomplicira. Zdravnik, ki me je včeraj pregledal je rekel, da so hemeroidi 2. do 3. stopnje in da jih on ne bi operiral. Ali mi v tem primeru, ko je bilo zdravljenje z ligaturo bolj problematično res ne ostane kaj drugega kot pa operacija, glede na to da hemeroidi vsaj zaenkrat niso še tako veliki? Ali naj se kaj mažem z npr. Modolexom? Veliko vprašanj imam, žal gre v bolnišnici kot po tekočem traku in nisem uspela, mogla vsega vprašati.
Hvala in lep pozdrav
Tea

Pozdravljeni!
Še eno kratko vprašanje. Prihateljica mi je svetovala kremo Delta Hadensa. Kaj pa vi pravite na to, ali je bolje da si nič ne dajem v zadnjik?

Hvala in lep dan
Tea

Pozdravljena!
Me veseli, da se stanje že izboljšuje! Predvsem dajte si čas, da se vse zregenerira.
Z Modolexom lahko mažete, bo malo omrtvičilo, vendar ne s priloženim nastavkom, ampak v zadnjikov kanal raje nanesite s prstom, da dodatno s plastiko česa ne poškodujete.
Z Hadenso so bolniki večinoma zadovoljni, vendar občasno zna nekoliko dražiti kožo ali povzroči pekoče občutke, saj vsebuje mentol. Morda zaenkrat ostanite pri Modolexu ali Proktis M.

Lp

Pozdravljeni!
Moje stanje se z majhnimi koraki izboljšuje. Zdaj sem prišla do tega, da si modolex lahko vtrem v zadnjik. Je pa stanje čisto drugačno kot pred posegom, saj takoj na robu zadnjika in kakšen cm v notranjost zatipam nekakšne kožne gube, ki so boleče in razdrazene, prej pa tega ni bilo. še vedno je neprijetno iti na veliko ptrebo, saj me peče. Rada bi vas vprašala zakaj me tako žene na WC? Takšno stanje je že od januarja (takrat sem bila na pregledu, in naj bi šlo za analno razpoko, takrat so bili notranji hemeroidi izraženi, ampak ne siptomatski). Se je pa ta zadnji teden s tem straniščem še poslabšalo. Dopoldne grem lahko tudi do 6x, popoldne pa ne več. In seveda je spet vse razboleno… Ne vem ali je to pogosto siljenje na veliko potrebo posledica hemeroidov ali kaj?

Hvala za odgovor in lep dan
Tea

Pozdravljena!
Me veseli, da se izboljšuje, morate pa se zavedati, da če pride do vnetja, to vsekakor traja da se lahko pomiri, včasih tudi do nekaj tednov. Najbolj pomembno je, da lahko masirate v kanal, saj s tem tudi izboljšate prekrvavitev. To kar tipate, so lahko tudi ostanki tromboze.
Glede na diagnozo iz januarja (analna fisura), je možno, da vas zaradi nje pogosteje sili na odvajanje.
Ko se bolečina vsaj nekoliko pomiri, poskusite še kombinirati masažo analnega kanala z Modolexom in negovalnimi mazili (npr. mazilo z ribjim oljem, hladilno mazilo, olivno olje ipd.) in masažo izvajajte večkrat dnevno.

Lp.

Pozdravljeni!

Danes sem imela spet pregled pri proktologu. Vnetje in z njim bolečina se je pomirilo. Je pa danes proktolog rekel, da imam zopet analno razpoko in še vedno hemoroide :(((. Predpisal mi je nifidipinsko mazilo, na pregled sem naročene šele junija. Je pa rekel, da zaenkrat ne bi kaj delali s hemoroidi. Zanima me ali to nifidipinsko mazilo pomaga tudi pri hemoroidih? Skrbi me, ker sem se s tem mazilom že mazala januarja in februarja, potem februarja zdravnik sploh ni videl razpoke, ampak povečane hemoroide, danes pa spet drugačna slika…Ali bi bilo smiselno, da uporabljam tudi kakšno mazilo za hemoroide? Ali si dilatan čepe lahko vstavljam?

Pa še eno vprašanje. Drugače sem športno zelo aktivna, tečem, kolesarim, hodim v fitnes (sicer ne vzdigujem pretežkih stvari). Po težavah z elastično ligaturo se seveda nisem nič ukvarjala s športom. Ali lahko zdaj nadaljujem s tem mojim tekom in ostalimi aktivnostmi?

Se opravičujem zaradi toliko vprašanj, ne uspem vprašati na pregledu, ker tako hitijo. Iskreno se vam zahvaljujem za potrpežljivo odgovarjanje in pomoč!

Lep dan
Tea

Pozdravljena!

Me veseli, da se je vnetje pomirilo. Razpoka in hemoroidi sta dve različni zadevi, zato vsekakor lahko obstojata sočasno. Kot je rekel proktolog, prvi cilj je poceliti fisuro, notranji hemoroidi lahko brez problema počakajo. Celjenje fisure je dolgotrajno (več mesecev ali včasih celo let), saj med tem pogosto prihaja do prehodnih poslabšanj (več o fisuri si lahko preberete tudi v prispevku o analni fisuri, ki je pripet na začetku tega foruma oz. teme Proktologija). Zato prej kot junija kontrola v bistvu niti ni smiselna.
Nifedipinsko mazilo se primarno uporablja za fisure.
Dilatan čepe uporabljajte, če se vam ob masaži zdi, da je kanal nekoliko zožan in če ob njihovi uporabi ne bo slabše. Prav tako lahko pričnete s športnimi aktivnostmi – tako ali tako vaše telo najbolje ve kaj je preveč in vam bo tudi pokazalo, če boste pretiravali.

Lp

Pozdravljeni.

2.12.2021 sem imela podvezo hemeroida. vse je potekalo normalno. Po 12 dneh sem opazila, da se mi na blatu nabira nekaj krvi in sluzi. Ali je to normalno po posegu? Zdravnica, ki mi je opravila poseg, mi je omenila, da lahko pride do krvavitve.

Hvala za odgovor.

LP

Odgovor na objavo uporabnika
koda33, 16.12.2021 ob 08:26

Pozdravljeni.

2.12.2021 sem imela podvezo hemeroida. vse je potekalo normalno. Po 12 dneh sem opazila, da se mi na blatu nabira nekaj krvi in sluzi. Ali je to normalno po posegu? Zdravnica, ki mi je opravila poseg, mi je omenila, da lahko pride do krvavitve.

Hvala za odgovor.

LP

Lepo pozdravljeni!
Kakšna krvavitev se po posegu seveda lahko pojavi.

Spoštovani, v mesecu maju bi morala iti na ligacijo hemoroidov, mi lahko poveste koliko časa traja, da hemoroidi po ligaciji odpadejo?

Odgovor na objavo uporabnika
Ana859, 15.12.2022 ob 08:41

Spoštovani, v mesecu maju bi morala iti na ligacijo hemoroidov, mi lahko poveste koliko časa traja, da hemoroidi po ligaciji odpadejo?

Lp!

Običajno že v nekaj dneh, največ do 14 dni.

Pa samo vprašam, ker sem v prvi nosečnosti dobila hemoroide, po tem upanju so mi ostale kožne gube, so mi rekli, da imam tudi en notranji hemoroid, ali se te kožne gube, ki so izven anusa, tudi zavežejo • jaz mislim, da ta koža visi na meni, peče in srbi zaradi hemoroidov.

Odgovor na objavo uporabnika
Ana859, 15.12.2022 ob 12:26

Pa samo vprašam, ker sem v prvi nosečnosti dobila hemoroide, po tem upanju so mi ostale kožne gube, so mi rekli, da imam tudi en notranji hemoroid, ali se te kožne gube, ki so izven anusa, tudi zavežejo • jaz mislim, da ta koža visi na meni, peče in srbi zaradi hemoroidov.

Lp!
z ligaturami se podvezujejo notranji hemoroidi. Zunanji hemoroidi, ki jih pokriva koža, se lahko odstranjio kirurško, tako da se višek odreže, preostanek kože zašije.

Mi lahko razložite kako izgledajo te gube kože okoli anusa, potem ko sem šla na pregled v Srbijo in takrat so mi rekli da imam notranje hemoroide in gube kože okoli anusa, včeraj sem bila v Sloveniji na pregled in v izvidu so napisali da vidijo zunanje hemoroide, kako naj vem ali so zunanji hemoroidi ali kožne gube.Izgleda kot nabrekle žilice ki visijo, včasih pa te žilice nabreknejo in nabreknejo kot grah in ko vene preidejo, se spet skrčijo.Kako ločiti kožne gube od zunanjih hemoroidov?

Odgovor na objavo uporabnika
Ana859, 15.12.2022 ob 12:53

Mi lahko razložite kako izgledajo te gube kože okoli anusa, potem ko sem šla na pregled v Srbijo in takrat so mi rekli da imam notranje hemoroide in gube kože okoli anusa, včeraj sem bila v Sloveniji na pregled in v izvidu so napisali da vidijo zunanje hemoroide, kako naj vem ali so zunanji hemoroidi ali kožne gube.Izgleda kot nabrekle žilice ki visijo, včasih pa te žilice nabreknejo in nabreknejo kot grah in ko vene preidejo, se spet skrčijo.Kako ločiti kožne gube od zunanjih hemoroidov?

Zgledajo enako oziroma podobno. Hemoroidi so žile okoli analne odprtine, ki lahko nabrekajo oziroma omogočijo prehod tekočine v okolico, kar se nabere v podkožju in koža nabrekne. Žilice lahko tudi vijoličasto prosevajo skozi kožo. Če žilica poči, se kri običajno izlije v podkožje, nastane nenadna in boleča trda vijoličasta masa; takrat govorimo o trombozi zunanjega hemoroida. Kožna guba je ohlapna koža na zadnjiku. Zdravljenje kožnih gub ali netromboziranih zunanjih hemoroidov se s kirurškega vidika izvede enako.

Spoštovani.

V ponedeljek mi je bila opravljena elastična ligatura hemoroida. Hemoroide imam 2. stopnje. Do danes nisem opazil, da bi bila možnost odpada hemoroida, pa me zanima ali je možno, da je elastična podveza odpadla s hemoroida?

Za odgovor se vam zahvaljujejm.

Lep pozdrav,

Andy

New Report

Close