Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem ARTHRON – Zdravstveno svetovanje v športu Lumbalgia acuta in regresionem, Deg. disci L4-L5

Lumbalgia acuta in regresionem, Deg. disci L4-L5

Pozdravljeni!

Sem oče zelo športno aktivnega 14 letnega sina, ki je pred kratkim imel težave s hrbtenico. Namreč, pri zimski rekreaciji ga je vsekalo v križu in to že pri dobri uri aktivnosti v telovadnici. Bolečina v predelu križa je bila tako huda, da je sin prekinil z rekreacijo (nogomet). Po prihodu na dom se je relaksiral v topli kopeli, polk ure po kopeli je bolečina bila precej huda. Odpeljal sem ga k zdravniku, kjer so naredili rentgen, ki ni pokazal nobenih anomalij, ali znakov poškodbe.

Ker sem sam športnik, se nisem mogel sprijazniti z dejstvom, da lahko 14 letnika vseka v križu. Sin se že dve leti aktivno ukvarja z atletiko 3X tedensko (1 leto skok v višino, zdaj eno leto hitre discipline 60 in 100 m), rekreativno igra tudi mali nogomet v lokalnem klubu, ukvarja se tudi s fitnesom, predvsem z vajami za hitre discipline pri atletiki. Tudi drugače je aktiven (waveboard, kolesari, pleza,…). Osebna zdravnica je na mojo prošnjo izdala napotnico za MR, katero smo opravili in obiskali z izvidi tudi ortopeda. Nato je sledil jok. Ortoped nam je povedal, da se prostor med peto in četrto vretenco poseda in da ne sme obremenjevati hrbtenico po vzdolžni osi. Se pravi, vsako aktivno udejstvovanje pri športu mora odmislit.

Mene predvsem zanima, katere športne aktivnosti (če sploh) lahko pridejo v poštev za njegovo bolezen in v kakšni meri?
Mnenje ortopeda se pa glasi:
Status: primerne o.m. gradnje. Hoja ohranjena, po prstih in petah izvedljiva. Predklon opravi do spodnje tretjine goleni. Lasegue je negativen. Refleksi so izzivni in enaki. Dorzifleksija stopal čvrsta. Je brez senzibilitetnih izpadov. Gibljivost kolkov in kolen bp. Hrbtenica primerno oblikovana tako v AP ravnini, kot tudi sagitalno.
Pregled MR slike: viden je deg. diskus na nivoju L4-L5. Višina diska je znižana za cca. 1/4.
Dg.: Lumbalgia acuta in regresionem, Deg. disci L4-L5

Prosim še za vaše mnenje!
V naprej hvala!
Andrej Žido

New Report

Close