Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Proktologija vnetje hemeroida

vnetje hemeroida

Pozdravljena, pred 8 leti sem dobila prvič hemeroide. Zdravila sem jih z mazilom modolex. Sedaj so se mi ponovili. Imela sem bolečino, zato sem obiskala zdravnika. Pravi, da so se mi vneli. Imam kremo Hadolex. Čaka me zdravljenje hemeroidov z laserjem. Zanimajo me stranski učinki, pozitivne in negativne strani tega načina zdravljenja. hvala za pojasnila.

Pozdravljena!
Glede samega posega in stranskih učinkov, pozitivnih in negativnih strani sicer vsekakor svetujem pogovor z izvajalcem, nenazadnje vam lahko poda te informacije iz prve roke, najbolj pomembno pa je, da se opravi pregled, pri katerem se vidi obseg povečanih hemoridov – tako je tudi lažje svetovati katero metodo izbrati.
Seveda pa vam bom skušala odgovoriti tudi jaz.

Poznamo 4 stopnje povečanih notranjih hemoroidov:
– I. stopnja: notranji hemoroidi so v analnem kanalu in ne izpadajo
– II. stopnja: ob odvajanju nekoliko prolabirajo (izpadejo), ampak se sami vrnejo nazaj v črevo
– III. stopnja: ob napenjanju in odvajanju izpadejo in jih je potrebno reponirati (popraviti) ročno
– IV. stopnja: so stalno izpadli
Notranji hemoroidi I. stopnje običajno ne povzročajo večjih težav, le občasne neboleče krvavitve. Pri stopnjah II – IV se pojavljajo pogoste neboleče krvavitve, lahko pa še srbečica, predvsem če so prolabirani pa tudi bolečina.
Izpada črevesne sluznice (notranjih hemoroidov) ne smemo zamenjevati z zunanjimi hemoroidi ali kožnimi gubami (kjer je površina pokrita s kožo in ne gre za izpad sluznice). Zunanje hemoroide zdravimo če so akutno vneti z incizijo (zarezo) in odstranitvijo strdka. V kolikor gre za kožne gube se lahko odstrani operativno, v koliko so spremembe moteče.

Priporočene metode zdravljenja glede na stopnjo:
– I.: predvsem konzervativno z tabletami, mazili, svečkami; izogibanje protibolečinskih zdravil iz skupine nesteroidnih antirevmatikov; izogibanje mastne in začinjene hrane; podvezovanje z elastčnimi ligaturami.
– II. in III. (če ne povzročajo izraztih simptomov): nekirurški postopki kot so podvezovanje z elastično ligaturo, laserska ablacija, sklerozacija.
– IV.: najpogosteje kirurško.

Končni cilj metod je enak – prekiniti del prekrvavitve v povečano sluznico oziroma pri nekaterih metodah povečan del že takoj pdstraniti.
Lasersko se prekine prekrvavitev tako, da se zapre končne veje arterij ki prehranjujejo povečan del. Lasersko zdravljenje naj bi v primerjavi s klasičnim operativnim posegom glede na študije imelo krajši čas okrevanja in manj pooperativne bolečine. Slabost laserskih metod je v prvi vrsti za paciente njihova cena.
Primerljiva metoda, ki je zelo razširjena, je tudi podvezovanje z elastično ligaturo, ki zmanjša hemoroid za velikost podvezanega dela, bolečine so odsotne ali blage in trajajo kakšen dan.

Zavedati se morate tudi, da se lahko hemoroidi ponovijo, nekirurške metode so običajno kratkoročno zelo uspešne, dolgoročno nekoliko manj. Tudi pri klasični operaciji je možnost ponovitve nekaj %.

Žal vam kaj bolj podrobnega odgovora ne morem dati, saj je največ odvisno od stanja hemoroidov. Seveda tudi od vaših pričakovanj, želja, zato je najbolje da se z operaterjem po pregledu pogovorite in najdete najboljšo rešitev.

Spoštovana, hvala za pojasnilo. Gre za hemeroide 2. stopnje in bodo zdravljeni z laserjem. Zanima me ali je potrebno postopek izvajati samo enkrat ali večkrat? je boleč? Hvala za pojasnilo.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!
Glede na izkušnje pacientov naj bi bil postopek manj boleč in okrevanje nekoliko hitrejše kot pri klasični operaciji. Se pa pojavljajo predvsem ob odvajanjih in po njih pekoče bolečine, potrebna bo tudi intenzivna nega po navodilih ki jih boste prejeli, najverjetneje tudi nekaj bolniškega staleža. Lahko pride tudi do kakšne krvavitve in prva odvajanja blata so običajno nekoliko neprijetna. Glede na pooperativne občutke je lasersko zdravljenje uvrščeno med klasično operacijo in elastično ligaturo.
Ali bodo odstranjeni vsi notranji hemoroidi naenkrat, ali se bo zdravnik odločil za stopenjsko zdravljenje vam žal ne morem povedat, to se morata pogovoriti vidva pred samim posegom.
Je pa tako, da je tudi po terapiji hemoroidov, ne glede na izbrano metodo, potrebno upoštevati preventivne ukrepe (preberite pripeto temo o negi zadnjika: http://med.over.net/forum5/read.php?545,10398845), saj se hemoroidi kadarkoli lahko ponovijo Nobena metoda ne zagotavlja da se zadeva ne more ponoviti, najmanj ponovljivosti je glede na študije pri klasični operaciji.

Vsekakor ste vabljena, da opišete pooperativni potek, saj menim, da bo marsikomu pomagalo pri odločitvi za zdravljenje in vrsto zdravljenja, če lahko prebere izkušnjo o zdravljenju iz oči pacienta.

New Report

Close