Najdi forum

šport- mravljinčenje v prstih

Lep pozdrav,

Zanima me vzrok mojih težav oziroma nasvet, kam naj se obrnem po pomoč. Gre za mravljinčenje rok, predvsem dlani, po približno enem tednu večje količine treningov (15x na teden ) sem profesionalni športnih, od tega je 7 treningov z velikimi obremenitvami (olimpijski dvigi), ostalo pa bodisi kondicijski ali mešani treningi. Težav nisem imel dokler nisem glede na cilj zadal nekaj sprememb:
– Povečevati volumen in količino treningov
– Povečevati mobilnost in gibčnost predvsem gležnja in ramenskega obroča ( sedaj je stanje bistveno boljše, saj sem bil zelo “negibčen”) to je nujno potrebno za trening olimpijskih dvigov…
– Povečevati teže obremenitve pri olimpijskih dvigih, ki vključujejo dvig bremena od tal na ramena in nad glavo oziroma od tal neposredno nad glavo. Ker sem precej povečal teže sem pridobil tudi 8 kg mišične mase, veliko moči… Še vedno imam težave z gibčnost oz le ta se mi izboljšuje, gre pa gibčnost zapestja, komolca, ramen, gležnja, kolen in boka da lahko razviješ takšen položaj kot je na sliki:
[img]https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTvAZF-ytYDC-fd0RPg2K-2zI4XmgaLDWNVx8w2JWW2AjjJwDT6OQ[/img]
do nedavnega sem imel kar veliko težav postaviti palico v počepu nad glavo, kar želim reči da sem to mobilnost možno izboljšal… v dokaj kratkem času…

[img]http://2.bp.blogspot.com/_-NvrAvBHgLE/Sw7UnWPge3I/AAAAAAAAAOQ/uXBYQF_QkEo/s1600/OHS.jpg[/img]
Zanima me ali je to normalen pojav ( mišična zatečenost/zakrčenost v predelu zgornjega hrbta,kar morda draži živec), pri obremenitvi sklepov oziroma krepitvi sklepov? Ali pa je morda vzrok pri povečevanju gibčnosti (morda prehitro oziroma agresivno)? Še to mravljinčenje izgine, naprimem ker sem bil bolan 14 dni mi je to mravljinčje popolnoma izginili, potem dva tedna treninga ni bilo nič, tretji pa je bil seveda tudi najtežji pa se je mravljinčenje spet pojavilo… in mi mravljinči cel dan naj bol zvečer oz zjutraj najmanj pa ko treniram oz sem ogret…

Kam naj se obrnem, kam mi svetujete?

Lep pozdrav!

Po prebranem sem praktično prepričan, da do mravljinčenja prihaja zaradi nenadnega povečanja obremenitev in je ob tem “normalno”. Živci v telesu prehajajo preko ožin in ob povečanem mišičnem tonusu in obremenitvi tkiv tam lahko prihaja do draženja in opisanih težav. V kolikor gre za mravljinčenje v rokah je lahko vzrok na nivoju zapestja, komolca, nadlakti in hrbtenice, tako da je prijemališč veliko.

Bodite posebej pozorni na tehniko izvajanja dvigov. V kolikor npr. zapestij nimate dovolj gibljivih je možno, da ročko preveč odlagate na roke in ne povsem na rame/prsi in s tem dodatno obremenjujete zapestja. Se pravi, še enkrat preverite tehniko.

Bodite pozorni na stretching. Mišice morajo kljub težkemu treningu ostati razmeroma prožne. V kolikor sam stretching ne bi pomagal, si privoščite športno masažo ali terapijo. Mogoče Vam za sprostitev pomaga tudi savna ali plavanje.

Za samo krepitev sklepov so odlične vaje z elastikami. V kolikor jih še niste vključili v trening, Vam to močno priporočam. Poglejte npr. Theraband trakove.

Glede, na to, da Vam mravljinčenje ob počitku izgine, pa imamo odgovor na dlani. Kot profesionalni športnik seveda nadaljujte s treningom, vendar ne preko vsake meje. Možno je, da bo mravljinčenje s časom samo izginilo. V kolikor pa bi ostalo oz. se stopnjevalo pa ne vidim druge možnosti, kakor da malo zmanjšate obremenitve in se lotite napredka nekoliko bolj postopoma. Mravljinčenja prav tako ne bi pripisal toliko povečanju gibljivosti, kot samim povečanim obremenitvam/mišični masi, tako da Vam ob zmanjšanju agresivnosti treninga, še vedno ostane nekaj točk za trening!

Upam, da pomaga! Klemen Aleš Pilih

Pozdravljeni!

Zanima me še kje točno se mravljinčenje pojavlja. Je to le v prstih? Katerih? Ali tudi na podlakti?

New Report

Close