Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Proktologija Ligatura hemeroida

Ligatura hemeroida

Pozdravljeni!

Pred cca 20-dnevi je bila narejena elastična ligatura na notranjem hemeroidu, po zadnjem pregledu je bila ugotovljena nekrozija sluznice, dobila sem še antibiotik klimicin in doloproct svečke, vnetja ni bilo. Klimicina nimam več, svečke pa si vstavljam, vsak večer eno…Vprašanje, ki ga imam pa je, zakaj so se spet pojavile neprijetne bolečine v anusu, ko pa je bilo stanje že boljše? Naj povem, da skrbim za redno odvajanje blata, blato je mehko. Kakšen nasvet, mnenje? Kontrolni pregled imam šele čez en mesec.

Lp

Pozdravljena!

Pri vas je očitno prišlo do zapleta po ligaturi, zato ste tudi dobili antibiotik in svečke. O času jemanja antibiotika je najbrž ocenil zdravnik, ki vas je pregledal in ugotovil nekrozo. S svečami lahko nadaljujete v kolikor ste prejeli takšna navodila.

Bolečina je lahko posledica zapleta ob ligaturi. Če je res prišlo do nekroze lahko kar nekaj časa traja da se pomiri. V kolikor ni izboljšanja svetujem da pokličete in prosite za pregled prej, vsekakor pa je potrebna kontrola.
Razlogov za bolečino je seveda več, potrebno je izključiti predvsem analno fisuro.

Upam da sem vam vsaj malo pomagala , brez pregleda je vsekakor težko svetovat pri tako konkretnih težavah .

Lp

Hvala za odgovor. V tem času je bilo malo bolje, še vedno si vstavljam svečke, toda sedaj je nekaj dni spet slabše in bolj boli. Na kontrolo zaradi izboljšanja in vmesne menstruacije nisem šla, razmišljam, da bi šla sedaj. Od ligature je minil že en mesec in res sem presenečena, da bolečina še vedno vztraja. V izvidu je zapisano, da naj bi prišlo do nekroze, niti nevem kaj točno to pomeni.

Lp

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljena!

Nekroza pomeni “odmrtje”.
Pri ligaturi pride do odmrtja podvezane sluznice zaradi prekinitve prekrvavitve. Sicer se spodaj ležeča sluznica dobro zregenerira, podvezan del pa preprosto odpade in se izloči.
Redkeje lahko pride do poškodbe ožilja na večjem področju in tako do nekroze večjega dela sluznice.

Vsekakor, če so težave še prisotne, pojdite na kontrolo!

Lp,

Bila sem na kontroli, toda ni bilo opaziti nobene spremembe, rana po ligaturi je nežno zaceljena, toda ob pregledu me je zelo boleč analni kanal na levi strani, v višini zobate črte (na levi strani je bil tudi hemeroid), toda na tem bolečem mestu ni bilo nobene vidne spremembe. Ta boleči predel je verjetno tudi tisti, ki povzroča bolečine, o katerih vam pišem in ki trajajo od ligature dalje. Postavljena je diagnoza analni spazem, naročena sem na endonalni UZ.
Nevem pa zakaj bi bil analni kanal lahko boleč, tudi zdravnica mi tega ni znala pojasniti. Imate vi morda kakšno mnenje?

Lp

Naj omenim še to, da me ta analni kanal po namazu z Percutol mazilom zelo peče, bolečina pa tudi ne popusti…

Spoštovana!

Če poskusim na vprašanje o bolečini odgovoriti čisto iz anatomskega vidika: Navzdol od zobate črte je analni kanal oživčen somatsko preko spodnjega rektalnega živca, zato je to področje zelo občutljivo za bolečino, dotik in temperaturo. Nad zobato črto se ta občutek po 1 cm razgubi, zgornji del kanala je namreč občutljiv le še na raztegovanje, saj ga oživčuje avtonomno živčevje iz spodnjega hipogastričnega pleteža.
Sama ligatura oziroma notranji hemoroidi praviloma ne bolijo, boleči pa so procesi ki se dogajajo na zobati črti ali nižje navzdol. Če gre za analno fisuro, potem je bolečina seveda posledica poškodbe. Lahko gre tudi za pritisk na te živce npr. s kakšno oteklino (kar bi lahko bilo po nekem vnetju), tudi sam spazem predel drži v tenziji ker lahko spet draži živčne končiče.

Kaj točno je vzrok vašim težavam vam preko spleta res težko odgovorim. Vsekakor nadaljujte preiskave za izključitev patologije v analnem kanalu, ob njem, kasneje je smiselno izključevati tudi muskuloskeletne vzroke (sploh če imate kakšne težave s hrbtenico).

Percutol, predvsem če peče, uporabljajte predvsem pred odvajanjem (da pride do sproščanja mišice zapiralke), za nego pa poskuste kombinirati s kakšnim negovalnim mazilom, številna so na voljo v lekarnah (kakšne otroške kremice, za celjenje ran, z ribjim oljem…).

Umivajte samo z mlačno vodo, brez mil, ne uporabljajte odišavljenega straniščnega papirja, po odvajanju predel umijte, izogibajte se uporabi vlažilnih robčkov na tem mestu.

Hvala za odgovor. Teh težav pred ligaturo nisem imela…oz morda so bile, pa sem vzrok pripisovala povečanim hemeroidom. Analne fisure ni bilo videti, otekline in vnetja tudi ne, ker se je področje ligature lepo zacelilo. Je pa omenila, da je bila nekoliko večja nekrozija sluznice, vidna na prvem kontrolnem pregledu en teden po ligaturi, toda sedaj je to zaceljeno. Skratka nobenih sprememb, ki bi pojasnjevale te bolečine.

Zakaj Percutol peče? Je to normalna reakcija ali znak, da se na tem delu, kjer peče, nekaj dogaja?
Omenjala mi je tudi neke čepke v primeru, da ne bi bilo bolje..Tudi o tem na spletu ne najdem kaj dosti napisanega. Zasledila sem samo, da se naj bi uporabljali pri težavah krčenja analnih mišic …

Zakaj Percutol peče vam ne znam razložiti, nekaterim pač bolj, drugim manj odgovarja. Karkoli sicer nanašamo na predel naj ne bi peklo, pekoče občutke delajo ponavadi erozije ali rane. Pekoč občutek je lahko tudi posledica trenja ob odvajanju, sploh če je prisoten spazem mišic, kar je lahko tudi psihosomatska zadeva.
Pomembno je vsekakor da večkrat dnevno predel mažete, oz. masirate približno 2 minuti nekaj cm v analni kanal. S tem se tudi sprošča mišica, ki je pri vas očitno v krču.
Analni čepi se uporabljajo pri terapiji sproščanja mišic, zdravljenja stenoze analnega kanala… skratka tam, kjer je iz različnih razlogov analni kanal ozek, zaradi tega pa odvajanje otežkočeno oz. boleče.

Glede na to, da na spletu naletiš na različne razlage, sem naletela tudi na možnost raka analnega kanala. Običajno me take stvari ne vržejo iz tira in jih tudi ne jemljem resno, pa vendar v tem primeru, vas moram vprašati, ali bi se morebitne rakave spremembe morale videti na proktoskopiji ali je to vidno šele z endoanalnim ultrazvokom?

Kot ste napisali, vsemu na spletu tudi ni za verjet. Rak analnega kanala se vidi ob proktoskopiji, spremembo je možno palpirati ob digitalnem pregledu, pa tudi ultrazvok pokaže spremembe.
Vsekakor se ne pustite vreči iz tira z vsemi informacijami ki jih najdete na spletu, kot sem že omenila v prejnjih prispevkih, težave so lahko tudi psihološke narave. Sploh če boste do UZ pregleda v paniki in prepričani da gre za rakavo zadevo – s tem boste mišico spravili v še večji krč in si poslabšali težave.

Svetujem da opravite preiskave ki jih je predvidevala vaša zdravnica.

Hvala za pomirjajoče besede in razlago. Videla sem v izvidu, da mi priporoča tudi mazanje z maslenimi svečkami ali olivnom oljem…doma imam tudi ribje mazilo. Naj uporabim vse troje ali se držim samo enega izmed njih?
Omenila bi še to, da je bolečina močnejša pri sedenju.
Težko je tudi ta boleč predel masirati 2 minuti, ker pri masiranju ta predel še bolj boli. Še huje pa je, če pri masiranju zadanem ob ranico hemeroida, kar bolečino še bolj okrepi. Po prvi uporabi percutol mazila lahko rečem, da ni bilo niti malenkosti izboljšanja…ravno obratno, še bolj boli. Upam, da je to samo prvi učinek in da se ob nadaljnji uporabi izboljša…
Se glede mazila percutol…ga moram hraniti v hladilniku? Nič mi niso povedali.

Lp

Percutol je dobro hraniti v hladilniku. Kot stranski učinek je možen glavobol nekaj dni, lar pa je prehodne narave.
Predlagam da pred odvajanjem uporabite glicerinsko svečko kar bo zmehčalo blato in odvajanje bo lažje. Masažo izvajajte s prstom in nežno ter bodite vztrajni. Predlagam da preberete pripete prispevke o negi in predvsem o analni fisuri kjer so podrobneje opisani načini nege.

Bom upoštevala vaša navodila. Se pravi, da masiram tudi ranico hemeroida? Vsaj mislim, da s prstom zadanem ob njo, saj se čuti majhen izrastek.
Se pravi, da odpadejo tudi kakšna nežna otroška mila za umivanje?

Nežno masirajte tudi preko rane ki ji čutite. Kot izrastki se lahko čutijo tudi papile; žleze ki so normalna struktura.
Svetovala bi umivanje le z vodo, oz. nedražeče preparate vkolikor vam voda ne zadostuje.

Se bom drzala tega….sicer pa danes sem si naredila masleno svecko, ker do glicerinskih sveck se nism prisla…tako kot sem rekla vceraj, pece in bolj boli po uporabi percutola in tudi po uporabi masla…kot da bi s tem anus se bolj razdrazila, saj ne cutim, da bi se mi misice sprostile ampak se bolj skrcile kot refleks na bolecino.
Glede glicerinskih sveck…dajem samo pred odvajanjem? Pa bo to dovolj glede na to da mi pise v izvidu, da si moram olje ali maslo mazati oz vstavljati veckrat dnevno?
Dobro, da obstaja tak forum, da se lahko clovek obrne na vas v takih primerih.

Maslene ali glicerinske svečke uporabljajte vsaj pred odvajanjem, lahko tudi večkrat dnevno če vam bodo odgovarjale.
V kolikor vam je Doloproct težave omilil ostalo pa vam ne odgovarja se posvetujte s svojo zdravnico o morebitni nadaljni terapiji.

Doloproct je pomagal…medtem ko opazam da po percutolu ni izboljsanja…lahko bi celo rekla, da me potem ko namazem, se bolj boli. Pomaga samo masiranje tega predela od zunaj, torej preko kože. Razmisljam, da bi enostavno kaksen dan prenehala z vsemi mazili, sploh z percutolom pa da vidim rezultat. Resnicno vidim poslabsanje po tem mazilu, kar verjetno ni “normalno”?

Težko vam dajem nasvete ko ne vem kakšno je stanje ob rektalnem pregledu. Glede uporabe Percutola oz. alternativ je najbolje da se posvetujete z vašim proktologom in tudi razložite sedanje težave.
Če se vam zdi, da trenutno mazilo stanje poslabšuje je to vsekakor treba omeniti!

New Report

Close