Najdi forum

Zobni aparat

Pozdravljeni,

pred dobrim tednom sem dobila fiksni zobni aparat (zvezdice). Ker sem imela že prej velike težave s čiščenjem zob, zaradi nedostopnosti medzobnih prostorov, me zanima, kako bi lahko čimbolje očistila zobe, sedaj ko je zaradi prisotnosti aparata to še bolj oteženo? Kaj lahko naredim sama in ali morda potrebujem tudi strokovno čiščenje? Zelo me je namreč strah, da bi se zaradi prisotnosti zobnega aparata stanje ustne higiene poslabšalo.

Že vnaprej se lepo zahvaljujem za nasvete.

Lep dan, Ana

Lep pozdrav Ana in seveda hvala za vprašanje! Bom poskušal odgovoriti jaz, sem ortodont in se s tem problemom večkrat srečam.
Čisto prav imate, ustna higiena je z zobnim aparatom otežena. To vam je verjetno razložil že vaš ortodont. Prej lahko dostopne površine zob zdaj zasedajo nosilci (bracketi ali zvezdice), povezuje pa jih še žica, ki preprečuje uporabo navadne zobne nitke. Zdaj si boste morali za čiščenje zob vzeti nekaj več časa, predvsem na začetku. Kasneje to postane rutina in je dobra naložba za celo življenje, saj boste dobre navade in temeljito čiščenje ohranili.

Za začetek je morda res dobro pametno obiskati ustno higieničarko[/url], ki vam bo pokazala pravilno čiščenje in predvsem katere pripomočke lahko uporabljate. Sčasoma boste svoj repertoar ščetk zmanjšali na tiste, ki vam najbolj ustrezajo. Za začetek jih raje poskusite več in temu namenite tudi nekaj časa; pri izbiri vam lahko pomaga higieničarka.

Sam bi izpostavil nekaj pripomočkov (poskušal bom pripeti linke do sliki, upam, da mi uspe):
-Zobna ščetka z mehkimi ščetinami
-čopasta ščetka[/url]
-zobna nitka[/url] s trdim koncem, ki jo lahko vtaknemo v medzobne prostore
-medzobna ščetka (prava velikost je pomembna)
-tabletke[/url], ki obarvajo zobne obloge

Vaša zaskrbljenost, da bi sem vam ustna higiena poslabšala je že sama po sebi dober pokazatelj tega, da ste skrbni. Prepričan sem, da vam bo uspelo obdržati zdrave zobe. Seveda boste tudi redno hodili k ortodontu, ki vas bo opozoril, če je kaj narobe. Za pomoč pa je tukaj vedno ustna higieničarka. Redno vas bo klicala na kontrole in vas tudi naučila, da boste sami znali poskrbeti zase. Če je vaš ortodont nima vam lahko priporočim dve s katerimi skupaj delam. Upam,da sem vam z odgovorom pomagal in se veselim tudi vseh nadaljnjih vprašanj.

Srečno na poti do lepih zdravih zob vam želim,

Miha Bobič

New Report

Close