Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Ustno zdravje in higiena Obloge na zobnem aparatu

Obloge na zobnem aparatu

Zivjo!

Imel sem zobni aparat, zvezdice. Sneli so mi ga pred nekaj meseci in dobil sem snemni aparat, ki ga moram zdaj nositi ponoči. Problem je v tem, da je po nekaj mesecih postal umazan. Kljub temu, da ga vsak dan močno drgnem s ščetko in zobno pasto se obloge spet hitro naberejo. Podobne so vodnemu kamnu.
Kako jih lahko očistim?

Zivjo!

Hvala za vprasanje, zadeva se kar pogosto pojavlja. Vcasih smo krivi ortodonti sami, ker ne razložimo dovolj natančno kako je treba skrbeti za retinerje (snemni aparat, ki ga nosiš po tem ko so zobje že poravnani).

Za čiščenje retainerja je bolj primerno če namesto zobne paste uporabljamo navadno milnico ali detergent. Zobne paste navadno vsebujejo majhne abrazivne delce, katerih namen je da polirajo zobe in s tem olajšajo čiščenje. Zobje so trdi in jih te abrazivni delci iz paste ne poškodujejo. Aparat, ki je narejen iz mehkejšega materiala, pa ob vsakodnevnem drgnejnju dobi mikropraske. Teh sicer ne vidimo ampak na njih se lažje in hitreje nabirajo zobne obloge.

Retainer ali aparat torej čisti z mrzlo vodo, z zobno ščetko (lahko je stara) ter z navadno milnico. Nekateri aparati se ob prevroči vdi lahko preoblikujejo, zato poudarjam mrzlo vodo.

Za očiščenje že nabralih zobnih oblog je morda dobro izi k ortodontu ali zobozdravniku, ki bo povedal kaj storiti. Aprat lahko spolira tudi zobni tehnik. Lahko pa poskusiš obloge odstraniti z blago raztopino kisa in zobno ščetko. Kislina naj bi zmehčala kalcificirane obloge in olajšala njihovo odstranitev.

Poskusi in sporoči če je bilo uspešno.

Lep pozdrav!

Miha Bobic

New Report

Close