Najdi forum

spoštovani

1. bila sem na odstranjevanju z. kamnov. zakaj mi zobozdravnik tokrat ni uporabil tisti “brusni” papir, kar se da med zobe? po navadi je vedno uporabil, sedaj ne. zakaj ne in ali lahko prosim za ta papir, da si občasno sama napravim to doma?

2. in zakaj se ne dajo več noter tisti tamponi za odvečno tekočino, pač pa se daje raje tista stvar, ki vleče not vodo, kar pa ni dovolj, vsaj meni ne?

3. sem kadilka in se mi z. kamen hitro nabere, da imam grde rjave zobe in pravi zobar, da je to od kajenja, medtem ko kave ne pijem toliko. kako pa to, da moj mož nima tega, sploh nima rjavih kamnov in je prav tako dolgoletni kadilec? baje je odvisno tudi od genov oz. sline. kaj pa je to takega v slini in kaj zaužiti, da bi se slina spremenila, da ne bi tako hitro prišlo do kamnov, če je le to res?

4. sodabikarbona sicer beli zobe, vendar pa ne tam, kjer so skupaj zobje, torej kjer se konča ob robu, na “ovinki”. kako si naj to uredim, da bi mi še tam sodab. pobelila zobe?

hvala, lp

Pozdravljeni!

1. Polirni trakci niso namenjeni za domačo uporabo saj lahko njihova redna uporaba pripelje do abrazivne obrabe in poškodb zobne sklenine. Obstaja več gradacij (grobost papirčka, podobno kot pri “šmirgl” ali brusnem papirju) in uporablja se na mestih, kjer so zabarvanja ipd. Navadno se na koncu površino še spolira z gumico, da se skušajo zagladiti mikro praske. Sami s takim papirčkom ne boste dosegli kaj dosti, prej bo prišlo do poškodbe.

2. Glede uporabe sesalcev, rolic, tamponov itd. povejte svoji higieničarki med samim posegom. Če vas kaj moti je najbolje povedati takoj in se vam bo prilagodila.

3. in 4. Zobne obloge in zobni kamen se hitreje obarva pod vplivom barvil in hrane, pijače in še posebej cigaretnega dima. Hitrost nastajanja trdih oblog je odvsna tudi od sestave sline, ki se razlikuje med posamezniki. Vaš mož ima…srečo.
Natrijev hidrogen karbonat ima baje majhen belilni učinek vendar ne pobeli zobnih oblog, ki so v prostorih med zobmi. Pred uporabo katerega koli belilnega sredstva je nujno odstraniti vse obloge.
Prvi korak je torej temeljito odstranjevati obloge, da se te ne naberejo in kadar se naberejo obiskati ustno higieničarko, da jih odstrani.
Drugi korak je seveda prenehanje kajenja. To bo vplivalo na sestavo vaše sline bolj kot sprememba v dieti. Če ste že pri temu prepričajte še moža 🙂

Upam, da sem odgovoril na vse točke. Če še kaj manjka….. pišite.

Lepa hvala za odgovore.

Kako pa lahko še kaj vplivamo na slino, da ne bi prihajalo tako hitro do kamnov oz. obarvanosti? In le kaj je to v genih, da se to dogaja pri nekaterih?

Hvala, lp

New Report

Close