Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Ustno zdravje in higiena Spremebe na jeziku

Spremebe na jeziku

Pozdravljeni!

Pred kratkim (kakšen mesec nazaj) sem opazila belo rumenkaste lise na desni strani jezika. Ker se na internetu pojavlja veliko fotografij in veliko diagnoz (vse od okuženosti s HIV-om do raka), ki so me nekoliko prestrašile, me zanima, kaj bi to lahko bilo. Včasih se tudi zalotim, kako drsam z jezikom ob zobe oz. si ga grizem. Morda bi to lahko bil vzrok?

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Pozdravljeni!
V primerih, ko je prisotno draženje jezika z drgnjenjem ali celo grizenjem, se v liniji z zobmi pojavi bela črta. Ta se imenuje linea alba in je zaradi draženja zadebeljen epitelij jezika. Pojavlja se lahko tudi na lični sluznici prav tako v nivoju z zobmi (kjer se stikajo zgornji in spodnji). Sprememba ni nevarna. Terapija načeloma ni potrebna in s prenehanjem draženja sprememba tudi izgine. V primeru, da bi šlo za močnejše in trajnejše draženje sluznice, recimo ostra škrbina, ki stalno ranjuje jezik, pa se takšne frikcijske spremembe in ranice lahko razvijejo v kaj resnejšega.

Lep pozdrav,

Miha Bobič

New Report

Close