Najdi forum

Vrsta ščetke

Pozdravljeni,

prosim vas za mnenje: ali je ščetka z ravnimi ščetinami res slabša od ščetke z “nazobčanimi” ščetinami. In podredno vprašanje: nekje sem prebrala, da imajo ščetke manjšo glavo kot nekoč, ker so ugotovili, da le tako lahko dosežeš težko dostopna mesta, tj. zadnje zobe.

In še glede uporabe električne zobne ščetke. Ali je res uporaba teh boljša od uporabe klasičnih. Prebrala sem, da je uproaba klasičnih ščetk prav tako dobra, vendar se mora prav uporabljati, električna pa to pravilno opravi namesto tebe.

Lep pozdrav in hvala za vprašanje!
Ščetka s ščetinami v nazobčani vrsti ni nujno boljša od tiste, ki ima ščetine postavljene ravno. Morda tista z nazobčanimi izgleda kot da bo lažje dosegla medzobne prostore, vendar ni čisto tako. Dandanes trdijo, da je pomembno, da ima ščetka veliko število tankih ščetin in da ni pretrda. Pretrda ščetka ni prijazna do dlesni in lahko ob agresivni uporabi povzroča umik dlesni in abrazija dentina, kar se pokaže kot skelenje zobnih vratov[/url]. Pomembnejše je število ponovitev in ne sila ščetkanja po zobni površini.

Ščetke z manjšo glavo res lažje dosežejo težje dostopna mesta. Predvsem to velja za zadnje zobe, kjer lahko lice otežuje dostop in pregled nad tem kako smo zobe očistili.

Električne zobne ščetke načeloma niso same po sebi boljše. Prav tako kot navadna ščetka morajo doseči vsa mesta, če naj jih očistijo in prav tako ne opravijo vsega dela namesto nas…no malo že olajšajo čiščenje, če smo bolj lene sorte. Priporočljive so recimo pri ljudeh z motoričnimi težavami. Tja lahko prištejem tudi sebe, kadar sem bolj zaspan in se mi mudi v posteljo 🙂 Pravilna tehnika čiščenja ne pride sama z električnim pogonom. Naučiti se je je treba. Sami lahko poskusite kako dobro očistite zobe z en ali drugo ščetko in učinkovitost ocenite s tabletami, ki obarvajo zobne obloge.

Ne glede na vrsto ščetka pa je čiščenje potrebno nadgraditi še s pripomočki za nego medzobnih prostorov (zobna nitka, interdentalna ščetka).

LP;
ekipa Babit

New Report

Close