Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Ustno zdravje in higiena Električna ščetka

Električna ščetka

Pozdravljeni. Trenutno uporabljam Curaprox CS3960 in opažam, da nekaterih robov zob s to ščetko ne morem dovolj kakovostno očistiti (čiščenje s to ščetko mi vzame več kot 5 min). Uporabljam tehniko od rdečega proti belemu (od dlesni proti zobu), ker imam dokaj občutljive dlesni in ker imam pri nekaterih kočnikih žep nekoliko večji od 3 mm. V preteklem letu sem zobni kamen čistil pri zobozdravniku, pred kratkim pa sem obiskal ustnega higienika in opazil, da je ta zobni kamen očistil mnogo bolje, prav tako pa mi je priporočil nitkanje večkrat dnevno (do zdaj sem nitkal 1x dnevno, zdaj to opravljam 2x dnevno) in uporabo električne zobne ščetke. Nisva se točno dogovorila, katera bi bila najboljša. Ko v trgovini vidim, kako te ščetke delujejo, se zelo težko odločim za nakup, saj se mi zdijo dokaj agresivne. Bojim se, da bi na dolgi rok z uporabo električne ščetke poškodoval dlesni. Prosil bi Vas, če mi morda lahko priporočite kakšno zares dobro električno zobno ščetko, ki bi bila primerna tudi za bolj občutljive dlesni. Zanima me tudi Vaše mnenje o sonični zobni ščetki. Ali je morda boljša kot električna? Ali je sonična bolj primerna za občutljive dlesni kot električna? Hvala za odgovor.

Pozdravljeni!
Po opisu sodeč zelo vestno skrbite za ustno higieno. Tako kot jaz, ste tudi vi ugotovili, da so higieničarke (ali celo higieničarji) bolj natančni pri odstranjevanju zobnih oblog. Navadno znajo tudi dobro svetovati in podučiti glede tehnike čiščenja zob in priporočiti najbolj ustrezne ščetke, medzobne ščetke, nitke itd…
Glede izbire ščetke vam težko priporočim katera je “najboljša”. Kot nekateri pravijo tudi za druge aktivnosti, je podobno pri čiščenju zob: bolj je pomembna tehnika kot orodje. Ročna ali električna ščetka, z obema lahko odlično očistimo zobe. Medzobne prostore pa še z dodatnimi pripomočki.
Kar se tiče občutljivih zobnih vratov je priporočljivo uporabljati mehko zobno ščetko. Električne zobne ščetke naj ne bi bile bolj agresivne do zob ali dlesni, tako vsaj pravijo študije. Moja izkušnja je, da sem si po svoji krivdi, pri preveč intenzivnem ščetkanju z električno ščetko povečal občutljivost zobnih vratov, zato sem preklopil nazaj na ročno ščetko. To je bilo predvsem zaradi premočnega pritiska, ki sem ga uporabljal pri ščetkanju predela ust. Električna, sonična ali kakšna druga, vse delujejo na podoben način, razlikujejo se v številu nihajev (frekvenci). Za čistost zob to ni toliko pomembno kot piše na letaku prodajalca.
Predlagal bi, da poskusite z uporabo barvil za obarvanje zobnih oblog. S tem boste natančno lahko videli kje slabše očistite zobe in to takoj popravili.
Sporočite, če ugotovite kaj uporabnega glede električnih ščetk in napišite. Morda skupaj prideva do kakšnega pametnega zaključka.

LP,

Miha Bobič

Hvala za izčrpen odgovor. Glede higienikov/higieničark: V isti ordinaciji mi je lansko leto higieničarka veliko bolje očistila zobje, kljub temu da sem imel veliko več zobnega kamna, kot pa letos zobozdravnica — malo sem bil razočaran, saj sem mislil, da imajo organizirano tako, da zobni kamen čisti samo higieničarka. Prav zaradi tega sem si zdaj za čiščenje zobnega kamna poiskal ordinacijo, v kateri se ukvarjajo zgolj s tem.
Če izvem kaj o električnih ščetkah, Vam pišem. Trenutno ˝problematične˝ robove čistim tudi s čopasto ščetko. Načeloma mi jih kar uspe očistiti, samo časovno je zelo zamudno. Samo zaradi tega (in tudi priporočila higieničarke) bi morda poskusil električno ščetko. Če mi pa ne bo ustrezalo, bom pa nadaljeval z ustaljenim ritmom. Kljub temu da vzame veliko časa, se obrestuje na dolgi rok, saj bodo zobje in dlesen dlje časa ostali zdravi.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni?
Po vašem pisanju sklepam, da zelo vestno in natančno skrbite za ustno higieno. To me veseli in vam za to lahko samo čestitam. Glede električnih ščetk pa si še piševa. Dobrodošla so tudi mnenja in izkušnje ostalih bralcev tega prispevka.
Lp

Pozdravljeni!
Kupil sem električno zobno ščetko in želim povedati, da sem z njo neverjetno zadovoljen. Ker ne smem delati reklame, povem samo to, da sem kupil takšno, ki te opozori, če ob uporabi premočno pritiskaš na dlesen/zobe, in ki ima opcijo sensitive za občutljivejšo dlesen. Zdi se mi, da s takšno ščetko res težko poškoduješ dlesni oz. zobe. Prej sem z navadno in čopasto ščetko zobe lahko umival več kot 10 minut in jih nisem očistil tako dobro, kot jih z električno v 3 minutah pa niti približno ne pritiskam tako močno, da bi me senzor opozoril na premočno ščetkanje. To je res fantastična stvar. Osebno bi jo vsakemu priporočil, še posebej tistim, ki imajo velike težave s čiščenjem zobnih oblog.

Živjo!
Hvala za vaše mnenje in izkušnje. Veseli me, da ste zadovoljni. Če dovolite bi še jaz postavil vprašanje. Kako ocenite, da so sedaj z novo ščetko zobje bolje očiščeni? Imate merilo, uporabljate barvilo za obarvanje oblog, kaj drugega…? Tudi sam bom poiskal (ampak kasneje,ko pridem nazaj v delovno vzdušje) kako to merijo v raziskavah o učinkovitosti različnih ščetk.

Lep pozdrav z morja,

Miha Bobic

Zelo preprosto ugotovim, kako dobro so zobje očiščeni. Z lučko mobilnega telefona posvetim v zobe in vidim, kje so zobne obloge dobro odstranjene in kje ne. Močna bela svetloba razkrije res zelo veliko. Tudi v ordinacijah pri zobozdravnikih se mi zdi, da takšno svetlobo uporabljajo ravno zato, ker se na ta način odkrije mnogo več. Ko si umijem zobe, skoraj na nobenem robu zoba nimam več mehkih zobnih oblog, prav tako pa so zobje bolj gladki in sijoči. Razliko bi opazil tudi pri navadni svetlobi. Zelo redko moram dodatno uporabiti čopasto ščetko, prej sem jo pa uporabljal vsak večer, če sem hotel očistiti vse robove zob, pa še to mi ni povsem uspelo. Zaenkrat sem izredno zadovoljen in vesel sem, da sem obiskal ustno higieničarko, ki mi je priporočila uporabo električne ščetke. Uživajte na morju.

New Report

Close