Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Ustno zdravje in higiena Zlomljen zob – lepo prosim za mnenje

Zlomljen zob – lepo prosim za mnenje

Sorodnik si je odlomil pol zoba – nezgoda. Takoj zraven tistega prvih dveh sekalcev.
Hodi v ZD – k zobarici, ki te naroči 1 krat na leto. Hodi pa redno in ima zobovje urejeno.
Po poškodbi je šel na slikanje, potem k zobozdravnici in ga je naročila šele čez 14 dni.
Nič ni naredila!
Se vam to zdi normalno? Gre za mlajšo osebo.
Bi kdo drug ravnal drugače, če bi skeširal?

Zob skeli, težko grize. Sorodnik je zaposlen in plačuje vse prispevke.

Je za vas tak odnos normalen? Komu se pritožit? Nas zanima, kaj bo naredila čez 14 dni.

Se bo dal reševat zob ali bo pulila? Kako bi vi ravnali?


Meni ga je nazidala, leta nazaj, je držalo, kolikor je pač držalo. Ko sem po sili razmer moral zamenjat zobarco,in sem ga spet odlomil, mi ga možakar ni več hotel nazidat, ampak mi je po daljšem prepričevanju, naredil prevleko. Če bi bil pameten, bi ga poslušal že prvič, tako sem šel ene trikrat zaman k njemu. Večinoma zobarji vedo kaj delajo. Je pa vrag, če si brez denarja. To te pa lahko obsodi na hrano, ki ne zahteva nobene mehanične obdelave več.

V dežurno bi šla. Z razlago (in jo po potrebi naj tudi napišejo!), da skeli in da ne morem jesti, izbrana zobozdravnica pa ne sanira.
O izdaji računa v dežurni pa boljše, da sploh ne bi razmišljali.

Meni se je odkrušila petica na notranji strani; skoraj čisto do dlesni. Razen občutka, da v ustih nekaj manjka in podzavestnega zaletavanja jezika v tisti zob ni bilo težav.
Ko sem poklicala za termin in povedala, kaj se je zgodilo, me je naročila takoj naslednji dan, čeprav sem razlagala, da nič ne boli. Uredila z belo plombo (brezplačno) in to je to.

nova
Uredništvo priporoča

Obstaja zdej že ena 3D protetika, k ti posnamejo tvoj zob in potem ti tist okrušek “natisnejo” tko da paše na zobe. Pa če je oseba mlajša, je še bolj pomembno da je narejeno lepo. Ker bodimo iskreni ena šolska zobozdravnica, ki tam na roke nekaj packa pač ni isto. Sploh ker gre to za sprednje zobe. Tudi če je zastonj.

Zobje, zobje so večni problem. Cel organizem se obnavlja, najteže zobje. Kako bi se dalo to pospešiti?

drug drugega programiramo

Kako naj ravna v četrtek?
Mu ga bo pulila? Zdravila po 14 dneh? Ga bo rešila in nekaj štukala?

Kaj lahko pričakuje in zahteva v ZD?

Odvisno, koliko je zob zlomljen. Če zlom ni v bližini živca, se oskrbi s plombo. Če je zlomljeno do živca, se živec vzame ven, vendar bi se to naredilo takoj. Če ni naredila nič, verjetno ni tako zelo odlomljen in se bo dogradil le s plombo. Po zavarovalniških pravilih plomba ni nujna storitev in se za plombo dobi reden datum (enako kot za izpadlo zalivko). Če je po sliki presodila, da je le za zalivko, je v bistvu dobil še hiter datum glede na javno zobozdravstvo. Seveda ni dobro, da zob ni zaščiten, a pravila so za vse enaka.

Pa še to….Skeleča bolečina v zobozdravstvu ni nujno stanje, nujna je kljuvajoča bolečina, ki ga zbuja ponoči in nastane sama od sebe, ne le ob dražljaju, kot je hladno, sladko ali ugriz.

In še ena stvar….Za plombe se pacienta mora dati v čakalno knjigo in pacienti morajo biti po vrsti. Če naredi plombo in pacient ni v čakalni knjigi, je ne sme vpisati, saj s tem krši pravilnik o čakalnih seznamih. Lahko bi jo sicer naredila, ampak bi s tem kršila zavarovalniška pravila in tvegala kazen. Pogostosti naročanja in čakalnih dob ne narekuje zobozdravnik, ampak jih zavarovalnica. In ja, samoplačniško bi bilo drugače, saj tam ni čakalnih seznamov za vsako stvar.

Hvala vam!
Se pravi, da se bo nekaj še dalo rešit?

Zdaj pa še ena moja misel. Nastrada pošten človek. Če bi takoj stokal, da je kljuvajoča bolečina (in ne ‘samo’ skeleča) bi bil že obravnavan?

Vidiš, ko človek ne pozna vse cake. Moja babi je imela res grozljive krčne žile. Pa jo doktorca vpraša: so boleče? ‘ne’. Gotova je bila, čaki pa čiči.
In smo jo vsi doma napadli, zakaj nisi rekla da so boleče?? Bi bila mogoče že leta 2023 na vrsti!! 🙁 he he
Pa nazaj na temo!! Ko je bil sorodnik pri zobozdravnici, je bila ura 12.05, čakalnica prazna.
Delajo do 13 ali 14 ure. Pa se ni potrudila nič.
Veste, saj tu se ne gre samo za denar. Gre se za en odnos… za pomoč!! Za zdravje!!

Hvala vam!
Se pravi, da se bo nekaj še dalo rešit?

Zdaj pa še ena moja misel. Nastrada pošten človek. Če bi takoj stokal, da je kljuvajoča bolečina (in ne ‘samo’ skeleča) bi bil že obravnavan?

Vidiš, ko človek ne pozna vse cake. Moja babi je imela res grozljive krčne žile. Pa jo doktorca vpraša: so boleče? ‘ne’. Gotova je bila, čaki pa čiči.
In smo jo vsi doma napadli, zakaj nisi rekla da so boleče?? Bi bila mogoče že leta 2023 na vrsti!! 🙁 he he
Pa nazaj na temo!! Ko je bil sorodnik pri zobozdravnici, je bila ura 12.05, čakalnica prazna.
Delajo do 13 ali 14 ure. Pa se ni potrudila nič.
Veste, saj tu se ne gre samo za denar. Gre se za en odnos… za pomoč!! Za zdravje!!
[/quote]

Bi bil takoj na vrsti, vendar bi vzeli zivec iz zoba. Gre za različno diagnozo in zato je zdravljenje razlicno. Tvegati vitaliteto zoba, da bo takoj na vrsti pa mislim da ni vredno. Poskodbe zob so zelo kompleksna zadeva in samo zlom pove zelo malo, ce dejansko nimas rtg slike in ne vidis stanja v ustih. Obstajajo komplicirani in nekomplicirani zlomi in terapija je drugačna. Verjamem, da je motece, ne le zaradi skelenja, ampak tudi zaradi estetike.

Bi bil takoj na vrsti, vendar bi vzeli zivec iz zoba. Gre za različno diagnozo in zato je zdravljenje razlicno. Tvegati vitaliteto zoba, da bo takoj na vrsti pa mislim da ni vredno. Poskodbe zob so zelo kompleksna zadeva in samo zlom pove zelo malo, ce dejansko nimas rtg slike in ne vidis stanja v ustih. Obstajajo komplicirani in nekomplicirani zlomi in terapija je drugačna. Verjamem, da je motece, ne le zaradi skelenja, ampak tudi zaradi estetike.
[/quote]

Hvala vam za razlago. Jaz bi tudi moral lastne zobe absolutno obnoviti. Problem je pa, da na našem planetu ni takega vrhunskega strokovnjaka, ki bi to znal narediti.

drug drugega programiramo

To je pa tak predsodek, da glava peče. Moj sin si je zbil prednje zobe. Mu že 10 let drži kot lastni zobje! Od kod tak podcenjevalni odnos do šolskih zobozdravnikov?

Ja, zobje so pa res nočna mora. Plačuješ plačuješ, pa kaj imaš od tega? Malokdo je res dober zobozdravnik, pri naših plačah do jurja večinoma pa so cene nenormalne. Kot eden pravi, letijo cifre do 15. 000 in več. Kdaj bodo implantati bolj poceni, bolj dosegljivi, kam gre naš denar, da plačujemo trikrat te zobarje?

New Report

Close