Najdi forum

Spoštovani,

Zanima me vaše mnenje/nasvet glede naslednjih težav:

stara sem 46 let, visoka 163 in težka 62 kg.
Kot otrok sem imela močan platfus in sem nosila posebne ortopedske čevlje. Spomnim se tega tudi po tem, ker so me zelo prebolevale noge. Sedaj platfusa nimam več.
Kot najstnica se nisem ukvarjala s športom kasneje pa sem začela hoditi na aerobiko, malo sem tekla, hodila, zadnje čase pa vadila fitnes. Moja želja pa je bila vedno, da bi lahko tekla brez težav.
Letos se mi je prvič ponudila priložnost da se pridružim tekaški skupini. Želela sem si naučiti pravilnega teka – sam sem sumila na napačno tehniko teka, ker sem še tri dni po teku imela utrujene/boleče noge. V tekaški skupini sem bila z 30 letniki, pričeli smo z razgibanjem pred in po teku in intervali 7 min teka in 1 hoje 2-3 tedensko ali kako drugo časovno kombinacijo skupaj vedno 24 min + razgibavanje skupaj 25 min. Vse skupaj sem dobro prenašala, srčni utrip sem imela v limitu glede na običajni izračun obremenitve. Zadihana nisem bila. Po enem mesecu in dveh tednih takšnega tempa sem začela opažati, da me določenem času začnejo boleti, zategovati mišice in da si noge ne odpočijejo. Počasi smo tudi začeli stopnjevati tempo iz 7:1 na 14:2 dvakrat, delati bolj zahtevne vaje za moč, kar nisem več upala izvajati zaradi bolečih nog. Po navadi sem odnehala z tekom. Sedaj sem želela priti problemu do dna.
Govorila sem s kolegom, ki je tekač in ta mi je povedal, da so mogoče boleče noge odziv privajanja telesa na tek vendar pa se mu je zdelo čudno da me noge bolijo in da so utrujene pri takšni obremenitvi. Glede na mojo konstrukcijo – mi je dejal da me noge najverjetneje bolijo zaradi hrbtenice. Ko pomislim – parkrat sem res imela išjas vendar temu nisem posvetila večje pozornosti.

Zanima me ali je vzrok mojih utrujenih nog res lahko oblika/okvara spodnjega dela hrbtenice (išjas). Bi bil potreben pregled? Kaj mi svetujete?

Lep pozdrav

Tina

Pozdravljeni!

Glede na opisano, dvomim, da bi bile težave povezane s hrbtenico. Težave s hrbtenico se običajno kažejo z lokalno bolečino na nivoju poškodbe, z električno bolečino ali mravljinci, ki lahko sevajo v noge in pa v primeru večjih nepravilnosti tudi v zmanjšani moči mišic.

V vašem primeru, se mi zdi bolj verjetna prva razlaga, sploh če prej niste bila tekačica. Poskusite lahko, da na proste dni naredite kakšno enostavno vajo za mišice nog. Npr. hoja po prstih, petah (3x30m počasi), hoja bosi in pa mišice, ko so močno boleče zmasirate ter si privoščite toplo kopel.

V primeru, da bi se bolečine stopnjevale oz. da bi se pojavile bolečine prav v stopalu (povezane s ploskim stopalom) pa priporočam pregled pri ortopedu.

Uspešen trening Vam želim!

Klemen Aleš Pilih

New Report

Close