Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Ustno zdravje in higiena Zdravljenje koreninskih kanalov in bakterije

Zdravljenje koreninskih kanalov in bakterije

Pozdravljeni,
imela bi eno vprašanje, ki pa me zelo skrbi.
Zdravili so mi sedmico spodaj desno. V treh koreninskih kanalih sem imela zdravilo, v tretji seji je bil zob lepo očiščen zdravila dezitinficiran in pripravljen za polnitev. medtem ko sem na stolu s tako pripravljenim zobom in razkuženimi kanali čakala,da sestra pripravi material za polnitev, se je zdravnica ukvarjala z drugimi pacienti, in njihovimi dokumentacijami.
Po tem je z istimi rokavicami in vsem nadaljevala izpeljavo polnitve na mojem zobu – mogoče se bo čudno slišalo, zelo me skrbi ali je lahko z uporabo istih rokavic, s katerimi je zdravnica nadaljevala z delom na meni (s katerimi se je zdravnica vmes ukvarjala z drugimi pacienti in njihovo papirologijo) pri izvajanju polnitve v očiščene kanale mojega bilo prenešeno kaj bakterij. Kot rečeno rokavice niso bile zamenjane in s takimi je bila izvedena trajna polnitev treh kanalov.
Ali obstaja kakšno tveganje da so s tem v očiščene kanale pripravljene za polnitev tudi prišle bakterije, ki bi zdaj škodovale zobu in uspešnosti polnitve in ozdravitve zoba?
Mogoče se bo čudno slišalo to vprašanje, ampak me resno zelo skrbi, ne bi pa želela da bi bilo kaj narobe ali da bi celo nastale komplikacije zaradi tega.

Iskrena hvala vam za pomoč in informacije.

Pozdravljeni!
Hvala za zanimivo vprašanje.
V ustih so naravno prisotne številne bakterije. Pri endodontskem zdravljenju je navadno okoli zoba opna, ki preprečuje dostop sline in bakterijj iz ustne votline do kanalov zoba.
[attachment=0]Koferdam 1z.JPG[/attachment]
Z uporabo in menjavo rokavic se prepreči vnos kužnine od drugod. Hkrati se z njimi varuje zdravnik, ki tako ni v stiku s potencialno kužnimi zadevami.
Rokavice so namenjene za enkratno uporabo, za enega pacienta. Pravzaprav jih je včasih dobro zamenjati tudi med daljšimi posegi. Kadar se z umazanimi rokavicami dotikamo drugih stvari ali oseb potencialno prenašamo infekt. Zato seveda ni prav, da se z njimi vmes dotikamo dokumentacije.
Kljub temu pa sem mnenja, da uspešnost vašega endodontskega zdravljenja zaradi tega ne bo slabša. Verjetnost, da je bil prenesen infekt v kanal, ki ga je zdravnica obdelovala z instrumenti, verjetno tudi s sterilno pinceto, itd… in ne direktno z rokavicami, je izredno majhna.
[attachment=1]koferdam.jpg[/attachment]
Zaradi tega si ne delajte skrbi. Vseeno pa naslednjič zdravnico opozorite, da naj zamenja rokavice. Prepričan sem, da bo to storila.

Lep pozdrav,

Miha Bobič

Spoštovani,
najlepše bi se vam zahvalila za vaš odgovor.
Se mi je pa pripetila še ena nevšečnost… očitno nimam ravno sreče 🙁
namreč še isti večer po zaključku zdravljenja pri umivanju zob se mi je zgodilo,da je odpadel cavit. In to v enem celem kosu kar odstopil od zoba.
Naj povem,da je že med zdravljenjem pogosto se krušil, zato je zdravnica dejala,da bo po zaključku zdravljenja dala gor trši material do datuma za plombiranje- zgleda kot roza plombica. No takoj ko je tega namestila, je dejala, da ga bo na delu zoba, ki gre proti medzobnemu prostoru odbrusila in odstranila, ter na tem mestu roza plombico zamenjala z cavitom.
In ta cavit je zvečer pri umivanju zob samo ob stiku sonične zobne ščetke z grizno ploskvijo pri umivanju v enem kosu odstopil od zoba v celoti – v enem celem delu – kot da se ni dobro sprijel in ni držal.

ne vem ali so s tem nastali vidni tudi vhodi v koreninske kanale in me zanima če kakšno škodo lahko to pomeni za zob. Zdravnica mi je namreč dejala, da mora biti zob polno zaprt vsaj 24 ur po zaključku zdravljenja – to je polnitvi. No meni je vse skupaj odstopilo prej – torej še v istem dnevu zvečer.
Zjutraj naslednji dan takoj sem se oglasila, da so dopolnili cavit – zdravnica je odstranila še nekaj roza plombice in dala cavit v plasteh, da malo bolj drži.

Zanima me ali lahko vso to dogajanje pomeni kakšno tveganje, škodo za zob, pa glede na omenjeno, sploh, ker se je vse dogajalo v času manj kot 24 ur po zaključku zdravljenja.
Prilagam slikice – kakšen je bil zob ko je vse skupaj odpadlo in pa še rtg slikico, z označenim delom cavita, ki je odpadel.
v kolikor je mogoče, bom vesela tudi vašega mnenja o polnitvi zoba.

Vnaprejšnja prijazna zahvala za vaše informacije.

http://shrani.si/f/1d/nN/UleMrDR/1/zob-z-odpadlim-cavitom-v.jpg

http://shrani.si/f/H/oO/1B1rJqxr/zobrtg.jpg

http://shrani.si/f/44/YB/4gdKCxpX/1/zobrtg1.jpg

nova
Uredništvo priporoča

Moj nasvet je: “Ne se sekirat!”
Kanali so tesno zapolnjeni s polnilom v celotni dolžini pulpne komore in kanalov. Čez njih je dana začasna plomba iz Cavita in GI cementa, ki še dodatno ščiti zob. Tudi če je delno ali pa celo v celoti odpadla, kratka izpostavljenost slini zagotovo ne bo kakorkoli vplivala na izid zdravljenja.
Držim pesti in verjamem, da se bo vse dobro izteklo.

Miha Bobič

New Report

Close