Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Proktologija Boleci zadnjik

Boleci zadnjik

Spostovani!
Pred dvema mesecoma sem imel bolecine v zadnjiku. Dejansko me je bolel kot te recimo boli naslednji dan, ko te kje krc zgrabi. Totalno razbolelo, sploh ce dobim erekcijo je zelo bolelo, ce lezim na boku, prav misice oziroma boleci sfinkter, obroc.

Takrat sem odsel na pregled in proktolog je rekel, da zgleda zadnjik normalno, malenkost je ohlapna sluznica v rektumu, ni pa videl vzroka za bolecine. Hemoroidi so ok, fisure ni bilo. Nato sem bil poslan se na endoanalni uz, ki je bil normalen. Tako nismo nasli vzroka in po kakih dveh mucnih tednih so bolecine nehale.

Mislo sem, da se to vec ne bo ponovilo. Zdaj pa evo, spet iste tezave. Totalno me boli desna stran zadnjika. Cel dan, ne morem spat. Ce grem s prston not in pritiskam na sfinkter, nic ne boli, ni otekline. Potem pa se recimo vlezem in precej boli. Kaj naj naredim? Pa ne morem spet k proktologu.
Dvomim da je absces, ker toliko se zdaj ze spoznam na to in je na otip vse normalno. Kaj bi to bilo?? Ne morem tako bit. Prej sem si 5 min masiral z nitroglicerinskim mazilom in se mi zdi, da zdaj samo se bolj boli. Kaj naj naredim? Ko odvajam in se obroc razpne je boljse, potem se usedem ali pa lezim in spet boli.

Pozdravljen!

O vašem vprašanju sem se posvetovala tudi z doc. dr. Mlakarjem in oba sva podobnega mnenja:

Opravili ste že kar nekaj preiskav, katere so izključile patologijo v samem analnem kanalu in njegovih stenah.
Z ozirom, da je bolečina povezana z položajem telesa je možno, da je vzrok v živcih, ki oživčujejo ta del medeničnega dna in izvirajo iz ledvenokrižnega dela hrbtenice, tako da bi prišla v poštev MR tega dela hrbtenice in pa EMG mišic medeničnega dna, ki ga delajo na Inštitutu za nevrofiziologijo UKC LJ.

Lp,

Zdaj pa mislim, da je vaš odgovor z vprašanji nekam izginil, bom vseeno odgovoril.

Torej, opravil sem tudi MR hrbtenice in ni nobenih posebnosti. Konec avgusta je bil opravljem EMG pri dr. Vodušku na inštitutu, izvid normalen. Avgusta je bila opravljena koloileoskopija, ki je bila popolnoma normalna, sluznica zelo lepa. Mikroskopski kolitis izključen.

Od zdravil jemljem Toluro 40, Nolpazo in Hidrokortizon (insuf. nadledvičnic). V družini imamo hipertenzijo, možganske kapi in srčno popuščanje.

Spomnim se, da ste me vprašali tudi, če so težave vmes čist minile. Ja, so minile. Recimo bilo je dva meseca čist v redu, oziroma včasih po odvajanju me boli desna stran zadnjika. Torej kot da bi dobil topi udarec v to mišico. Ampak to mine po 10 min.

Danes sem bil pri osebni zdravnici in je pretipala zadnjik in je rekla, da deluje zelo lepo in zdravo, da ji ni jasno od kje bolečina. CRP je pod 5, sedimentacija pa 2.
Predpisala mi je lidokain gel in Arcoxio 90 mg.

Na internetu berem o Levator ani sindromu. In nekako po opisu zveni, kot da imam to.
Trenutno res ne vem kaj naj? K proktologu verjetno nima smisla da grem, ker bo izvid itak normalen. Vendar jaz sem v bolečinah. Kaj naj pol pač čakam da bo mogoče kdaj minilo?

Aha bil sem tudi na defekografiji: Dvig mišic medeničnega dna primeren. KS se ob defekaciji skorajda izloči v celoti. Minimalna količina KS zastaja le v drobni posteriorni rektokeli oz divertiklu 2 cm nad zgornjim robom sfinktra. Vidna je ekstraanalna intususcepcija-prolaps rektuma.

Tako da, ne vem če so te težave povezane s prolapsom, ampak dvomim, ker mene to prav mišica boli. star se, 30

nova
Uredništvo priporoča

Ponovno pozdravljen!
Mislim da sem po pomoti prepisala tisti prvi odgovor s vprašanji, ampak vseeno hvala da ste nanje odgovorili.
Tudi sama sem razmišljala o Levator ani sindromu, vendar ker gre tukaj za funkcionalno motnjo in pravega zdravljenja ne poznamo, sem vam hotela predlagati še kakšne preiskave, s katerimi se izključi morebitno patologijo, ampak izgleda da ste vse že opravil.
Glede na to, da nekih odstopanj ni bilo videti vam morda tudi ponoven obisk pri proktologu ne bo dal rešitve.
Če ste našel informacije o Levator ani sindromu, potem ste verjetno tudi prebral, da se med drugim svetuje tudi masaža sfinktra in vaje za jačanje mišic medeničnega dna.
Glede na to, da problema na sluznici ni, vam verjetno Xylocain gel bistveno ne bo ublažil težav, ampak vsekakor poskusite, tudi z analgetiki.

Hvala za vas trud in odgovore! Sem zdaj vzel arcoxio, upam, da bo kaj pomagala.

Se nekaj bi me pa zanimalo. Glede tega prolapsa … kaj se da tukaj narediti? A se da to kako podvezat, da bo sluznica bolj napeta, torej da bi se dalo nekaj brez narkoze naredit?

Z veseljem.
Ohlapno sluznico je možno podvezovati z el. ligaturami, kot notranje hemoroide. Na ta način lahko nardimo steno bolj napeto.
Z poseg ni potrebno posebne priprave, prav tako nobene narkoze, traja le nekoliko dalje kot sama proktoskopija.

Lp

Pa še dodatek k odgovoru, pomagal je doc. dr. Mlakar:
Kadar so vse preiskave normalne, bolečina pa še vedno prisotna potem se je potrebno vprašati ali bi lahko bila morda bolečina tudi psihosomatska, se pravi morda povezana z stresom, se pravi da sploh ni organskega izvora? V našem centru v Mariboru je možna tudi protibolečinska terapija z visokotonsko elektroterapijo z napravo HiTop, trenutno smo sicer v fazi selitve na novo lokacijo, zato je trenutno ne izvajamo.

Lp

Pozdrav dr. Remsak!

Spet se javljam, predvsem ker mi zacrnja malo psiha nagajati.
Torej z mojim bolecinami je tako, v soboyo je bilo precej bols, v nedeljo pa cist v redu. Seveda sem bil totalno vesel, sa sem koncno brez bolecin.
Danes me pa spet zacenja bolet desna stran zadnjika in psiha je cist na dnu. Predvsem syrah, da bom zdaj za vedno mel take bolecine.

Drugo pa strah, kaj ce se vseeeno dela abscea ali pa fistula. In kako naj vem, da ni absces kje tam ali pa fistula in zato spet zacenja bolet, ker se tam dobesedno tkivo cvre.
Potem naslednji problem je, da sem prebral, da se pri teh tezavah pogosto daje Efloran. Jst eflorana ne smem, ker sem zelo alergicen na njega.

Skratka danes sem cist panicen, zivcen, zalosten.

Pozdravljen!

Če gre za akutni absces, se težave v nekaj dneh običajno stopnjujejo, velikokrat bolečine spremlja tudi splošno slabo počutje s povišano temperaturo in mrzlico. Absces se nato lahko predre. Fistula lahko nastane kot posledica abscesa ali kot posledica fisure in traja običajno dalj časa da se razvije.

Sam ste si tudi odgovoril na vpliv psihološkega faktorja na pojav oz. intenziteto bolečine, lahko da se je ojačala tudi ob ponovnem pojavu.

Vaša problematika je očitno precej kompleksna in je težko odgovarjati na forumu.

Pri proktoloski patologiji se pogosto daje Efloran, kot alternativa pa klindamicin.

New Report

Close