Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Proktologija Bolečine pri odvajanju blata

Bolečine pri odvajanju blata

Pozdravljeni,

sem 24-letni fant, moj problem pa se je prvič pojavil že v otroških letih, ko me je po odvajanju blata hudo bolelo, kot bi me nekdo rezal in sem težko hodil, kaj šele sedel. Že spodnje perilo me je hudo rezalo. Bolečine so bile kar hude. Zdravniku nisem šel. Tako hudih težav po tistem obdobju ni bilo več. Kljub temu pa vsa leta do zdaj pri odvajanju včasih (ne vsak dan) občutim bolečino, ki je ostra in nekako nastane tik pred/ob predrtjem blata skozi zadnjično odprtino. Pri brisanju včasih opazim svetlo rdečo kri na toaletnem papirju. Na blatu ali školjki še nisem zasledil krvi. Pri brisanju me rahlo boli, ravno tako še vsaj nekaj ur po odvajanju. Prav tako me boli na dotik ali pri sedenju, ni pa tako hudo kot je bilo v otroštvu. Težav nimam vsakodnevno, čeprav kar pogosto. Še posebej, kadar moram dvakrat dnevno na veliko potrebo, potem v drugem primeru pride do krvi in bolečin.

Prosil bi za vaše mnenje, kaj bi to lahko bilo.

Najlepša hvala za odgovor in vaše nasvete, lp

Lepo pozdravljen!

Glede na simptome in znake, ki jih opisujete, je še najbolj verjetna analna fisura. Svetujem da preberete še pripeto temo o tem, kaj to je : http://med.over.net/forum5/read.php?545,10398981 Tukaj so tudi opisani načini nege in možnosti zdravljenja, še več o sami negi pa je tudi v pripeti temi o negi.

Seveda brez proktološkega pregleda težko rečemo kaj je res prava diagnoza, se pa na podlagi opisovanj le-ta zdi trenutno najbolj verjetna.
Tudi o tem, kako izgleda proktološki pregled, si lahko preberete v pripeti temi v tem forumu “Proktologija” 🙂

Lp,

Pozdravjeni,

najprej najlepša hvala za prejšnji odgovor. Na vas se obračam z dodatnimi informacijami in vprašanjem. Ugotovil sem, da na zunaj v okolici zadnjika na videz ni sprememb, ki bi bile vidne in da bolečina prihaja znotraj danke, približno kakšen cm globoko. S prsti sem tam tudi dotipal kapljico krvi. Je to značilno za analno fisuro?

Hvala za odgovor, lp

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljen!

Z vsem kar naštevate je analna fisura le še bolj verjetna diagnoza. Gre za razpoko v kožnem pokrovu, koža v predelu zadnjika pa sega približno 1 cm navznoter. Običajno se v tistem najožjem delu tudi pojavi razpoka, največkrat zaradi preraztezanja kože in povečanega trenja ob težjem odvajanju. Zaradi tega je zelo pomembno, da mažete oz. mazila vmasirate tudi v sam zadnjik (svetujemo običajno kar nekaj cm v notranjost, do členka na prstu).
Ponovno pa poudarjam da natančne diagnoze ne moreva potrditi ali postaviti preko interneta. 🙂

Lp

pri odvajanju blata mi iz anusa istopi bula ki mi otežuje odvajanje krvavitev ne opazim ali gre mogoče za hemeroid

[img]http://file:///C:/Users/An%C5%BEe%20Dol%C5%BEan/Downloads/20160217_120749.jpg[/img]

Spoštovani!

Lahko gre za izstopajoč hemoroid, lahko tudi za povečano in izpadajočo analno žlezo. Svetujem pregled za opredelitev spremembe, nato se lahko tudi načrtuje zdravljenje.

Lp,

Lep pozdrav,
imam podoben problem kot avtor teme s to razliko, da na papirju ali kje drugje ni krvi. Imam tudi mehko blato tako, da me ob odvajanju in brisanju ne boli, pač pa me začne kmalu zatem in potem vztraja kakšen dan. Je pa ravno tako zelo občutljivo na dotik in pri sedenju, hoji. Je to tudi lahko analna fisura? Zakaj prihaja do tega, če pa je blato mehko?

Hvala za odgovor!

Lep pozdrav!
Tudi brez sledov krvi lahko gre za manjšo analno fisuro. Ta se najpogosteje pojavi ob odvajanju tršega blata, lahko pa tudi ob številnih drugih dražljajih. Veliko zadev lahko povzroči poškodbo, nenazadnje tudi driska, ostri delci v blatu (recimo slabše prebavljene ostre luščine semen), kisla hrana, začinjena hrana, alkohol, močno brisanje ipd.
Če je nastanek bolečine povezan z odvajanjem, pol najverjetneje težava izvira v zadnjiku. Bolečine v samem zadnjiku lahko povzročijo tudi težave s hrbtenico.
V vsakem primeru svetujem negovalno mazilo vsaj enkrat dnevno.

Lp

Pozdravljeni

več let imam težave z notranjimi hemeroidi, zunanjimi hemerodi, fisurami, vnetjem kožnih gub, krč mišice,…
Od posega sem imela nekaj krat ligituro.

Trenutno imam največje težave z diagnozo, kronična fisura.
Če ne bo izpoljšanja bo potreben poseg.

Kako poteka zdravljenje po posegu analne fisure?
Kako dolg je običajno bolnišni stalež?
Se stanje po operaciji umiri?

Prosim za vaša mnenja, izkušnje,..

Lp,

Pozdravljena!

Fisure so za zdravljenje veliko bolj trdovratne kot hemoroidi, saj se rade ponavljajo, težave se lahko občasno pojavljajo tudi doživljensko.
Pri akutni in kronični fisuri gre v osnovi za isto zadevo – fisuro. Glede na čas trajanja se loči na akutno (do 6 tednov) ali kronično (več kot tednov). Za kronične fisure je tipično, da se ne zacelijo lepo oz so robovi fisur že toliko zabrazgotinjeni, da normalno celjenje ni mogoče, zato so fisure stalno prisotne ali se pogosto ponavljajo. Poseg, ki se opravi pri kronični fisuri je izrez tega “brazgotinskega” tkiva. S tem se v bistvu naredi novo, svežo in večjo rano, ki pa ima ostre robove in boljši potencial za celjenje.
Tako da zdravljenje po posegu potega enako kot zdravljenje fisure; potrebna je intenzivna nega, masaža predela več mesecev.
V naši ustanovi priporočamo vsem pacientom, ki so kdaj imeli fisuro, da doživljenjsko z negovalnim mazilom vsaj enkrat dnevno zmasirajo predel.

Ali se bodo težave po posegu ponavljale ali ne, ni možno napovedati.

Lp

hvala za hiter odgovor.

– po posegu analne fisure se gre domov, ali se ostane čez noč?
– ker hodim v službo me zanima tudi kako dolg je običajno bolniški stalež v primeru operacije analne fisure?

Ima mogoče kdo od bralcev izkušnje z operacijo analne fisure, z okrevanjem in stanjem po operaciji,…

hvala že v naprej 🙂

Lep pozdrav!

Glede obravnave po posegu lahko govorim le za našo ustanovo. Pri nas takšne posege opravimo v analgosedaciji (lokalno omrtvičimo + vas uspavamo), 2 uri po posegu nekdo pride po vas in okrevate doma.
Čas celjenja je težko napovedati, največ je odvisno od tega koliko boste sami negovali po posegu (kljub oteklinam in bolečini je potrebna še bolj intenzivna masaža), kakšna bo prebava ipd.
Običajno priporočamo 14 dni počitka doma, v večini primerov pa opažamo da pride do popolne zacelitve v 4-6 tednih.

Hvala za odgovor.
Lp,

New Report

Close