Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem ARTHRON – Zdravstveno svetovanje v športu Blokada (lokalni anestetik + kortikosteroid)

Blokada (lokalni anestetik + kortikosteroid)

Pozdravljeni,

zaradi hudih bolečin v hrbtenici sem prejel v 2 mesecih že 2 blokadi. Zanima me, koliko blokad na leto lahko dobim (star sem 32 let – moški), saj kot sem slišal je kortikosteroid škodljiv za telo? Slišal sem le, da je škodljiv, nikjer pa ne zasledim na netu, kakšne ima stranske učinke? Na vsak način bi se rad izognil operaciji.

Hvala za odgovora.

Pozdravljeni!

Natančnega pravila, koliko “blokad” lahko prejmete ne poznam. Zagotovo blokad ni smiselno ponavljati v nedogled, v kolikor bolečina ne izgine. Treba je poiskati druge možnosti zdravljenja.

Kortikosteroidi so stresni hormoni in kot taki kratkoročno ugodni, ker zavrejo imunski sistem, vnetje, bolečino, skratka počutimo se kot da je vse v redu, dolgoročno pa vplivajo predvsem katabolno. Lokalna aplikacija kortikosteroidov deluje katabolno predvsem lokalno, kar pomeni, da lahko ob večkratni aplikaciji oslabi vezi, kosti, sklepni hrustanec in stanje še poslabša. Poleg lokalnih učinkov ima lahko tudi sistemske, ampak te so redkejši.

Jaz bi Vam tako svetoval, da se z vašim ortopedom dogovorite o planu zdravljenja. Predvsem pa si poskušajte stanje izboljšati z rednim treningom (statičnimi vajami za hrbtenico ter plavanjem). Vaše težave lahko reši predvsem ustrezna fizična aktivnost.

V skrajnem primeru pa je možnost tudi operacija, seveda pa je ta najmanj zaželena.

Lep pozdrav,
Klemen Aleš Pilih

New Report

Close