Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Ustno zdravje in higiena Oteklina dlesni ob modrostnem zobu

Oteklina dlesni ob modrostnem zobu

Pozdravljeni!

Včeraj zvečer sem kar naenkrat dobil oteklino pri modrostnem zobu. Star sem 30 let in nikoli nisem imel problemov z modrostnimi. Zob me ne boli, boli samo oteklina. Bolečina ni velika, je pa nadležna. Bezgavke nimam zaotečene kot tudi ne obraza. Dlesen mi malenkost prekriva modrostni zob, prav tako dlesen ni rdeča oziroma samo v enem delu je rdeča, nad zobom.
Nekako tako izgleda (slika je iz interneta), le da tam ko je puščica je rdeče, ostalo je pa rožnate barve, kot ostala dlesen)
http://bergamaimplant.com/dosyalar/dosyayonetici/resim/15122010124601.jpg

Zanima me kaj bi lahko to bilo? Je povečanje higiene dovolj?

Pozdravljeni!

Pojav, ki ga opisujete se dokaj pogosto pojavlja ob izraščanju spodnjih osmic. Imenuje se perikoronitis ali operkulum (operkulitis). Predvsem spodnje osmice so lahko dalj časa vsaj delno prekrite z dlesnijo, kar otežuje čiščenje. Pride lahko do nabiranja hrane in oblog, ki povzročijo vnetje. To nadalje vodi v otekanje dlesni in bolečino, kar še dodatno oteži čiščenje in poslabša stanje.
Za rešitev stanja je ponavadi potreben obisk zobozdravnika, ki bo pod lokalno anestezijo očistil nastali žep in dal nadaljna navodila. Povečana higiena in pozorno čiščenje tega mesta v prihodnje zmanjša možnost ponovnega pojavljanja vnetja do končne zrasti izoba.

Če se stanje ponavlja je potrebno razmisliti o odstranitvi ali preoblikovanju dlesni, ki prekriva zob ali pa razmisliti o smiselnosti odstranitve modrostnega zoba.

Lep pozdrav

New Report

Close