Najdi forum

štifti

Pozdravljeni,
že kot otroku (stara sem bial cca. 13-14 let) so mi namesto prvih dveh enk na “štifte” nasadili umetne zobe. Kasneje sem si jih zamenjala, ker so postali črni in kasneje sem jih nadomestila s keramičnimi zobmi. Takrat mi Štiftov niso zamenjali, samo naredili keramične zobe. Nekaj časa je bilo vse ok, po parih letih pa sem opazila,da imam zelo močan zadah iz ust in smrad je izviral ravno nad tema dvema zoboma( ko sem podrgnila po dlesni, je bil neznosen smrad). S problemom sem šla nazaj k zobozdraviku, ki za kaj podobnega ni slišal, je pa rekel, da je možno, da sem na kak material alergična in mi je zamenjal zoba. Nekaj časa je bilo vse ok, samo težave so se kar kmalu pojavile. Sedaj je neprijeten vonj prisoten, ko grem z zobno ščetko med tema dvema zoboma. Pa to ni smrad po gnili hrani, to je vedno isti priskutni vonj, ki je zelo moteč. To so mi povedali drugi, saj sam sebe potem niti ne vohaš več.
Razmišlajla sem, da je vzrok lahko samo še v štiftih, saj verjetno mi takrat niso dali zlatih štiftov, ampak kako drugo kovino. Naj omenim, da sem alergična na “pleh” in takoj dobim izpuščaje na koži. Mogoče je tukaj kaka povezava, saj ne vem več kaj naj storim. Razmišljam, da je edina opcija, da si odstranim te štife ven. Prosim za vaše mnenje. Sedaj sem pa stara 40 let, zobi me že bolijo od neprestanega žvečenja, ki pa seveda ne pomaga skriti zadaha. Naj omenim, da sem šla tudi na preiskavo požiralnika in želodca in da je ta vzrok izključen.
Hvala za odgovor in nasvet!

Lep pozdrav in hvala za zanimivo vprašanje!

Samo iz opisanega težko dam kak definitiven odgovor, lahko pa povem kaj mislim.
Glede na to, da imate zatičke v zobeh že dolgo časa bi težko podprl trditev, da gre za alergijo. Alergije se manifestirajo drugače. Tudi sami vidite na koži, da se pojavi rdečina, izpuščaj ipd… Prav tako je zatiček zaprt v zobu in stik in prenos z alergeni bi bil tako minimiziran. Opisujete zelo lokaliziran vir zadaha med zgornjima centralnima sekalcema. Ali je prisotna tudi oteklina in morebitno krvavenje? V tem primeru, bi lahko prej šlo za previsne prevleke zob, katerih rob je težko očistiti in je zato tam dlesen stalno vneta. To bi razložilo smrad in tudi začasno izboljšanje ob menjavi. Pregled bi vsekakor povedal več, morda so moja ugibanja popolnoma zgrešena.

Kar se tiče menjave zatičkov je potrebna ocena stanja in s tem povezanih tveganj. Odstranjevanje zatičkov, lahko pomeni komplikacijo v obliki vertikalne poke korenine zoba. To vodi v izgubo zoba in še večjih težav za vas.
Ena od možnosti, ki so mi sedaj prišle na misel, je tudi, da je korenina že počena. To je komplikacija pri zobeh, ki so že dolgo oskrbljeni z zatički. Z leti se “presušijo” ter postanejo bolj dovzetni za poko. Tako počen zob je stalen vir vnetnih težav in s tem povezanega zadaha. Poko korenine je težko odkriti recimo na rentgenu ali s hitrim pregledom, lahko pa se nanjo posumi ob ponavljajočih se težavah, kot so poglobljeni žepki okoli zoba ter stalno vnetje.
Vzrok je treba odkriti. Svetujem, da ponovno obiščete zobozdravnika in se pogovorite o možnostih.

Srečno!

Sporočite prosim, če boste stvari prišli do dna. Zanima me kaj je dejanski vzrok.
V primeru, da potrebujete še kakšno pomoč pa stopite v kontakt.

LP

nova
Uredništvo priporoča

Hvala za vaš odgovor! Upam, da bomo prišli stvari do dna. Samo še vprašanje, ali je možno to poko videti na ortopanu ali je potrebno kako bolj detajlno slikanje? V primeru, da se odločim za menjavo štiftov, potem ne bom nič rešila, če je korenina počena ali kako? Saj korenina v temu primeru ostane noter ne? A korenino se vzame ven samo v primeru implantanta?Hvala za vaš odgovor, pa se opravičujem za “neumna” vprašanja.
Lp,

Pozdrav!
Poko je zelo težko videti na kakršnem koli rentgenskem posnetku. Tudi na lokalnih ali 3D posnetkih je to težko, na ortopanu pa skoraj nemogoče, razen če je poka ogromna. Zato je poko težko diagnosticirati na RTG in je potreben natančen kliničen pregled. Če se ugotovi vertikalno poko je to slaba novica. Počena korenina pomeni, da je zob izgubljen in ga je potrebno odstraniti.
Vprašanja so vsekakor na mestu in nikakor neumna. Če je še kakšno, vam z veseljem pomagam, če bom le vedel odgovor.

New Report

Close