Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Ustno zdravje in higiena Ustna vodo s sodo bikarbono

Ustna vodo s sodo bikarbono

Pozdravljeni,

zanima me ali je doma pripravljena ustna voda s sodo bikarbono, soljo in nekaj kapljicami eteričnega olja peprminta zdrava za zobe. Na ineternetu sem našla nekaj receptov, pri katerih se uporablja soda, med drugim ga rakovim bolnikom priporoča tudi Nacionalni inštitut za rakova obolenja v ZDA. Moja zobozdravnica pa je dejala, da si s tem ne bi spirala ustne votline, ampak bi uporabila zgolj slano vodo. Kaj menite vi in zakaj? Pa še eno vprašanje imam. Čeprav alkohol izsušuje ustno votlino, ga vsebuje kar precej ustnih vod. Kaj menite o tem?

Najlepša hvala za odgovor

Lep pozdrav!

Težko rečem, če je vaša ustna voda zdrava za zobe. Kar se tiče sestavin in njihove količine škodljiva ni.
Kaj je cilj izpiranja ustne votline z vašim pripravkom? Boljši okus, nadomeščanje sline…?
Če imate namen dodati tudi alkohol, kakšen učinek pričakujete?

Pozdravljeni,

ustno vodo uporabljam po umivanju zob kot doplonitev higiene in tudi zato, ker se mi zdi, da z grgranjem vsaj malo lahko preprečim nastajanje čepkov na mandljih h katerim sem nagnjena. Domačo ustno vodo uporabljam zato, ker se mi ne zdi smiselno zapravljati denar za nekaj, kar lahko naredim tudi doma. Alkohola zagotovo ne bi dodajala, zanimalo me je le vaše mnenje o alkohol v ustnih vodah.

Lep pozdrav

nova
Uredništvo priporoča

Se strinjam z vami, da dodajanje alkohola vaši domači ustni vodi ni potrebno.
Menim, da se alkohol v ustnih vodah ne uporablja za dezinfekcijo temveč bolj kot nosilec. Tako se lahko raztopijo ostale aktivne snovi, ki se v vodi slabo topijo. Voda je polarno in alkohol nepolarno topilo, če se prav spomnim. Je pa procent alkohola kar velik in posledično vodica tudi bolj peče in draži sluznico.

Na voljo so ustne vodice brez alkohola. Kot razkužilo nekatere vsebujejo tudi klorheksidin. Kar se tiče zaščite zob je fino tudi če vsebujejo fluoride.
Za izpiranje, odstranjevanje čepkov na mandljih in boljši občutek pa se mi zdi vaš pripravek čisto OK, če imate z njim dobre izkušnje.

New Report

Close