Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Ustno zdravje in higiena ugriz na spodnji strani jezika – hematom

ugriz na spodnji strani jezika – hematom

Spoštovani
prosim vas za pomoč, ker se mi je zgodilo nekaj nenavadnega. V spanju, sanjah sem čudno stisnila zobe, tako da sem zgriznila v spodnjo sluznico jezika na obeh straneh. močno me je zabolelo in sem trznila in se takoj zbudila, najprej mi sploh ni bilo jasno kaj je, potem sem v ogledalu videla,da se mi je na obeh straneh jezika na stransko spodnji strani sprednjega dela jezika naredil hematom od tega ugriza. na levi strani je sploh velik.

ponavadi se velikokrat tako ugriznem na notranji strani ustnic ali ličnic, če kaj jem in čudno ugriznem in potem ta hematom poči sam od sebe in se zaceli.
Tokrat se mi je ob tem čudnem položaju jezika in ugriza v sanjah privič naredil na jeziku in to izjemno velik. lahko da sem ga jaz takoj potem, ko sem se prebudila še povečala, ker sem čutila neko pikajočo bolečino, nisem vedela kaj je in sem še bolj intenzivno premikala jezik in se tako bolj ranila mesto.

V glavnem upam,da bosta počila oba – torej na vsaki strani po eden sama od sebe, da se kri čimprej izlije ven. ker zdaj je na obeh straneh zaradi krvi notri kot taka bunkica in to me strašansko ovira pri hrani, tudi govorjenju.
sama si tega ne upam prepikniti, da ne pride do kakšne infekcije. Ko bosta sama počila imam en vzorček antibakterijske curasept ustne vodice nameravam sprati s tem in potem naprej z žajbljem,da se čimprej zaceli.
če mi do jutri ne bi sama počila, sem razmišljala,da grem jutri k zobozdravniku, da bi mi ju predrl s sterilno iglico. Se to sme? lahko tako pomagate zobozdravniki pri tem ali kakorkoli drugače?
Ali lahko zobozdravniki pomagate pri tem, glede na to,da je v ustni votlini in je nastal od ugriza v jezik, ali bi bilo za to potrebno h kateremu drugemu zdravniku?

Ali predlagate kaj drugega kaj in kako ravnati,da se bo čimprej pozdravilo.
Je pa res nadležno, sploh zato, ker je res velik za kar celo velikost palca na levi strani jezika, na desni pa nekaj manjši.

Hvala vam za odgovor in pomoč.

Pozdravljeni!
Hematomi so pogosti na ustnicah, jeziku, licih in ostalih mehkih tkivih, ki lahko zaidejo med zobe. Ustno dno je predel, za katerega bi rekel, da težko pride med zobe razen, če si ugriznete cel jezik…sem poskušal, pa mi ni uspelo… verjetno imate zelo gibčen jezik V glavnem, ni razloga za preplah. V primeru, da vas balonček ovira, pa seveda obiščite zobozdravnika, ki vam bo pomagal.

Ob krvavitvi se balonček napihuje dokler ne preneha krvavitev in tako kaj lahko naraste do velikosti, ki je precej nadležna in ovira prehranjevanje. Balonček lahko poči sam (ali z malo pomoči), če pa ga pustimo se sčasoma resorbira. To traja kar nekaj dni. Ustna sluznica in jezik se celita zelo hitro toda vseeno bi vam predlagal, da poiščete pomoč pri zobozdravniku, saj prebadanje s tenko iglico ne bo pomagalo kaj dosti. Tak “balonček” je bolj trpežen kot napihljivi baloni na zabavah, pa še self-sealing je in ne poči temveč se luknjica sama hitro zapre. V primeru, da poči sam (navadno zaradi ugriza) se izprazni in tudi zelo hitro zaceli.
Glede sterilnosti ali mazanja z razkužilom si ne delajte preveč skrbi, saj bo kakršen koli instrument takoj ob vstopu v usta izgubil sterilnost, mazanje razkužila na slino pa nima pomena. Lahko pa izpirate z žajbljem, če imate občutek da pomaga.

Podobne lezije lahko nastanejo zaradi zamašenja žlez slinavk. Velikokrat prav tako ob poškodbi ali pa spontano. Imenujejo se ranule ali mukokele. Te rastejo počasneje in se pojavljajo stalno na istem mestu. Njihova odstranitev je bolj nadležna in je včasih potrebna tudi pomoč kirurga
https://en.wikipedia.org/wiki/Ranula
in
https://en.wikipedia.org/wiki/Oral_mucocele

Srečno in lep pozdrav

Miha Bobič

New Report

Close