Najdi forum

Zobni kamen

Spoštovani,
imam težave z nabiranjem zobnega kamna pa ne vem, kako naj se jih rešim. Zobni kamen odstranjujem vsaj enkrat letno, toda vsakič, ko ga dam odstraniti, se mi po približno mesecu dni začne ponovno nabirati. Nabira se mi samo na nekaterih kritičnih mestih, najbolj pa me moti zadaj za sprednjimi sekalci. Vem, da se kamen tam najraje nabira, toda zelo me moti, ker se mi tako hitro nabere. Ščetkam dvakrat dnevno in enkrat dnevno (pred spanjem) tudi nitkam. Občasno uporabljam tudi čopasto ščetko (Curaprox), da očistim vse mehke obloge ob robu dlesni. Do pred kratkim sem uporabljal Curaprox ščetko 3960 (njihova srednja trdota), a opazil, da ne odstranjuje dovolj dobro, zato sem jo zamenjal z navadno srednje trdo ščetko (Jordan). Kljub temu da z njo bistveno bolj očistim mehke zobne obloke, še vedno opažam, da se mi zadaj za sekalci nabira zobni kamen. Za sekalci čistim tako, da glavo ščetke obrnem navzdol in drgnem od roba dlesni proti vrhu zoba. Razumel bi, da bi se kamen nabiral zato, ker bi premalo ali pa preslabo čistil zobe, ampak ker vem, da temu posvečam veliko pozornosti, pa tega preprosto ne razumem. Naj še omenim, da pred spanjem uporabljam tudi ustno vodico, da ohranim svež dah po nitkanju. Zobozdravnik pravi da imam sicer zelo lepe zobe in da težav z njimi ne bom imel, a da sem zelo podvržen nabiranju zobnega kamna. Vem, da je to zelo odvisno od sline in večih dejavnikov, toda zanima me, ali lahko karkoli storim, da bi omilil nabiranje zobnega kamna. Zanima me tudi, ali je dvakrat letno odstranjevanje kamna lahko škodljivo za dlesni oz. zobe ali je v takem primeru celo priporočljivo. Vem, da so zobni kamen strjene mehke zobne obloge in da bodo nekateri rekli, da premalo čistim zobe, ampak s tem se preprosto ne morem strinjati.

Zobni kamen so strjene mehke obloge. Premalo čistite zobe.
🙂

Šala, šala..
O oblogah veste vse kar je potrebno, prav tako o odstranjevanju le teh.
Vse kar lahko dodatno svetujem je, da občasno uporabite barvila, ki obarvajo mehke obloge. Tako boste gotovi, da ste odstranili vse. Morda se lahko s higieničarko dogovorite, da vam natančno spolira ploskve spodnjih sekalcev in prilagodi število obiskov. Te so morda lahko krajsi in obravnavajo le kritična mesta. Brez skrbi, skupaj vama bo uspelo.

P.s.: Če ima kdo kakšen koristen nasvet, je vsak komentar dobrodošel!

Lp,

Miha Bobic

nova
Uredništvo priporoča

Hvala za odgovor. Verjetno bo to res najbolj smiselno.

Spoštovani,

tudi sama moram vsaj 2x letno na odstranjevanje zobnega kamna. Čistim, nitkam ipd redno….danes pa mi je zobozdravnica razložila, da pravzaprav nimam kamna ampak zabarvanje (črno, rjavo ob robovih) in da so to bakterije.

Se da kaj narediti proti temu? da se mi ne bi toliko nabirale te obloge /zabarvanja?

hvala in lp

Pozdravljeni!
Dostikrat do za črne obloge ob zobnih vratovih krive kromogene bakterije. Te niso škodljive za zobe in ne povzročajo kariesa. Odstranjevanje madežev lahko opravi higienik, vendar se lahko kmalu povrnejo. Če se prav spominjam je eden od pogostih tipov bakterij, ki povzročajo črne madeže anaeroben, kar pomeni. Da ne mara kisika. V primeru, da z uspešno higieno uspete spremeniti ustno floro lahko zmanjšate njihovo število. V nekaj primerih, ki sem jih imel je pomagala ustna vodica z blagim peroksidom. Sčasoma se je pojavljanje madežev umirilo…raztopina je bila res šibka, ne vem za nobeno komercialno ustno vodico, ki bi imela peroksid.

New Report

Close