Najdi forum

zobna pasta

Pozdravljeni!

Zanimata me dve vprašanji. In sicer prosila bi za konkretne odgovore,seveda se zavedam da ne smete reklamirat,če je tako,potem mi vsaj v odgovoru povejte na kaj naj bom pozorna. (recimo deleže sestavin na embalaži)

Zanima me,katera zobna pasta bi bila najboljša za tiste,ki si tako redno ne umivajo zob?(vem se zavedam da takemu človeku je treba svetovat naj si jih redno umiva,vendar ima zdravtsvene ovire zato je oteženo. Iščemo rešitev,za pasto ki bi učinkovola bolje kot klasične če si redko umiva) zanima me,katera zobna pasta ima največ fluora? iščem ime in znamko.

hvala

Pozdravljeni!
Ne bom težil s tem, da je potrebno mehansko odstranjevsti obloge. Paste za odrasle in otroke nad 6let imajo 1450ppm fluoridov, večjih koncentracij ni v prodaji, vsaj kar se tiče zobnih past. Geli za fluoriranje zob imajo koncentracije do 5000ppm, kot vem jih ni v prosti prodaji, namenjeni so profesionalni uporabi. Colgate ima na primer pripravek z imenom Duraphat.

Vendar pa visoka koncentracija fluoridov ne pomaga dosti, če se ne odstranijo obloge. Mehansko, s ščetko. V primerih, ko si ljudje po operacijah, motnjah v gibljivosti, slabi motoriki, ipd. ne morejo umivati zob se priporoča uporaba klorheksidina. Ta le lahko v obliki gela, ustne vode, dodan pasti….to je razkužilo, ki ostane na sluznici in ima zato podaljšano delovanje. Koncentracije so od 0,1% pa vse do 1%, za redno uporabo je v redu nizka koncentracija, recimo 0,12%, kot je v veliko ustnih vodicah. Preprečuje razmnoževanje bakterij in zavira nastanek oblog. Fluor ne zavira bakerij ampak pospešuje remineralizacijo zobne sklenine, kadar jo načnejo kisline (te kisline proizvajajo bakterije).
Ob daljši uporabi klorheksidina pride do zabarvanja zob…ampak morda bolje rjavi zobje kot škrbasti.

Miha Bobič

New Report

Close