Najdi forum

Pozdravljeni,
upam, da mi boste znali svetovati. Že v osnovni šoli so mi na prva dve enici namestili neke umetne zobe. Sčasoma so postali črni in sem si jih v srednji šoli še enkrat zamenjala. Pred cca. 10 leti sem si naredila keramične zobe. Po nekem času sem opazila da imam zadah iz ust in ko sem si podrgnila po dlesni nad enkami, je bil ta isti smrad. Zobozdravnik sicer ni eš imel takega primera, vendar je dopustil opcijo, da sem alergična na kak material in mi je zamenjal zobe. Po nekem času se je pojavil isti problem, le da sedaj smrad izvira med zobmi- ko grem z medzobno ščetko med enkama je vedno enak priskuten vonj. Pa to ni vonj po gnili hrani ampak čsito nekaj specifičnega. Raziskala sem kake so mi dali štifte, ki so noter že od osnovne šole. Menda da niso takrat še dajali zlatih. A je možno, da mi tile štifti kaj oksidirajo in spuščajo tak vonj? Zanima me vaše mnenje in pomoč. Razmišljam o implantantih ali mostičku, ker res ne morem več živeti s tem smradom, pa tudi ljudje okoli mene ne!Hvala!

Lep pozdrav in hvala za zanimivo vprašanje!

Samo iz opisanega težko dam kak definitiven odgovor, lahko pa povem kaj mislim.
Glede na to, da imate zatičke v zobeh že dolgo časa bi težko podprl trditev, da gre za alergijo. Alergije se manifestirajo drugače. Tudi sami vidite na koži, da se pojavi rdečina, izpuščaj ipd… Prav tako je zatiček zaprt v zobu in stik in prenos z alergeni bi bil tako minimiziran.
Zatički, ki so potemneli in s tem obarvali zob so zelo verjetno oksidirali. Torej je hermetična zapora med zatičkom in okoljem ustne votline popustila. Tako prevleke kot zatički so cementirani s posebnimi cementi. Ti cementi lahko v agresivnem okolju ustne votline z leti postanejo porozni. To seveda izkoristijo mikroorganizmi, ki te poroznosti naselijo in proizvajajo med drugim tudi smrad.

Opisujete zelo lokaliziran vir zadaha med zgornjima centralnima sekalcema. Ali je prisotna tudi oteklina in morebitno krvavenje? V tem primeru, bi lahko prej šlo za previsne prevleke zob, katerih rob je težko očistiti in je zato tam dlesen stalno vneta. To bi razložilo smrad in tudi začasno izboljšanje ob menjavi. Pregled bi vsekakor povedal več, morda so moja ugibanja popolnoma zgrešena.

Kar se tiče menjave zatičkov je potrebna ocena stanja in s tem povezanih tveganj. Odstranjevanje zatičkov, lahko pomeni komplikacijo v obliki vertikalne poke korenine zoba. To vodi v izgubo zoba in še večjih težav za vas.
Ena od možnosti, ki so mi sedaj prišle na misel, je tudi, da je korenina že počena. To je komplikacija pri zobeh, ki so že dolgo oskrbljeni z zatički. Z leti se “presušijo” ter postanejo bolj dovzetni za poko. Tako počen zob je stalen vir vnetnih težav in s tem povezanega zadaha. Poko morenine je težko odkriti recimo na rentgenu ali z hitrim pregledom, lahko pa se nanjo posumi ob ponavljajočih se težavah, kot so poglobljeni žepki okoli zoba ter stalno vnetje.
Sporočite prosim, kako se zadeva odvija. Za pomoč smo na voljo.
LP

New Report

Close