Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem ARTHRON – Zdravstveno svetovanje v športu bolečine v nartu pri teku-plosko stopalo

bolečine v nartu pri teku-plosko stopalo

Spoštovani!
Sem 40 letna rekreativna športnica in se že deset let redno ukvarjam s tekom,kolesarjenjem in hojo v hribe. Težave z desno nogo so se mi začele pojavljati pred tremi leti med pripravami na maraton. Bolečina se je pojavila na notranji strani goleni(na sredini med kolenom in gležnjem). Po maratonu sem začela tek kombinirati s hojo v hribe in težave so izginile. Čez eno leto,ko sem zopet več trenirala za maraton pa je bolečina vztrajala tudi po končanem maratonu.Kasneje se je bolečina preselila na notranjo stran pete. Zadnje pol leta pa se je bolečina preselila v nart. Januarja letos sem obiskala fiziatra Grabljevca,ki mi je ob pregledu ugotovil,da so moje težave povezane s ploskim stopalom. Plosko nogo so mi odkrili že v mladosti,toda kakšnih posebnih težav nisem nikoli imela. Po zdravnikovem nasvetu sem nabavila posebne vložke za v superge narejene po meri. Toda po tem še vedno občutim bolečino v nartu. Sedaj ne samo pri teku, ampak tudi med hojo. Stopalo smo tudi slikali pri osebnem zdravniku in rentgenska slika ni pokazala kakšnih nepravilnosti. Letos spomladi sem naredila tudi 3 tedensko pauzo od vseh športnih aktivnosti. Takrat so se bolečine popolnoma umirile. Ko sem spet začela s tekom je bilo sprva nekaj časa brez bolečin,ko pa sem stopnjevala treninge se je zopet poslabšalo.Zanima me,če je še kakšna možnost,da bi spet lahko tekla brez bolečin,ali se lahko od teka kar poslovim. Ali menite,da bi lahko z vajami za stopalo izboljšala težave.Trenutno lahko brez težav le kolesarim.Kaj menite o obisku kiropraktika.Lepo prosim za odgovor. lp Mojca

Pozdravljeni!

Nikakor se mi ne zdi, da bi s tekom morali kar končati. Pri Vas je prišlo do preobremenitvenih težav, ki so lahko tako mišičnotetivnega, kot kostnoligamentarnega značaja. Bolečine v področju goleni so precej značilne za vnetje pokostnic, ki se pogosto pojavi, pri povečani količini treninga. Podobno se lahko vnamejo tudi preobremenjena narastišča kit na stopalu (bodisi na petnici – narastišče Ahillove tetive, bodisi na lateralni strani stopala – narastišče fleksorjev stopala) ter ligamentarni spoji med koščicami v stopalu ter plantarna fascija.

Najbolje bi bilo, da spet pričnete s postopnim tekom. V kolikor Vam vložeki v čevljih ne pomagajo, poskusite spet brez njih.
S fanti nam je, ko smo bili še aktivni v atletiki, najbolj ustrezalo teči bosi po travi. Če imate v bližini kakšno primerno zeleno površino, Vam predlagam, da poskusite. Vendar le počasen tek in do bolečin. Lahko hoja bosa po travi, kjer lahko izvajate tudi vaje za stopalo. Poskusite npr. z dvigi na prste, hojo po prstih ipd in vaje izvajajte bosi. Vaje naj bodo neagresivne (brez poskokov), ampak vstrajnostne. Tkivo potrebuje čas in vztrajno stimulacijo, da se pregradi in popravi.
Po treningu ne pozabite na stretching.
Če se ob treningu pojavljajo točkovne bolečine pa Vam lahko predlagam, da predel masirate preko boleče točke. Terapije na podobnem principu (t.i. prečna frikcija) izvajajo tudi številni terapevti, za Gregorja Grada vem, da dela dobro, tako da v koliko bi se odločila za takšno rešitev, ga toplo priporočam. Pomaga lahko tudi knajpanje (toplo/hladno) in pa ogrevalne kreme, ki jih z masažo vtrete v oboleli predel.

Nad tekom nikakor ne bi obupal. Poskusite postopoma, ne preko bolečin. Predvsem si ne postavljaje prevelikih ciljev v kratkem času. Tecite, hodite v hribe, kolesarite, plavajte, igrajte nogomet na travi bosi na piknikih, hodite bosi in s časom se bodo vezi zacelile in utrdile in tudi maraton še lahko pade. Ko tečete, tecite predvsem po travnatih in peščenih površinah. Pomembna pa je tudi obutev – ne toliko cena, kot to, da vam na nogi zares ustreza – večina tekačev najde svoj model, ki se ga potem drži več let.

Kiropraktika za bolečine v stopalu ne bi mogel predlagati. Po lastnih izkušnjah so za poškodbe hrbtenice lahko odlični, pri preobremenitvah stopala pa ne vidim kako bi pomagali.

Upam, da pomaga! Lep pozdrav! Klemen Aleš Pilih

tudi sam sem imel podobne težave, s postopnim tekom sem jih počasi odpravil

http://mojlajf.si

New Report

Close