Najdi forum

Lumbalgia acuta in regresionem

Pozdravljeni!

Sem oče zelo športno aktivnega 14 letnega sina, ki je pred kratkim imel težave s hrbtenico. Namreč, pri zimski rekreaciji ga je vsekalo v križu in to že pri dobri uri aktivnosti v telovadnici. Bolečina v predelu križa je bila tako huda, da je sin prekinil z rekreacijo (nogomet). Po prihodu na dom se je relaksiral v topli kopeli, polk ure po kopeli je bolečina bila precej huda. Odpeljal sem ga k zdravniku, kjer so naredili rentgen, ki ni pokazal nobenih anomalij, ali znakov poškodbe.

Ker sem sam športnik, se nisem mogel sprijazniti z dejstvom, da lahko 14 letnika vseka v križu. Sin se že dve leti aktivno ukvarja z atletiko 3X tedensko (1 leto skok v višino, zdaj eno leto hitre discipline 60 in 100 m), rekreativno igra tudi mali nogomet v lokalnem klubu, ukvarja se tudi s fitnesom, predvsem z vajami za hitre discipline pri atletiki. Tudi drugače je aktiven (waveboard, kolesari, pleza,…). Osebna zdravnica je na mojo prošnjo izdala napotnico za MR, katero smo opravili in obiskali z izvidi tudi ortopeda. Nato je sledil jok. Ortoped nam je povedal, da se prostor med peto in četrto vretenco poseda in da ne sme obremenjevati hrbtenico po vzdolžni osi. Se pravi, vsako aktivno udejstvovanje pri športu mora odmislit.

Mene predvsem zanima, katere športne aktivnosti (če sploh) lahko pridejo v poštev za njegovo bolezen in v kakšni meri?

Mnenje ortopeda se pa glasi:
Status: primerne o.m. gradnje. Hoja ohranjena, po prstih in petah izvedljiva. Predklon opravi do spodnje tretjine goleni. Lasegue je negativen. Refleksi so izzivni in enaki. Dorzifleksija stopal čvrsta. Je brez senzibilitetnih izpadov. Gibljivost kolkov in kolen bp. Hrbtenica primerno oblikovana tako v AP ravnini, kot tudi sagitalno.
Pregled MR slike: viden je deg. diskus na nivoju L4-L5. Višina diska je znižana za cca. 1/4.
Dg.: Lumbalgia acuta in regresionem, Deg. disci L4-L5

Prosim še za vaše mnenje!
V naprej hvala!
Andrej Žido

Pozdravljeni!

Pridružujem se mnenju ortopeda, da je potrebno vsaj začasno zmanjšati obremenjevanje hrbtenice v vzdolžni osi. Kar pomeni, da trening hitrih disciplin in skoka v višino ter vaje z utežmi do nadaljnjega odpadejo. To ne pomeni, da se stanje s časom ne bo izboljšalo samo od sebe do te mere, da bi lahko ponovno nadaljeval s športom (veliko športnikov ima degenerativne spremembe diskov), bo pa potrebno biti bolj zmeren, ker je tovrstna poškodba pri 14letniku res zgodaj! Poleg tega tovrstne poškodbe pogosto kažejo na vzorec preobremenitve, kar lahko prinese težave kasneje.

Trenutno bi mu svetoval predvsem 2 športa: plavanje in kolesarjenje, ko bodo bolečine izzvenele, bi se lahko ukvarja tudi s plezanjem. V zadnjem času so postali popularni trim-parki z raznimi napravami (predvsem drogovi ipd.) – s tovrstno rekreacijo z lastno težo se lahko ukvarja brez zadržkov, seveda do bolečin.

S časom, ko bodo težave izzvenele, lahko prične tudi s tekom, najprej počasi, naj se testira, potem hitreje, lahko tudi z nogometom. Do takrat naj izvaja vaje za jačanje muskulature trupa, od trebušnjakov (pazi naj, da pri vajah, ko leži na hrbtu križa ne dviguje od podlage), do vaj za mišice hrbta. Primerne so predvsem statične vaje. T.i. V-sit, plank, one arm plank, sklece in njihove variacije. Številne vaje pa najdete na internetu, npr na naslovu
http://sportsmedicine.about.com/od/abdominalcorestrength1/ss/Quick-Core-Workout.htm.

Predvsem si vzemite čas in se aktivnosti lotevajte postopoma in z zmernostjo v mislih. Njegove težave so glavno vodilo.

Želim Vam uspešno sanacijo poškodbe!
Lep pozdrav,
Klemen Aleš Pilih

Lep pozdrav!

Hvala za hiter odgovor, ki nama bo sigurno v pomoč pri nadaljnjih aktivnostih. Sin bolečin ne čuti več nobenih, tudi pri športu ga ne omejuje nobena bolečina. S strani otropeda nama je bilo povedano, da se njegovo stanje več ne bo nikoli izboljšalo, da ni ozdravljivo. V primeru, da se ne bo pazil, se lahko samo še poslabša.
Za 14 letnika, ki mu je vsakdanjik baziral predvsem na gibanju, je to velik šok. In verjemite kot očetu, je to zelo boleče gledati, ko ti sin ne ve, kaj bi naenkrat sam s sabo, kam z odvečno energijo? Zato sem vam zelo hvaležen, da ste konkretno povedali, s čim naj se ukvarja.
Imam samo še to vprašanje: ali vsak tek, bodisi nogomet, ali rekreativen tek, ne “nabija” vretenca hrbtenice? Ali s tekom ne slabša svoj trenutni fizični status quo, ki je trennutno b.p.?

Hvala še enkrat!
Andrej Žido

nova
Uredništvo priporoča

Podravljeni!

Se opravičujem za zapozneli odgovor. Tega sem napisal že maja, ko pa sem danes pregledal forum sem videl, da odgovor ni bil objavljen.

Razumem, da mora biti šok. Tudi jaz sem bil v srednji šoli zelo aktiven v športu in vem kako me je takrat prizadela poškodba gležnja. Ampak poškodbe je žal treba sprejeti.

Seveda lahko vsaka aktivnost do neke mere poslabša njegov fizični status, ampak načeloma se športniki po tovrstnih poškodbah vračajo k aktivnostim, zato je najpomembneje, da je zdaj pozoren na svoje telo in kje mu sporoča omejetve. Če se bolečine spet pojavijo, naj obremenitve zmanjša.

Upam, da dobro napredujete!

Lep pozdrav,
Klemen Aleš Pilih

New Report

Close