Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Ustno zdravje in higiena Madezi na zobeh

Madezi na zobeh

Zdravo! Trenutno sem na ortodontski terapiji (fiksni zobni aparat), hodim na redne preglede, primerno in redno skrbim za ustno higieno,…
Vceraj sem si nakljucno pogledala notranjost zgornjih zob z ogledalom,da bi videla poravnanost zob in zagledam na zgornjih enkah crne pike in tudi med stiki zob. Me je prav sok, ker nazadnje par mesecev nazaj tega ni bilo. Na obeh zgirnjih enkah se oa opazi tudi mali beli lisi ob koncu zoba (ob kroni). Je to karies? Ortodont sam ni omenil nic. Septembra sem ga tudi sprasevala, ce se mu zdi potrebno, da grem na kak ekstra pregled ali ciscenje kamna, je rekel da po njegovem ni potrebno. Je pa res, da bom v roku 2 mesecev zobni aparat po vec kot 2 letih koncno odstranila. Kaj mi svetujete? Da grem zobe tudi slikat? Ortopan? Je kako drugo slikanje primernejse? Ce bi to bil karies, kaksno zdravljenje priporocate? Kako je z zdravljenjem kariesa z laserjem? Se to ze kaj bolj prakticira?

Pozdrav in hvala za vprašanje!
V primeru, da imate, kot pravite, dobro ustno higieno, se v nekaj mesecih ne more na zobeh nenadoma pojaviti karies.
Je pa možno, da je to zabarvanje ali demineralizacija med zobmi že od prej in ste ga opazili sedaj, ko so se zobje obrnili. Tudi pri svojih ortodontski pacientih, predvsem pri tistih, ki imajo zgornje sekalce pred začetkom ortodontske terapije enega preko drugega, opažam, da so na takih stikih pogosto prisotne demineralizacije. To so rumenkasta, rjavkasta “zabarvanja”, ki so prisotna tam kjer je bil stik med zobmi tesen in ga ni dovolj pogosto obiskala zobna nitka. Zdaj ko so se zobje obrnili v pravo pozicijo je stik prestavljen in demineralizacija vidna. Včasih je prisoten tudi karies in je potrebno med terapijo narediti tudi plombo. To je moje predvidevanje, glede na vaš opis, seveda je čisto možno, da gre za kaj drugega.

Beli madež na zobni kroni, predvsem ob bracketu je lahko začetna demineralizacija oz. karies. Na to bi vas ortodont tekom 2 letne terapije verjetno že opomnil in poslal k higieničarki.
[attachment=1]Bracket demineralizacija.jpg[/attachment]

Lahko pa je madež le hipomineralizacija sklenine, ki je prisotna že od izrasti zoba in ni posledica kislinske poškodbe zoba kot pri kariesu.
[attachment=0]bele lise.jpg[/attachment]

Pri nas po snetju aparata pacienta pošljem na pregled k zobozdravniku in tudi obisk higieničarke. Prav tako je smiselno narediti kontrolne rentgenske posnetke zobnih kron (bitewing). Ortopan verjetno naredi ortodont tako ali tako tik preden sname aparat zaradi zadnjih korekcij položaja korenin pred snetjem aparat. Tako ste lahko pomirjeni, da je vse v redu.

Kariesa se ne “zdravi” temveč se naredi plombo. Laser tukaj nima kaj dosti opraviti…razen če se ga uporabi namesto svedra. Ampak še vseno je na koncu plomba.

LP in srečno,

Miha Bobič

New Report

Close