Forum: Ustno zdravje in higiena

Skrb za ustno zdravje in pravilna higiena je prva stopnica. Pravilno opravljena prepreči potrebo po vseh ostalih zobozdravstvenih specialnostih. Kakšen je pomen in kakšne so pravilne tehnike čiščenja, dodatni pripomočki za čiščenje ustne votline, nasveti v povezavi s protetičnimi izdelki (mostički, proteze...), zobni aparati, skrb za higieno po puljenju zoba, kirurških posegih, dileme glede zobnih past, fluoridi in ostale učinkovine, skrb za zdrava otroška usta...

Občutljivost zoba na vroče-hladno

Odgovori Nova tema
Default avatar Mihap 18 Mar 2017 22:23

Pozdravljeni,
Pred dnevi mi je osebni zobozdravnik na šestici naredil plombo. V tem zobu sem imel luknjo ampak ni prisla do zivca tako da ni bilo potrebno zdravljenje zoba..torej plomba in koncano. Zdaj pa opazam, da imam ta zob izredno obcutljiv na vsako malce hladnejso ali toplejso tekocino ali hrano...imam obcutek kot da bi bil zob od znotraj votel...bi mi znali svetovati kaj bi to lahko bilo in kako naj v naprej postopam.
Hvala, LP Miha

Odgovori Citiraj sporočilo Povezava Prijavi objavo

Pozdravljen Miha!

V primeru, ko je prisoten globok karies na zobu, torej luknja, ki sega globoko proti živcu (pulpi), obstaja možnost, da je živec tudi prizadet. Vsaj delno. Težko je ugotavljati do kakšne stopnje je živec poškodovan. Včasih je poškodba manjša, živec je nekaj časa bolj občutljiv, nato pa se stvari vrnejo na normalo.
Kadar je poškodba večja se delno vnetje živca razvije v ireverzibilno vnetje celotne pulpe. Takrat je potrebna odstranitev celotne pulpe in endodontsko zdravljenje zoba. Več o tem lahko pogledate na teh filmčkih:
http://babit.si/sl/nasveti/najpogostejs ... /granulom/
in na youtubeu:
https://www.youtube.com/watch?v=kQw9K4QV10A

Torej skupaj z zobozdravnikom opazujta razvoj občutljivosti zoba, merita vitaliteto živca in se na podlagi simptomov odločita kako postopati dalje.

Če imate še kakšna vprašanja se kar oglasite.

Lep pozdrav in srečno.

Zobozdravstveni center BABIT
www.babit.si
[email protected]

Default avatar Mihap 20 Mar 2017 20:38

Pozdravljeni,
Hvala za odgovor. V bistvu je situacija taksna, da se izogibam zvecenju na tej strani kolikor se le da, ker ob stiku z "neprimerno temperaturo" me dobesedno zaskeli. Je pa kec v tem da sem na ponoven pregled pri osebnem zobozdravniku narocen sele cez dober mesec dni...torej ce sem prav razumel da ce se ta obcutljivost ne bo scasoma pomirila, je bolje da se prej oglasim pri zobozdravniku?
Hvala in LP
Miha

Ja, zaenkrat je smiselno počakati. V primeru, da se bo stanje poslabšalo bo potreben obisk pri zobozdravniku.
Včasih stanje lahko izboljša premaz zobnega vratu, ki zmanjša reakcijo na dražljaje. Ne odstrani sicer vzroka, lahko pa olajša težavo.

www.babit.si
[email protected]

Ja, zaenkrat je smiselno počakati. V primeru, da se bo stanje poslabšalo bo potreben obisk pri zobozdravniku.
Včasih stanje lahko izboljša premaz zobnega vratu, ki zmanjša reakcijo na dražljaje. Ne odstrani sicer vzroka, lahko pa olajša težavo.

www.babit.si
[email protected]

Stran 1 od 1
Na vrh