Najdi forum

zobna sklenina

Spoštovani!

Na splošno imam precej zdrave zobe, nikoli nisem imela problemov z njimi, me je pa vedno motilo da so precej bolj rumeni kot povprečni zobje. Zanje poskušam skrbeti zelo vestno, umivam jih dvakrat na dan, jih nitkam, in uporabljam pasto s flourom. Zadnje čase opažam da se je barva mojih zob poslabšala. Imam precej občutljiv želodec, ki se občasno upre kakšni hrani, pijači, stresu, … zato se mi občasno zgodi da bruham. To se zgodi morda 1x, 2x mesečno ali manj (tudi po več mesecev ne) vendar me skrbi da bi imelo dolgoročne posledice na zobno sklenino in da je to krivo za spremembo barve. Kaj menite? Pri zdravniku sem zaradi želodca že bila, vendar niso našli posebnih vzrokov.

Lp,

Clea

Lep pozdrav in hvala za vprašanje.

Kadar bruhamo pride želodčna kislina v usta, to zniža pH sline in kot posledica lahko sledi demineralizacija sklenine. Ponavadi in kot opisujete tudi v vašem primeru, se to ne dogaja pogosto torej tudi vpliv na ustno zdravje ni velik in ne pride do zabarvanja.
V primerih, da slina iz želodca redno zahaja v usta, recimo ob namernemu bruhanju pri bulimiji, so posledice za sklenino precej resne in se pojavijo kar hitro. Predvsem na notranji (jezični) strani zob se sklenina vidno stanjša. Prosevati lahko začne dentin, ki je rumenkaste barve. To daje celotnemu zobu bolj rumenkast odtenek.
Vzrok za zabarvanje zob je lahko tudi v barvilih, ki so v živilih, čaju itd. V tem primeru lahko zabarvanja brez posledic za zob odstrani higieničarka.
Takole iz kratkega opisa je težko ugotoviti pravi vzrok. Če vas stvar skrbi in če ste zaradi tega obiskali že zdravnika, bi bilo morda smiselno obiskati tudi zobozdravnika. Če ni nič resnega boste zaradi tega vsaj bolj mirno spali…manj stresa 🙂
Če lahko se kako pomagam brez obotavljanja se kaj napišite ali vprašajte.

Pozdravljeni in srečno.
Miha

Spoštovani!
Upoštevala sem vaš nasvet in odšla h higieničarki, ki pa ni ugotovila zunanjih zabarvanj. Opravila je peskanje in čiščenje zobnega kamna vendar sprememb v barvi ni bilo. Svetovala mi je beljenje, saj naj bi bili moji zobje v primernem stanju za ta poseg. Vzroka zabarvanj pa tudi ona ni ugotovila, ni omenila stanjšane sklenine ali kakršnihkoli drugačnih nepravilnosti. Barva zob me sicer precej moti, vendar sama za estetiko nebi šla do te meje da bi dolgoročno škodovala zobem – še posebno če je za barvo slučajno vseeno kriva stanjšana sklenina in bi jo beljenje še bolj skrhalo. Kaj mi svetujete vi?
Lp
Clea

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!

Veseli me, da se zgodba nadaljuje in razvija 🙂
Verjetno ste že sami nekaj prebrali o beljenju zob in ste zaradi tega do posega malce skeptični. V tej fazi bi bil primeren obisk zobozdravnika in odkrit posvet o plusih in minusih estetskih posegov na zobeh. Najpametneje bi bilo najprej ugotoviti vzrok za rumenkasto zabarvanje vaših zob. Če ni nič nenavadnega lahko brez skrbi naredite korak naprej. Morda gre za naraven odtenek vaših zob, ki bi se ga dalo posvetliti z beljenjem.
Z zobozdravnikom se lahko dogovita za “testno beljenje” posameznega zoba, da ugotovita kakšna so lahko pričakovanja za naprej.
Če lahko kako pomagam me brez obotavljanja kontaktirajte. Vsekakor me zanima nadaljnji razplet zgodbe.

Pozdravljeni in srečno.
Miha Bobič

New Report

Close