Najdi forum

Moja hči trenira plavanje. Že nekaj mesecev trdi da jo boli Ahilova tetiva. Je to od plavanja ali česa drugega?

Spoštovani!

Ahilova tetiva oz. njen predel lahko boli tudi od dalj časa trajajočih prekomernih obremenitev. V tem primeru pogosto pride do t.i. tendinoze, lahko pa tudi do vnetja mehkih tkiv, ki zmanjšujejo trenje med tetivo in kostjo na njenem narastišču (burzitis). Možna bi bila tudi delna poškodba vlaken tetive (delna ruptura), vendar se mi zdi to pri mlajšem dekletu in športu kot je plavanje skoraj nemogoče. Je morda kdaj nespretno doskočila (na trdni podlagi, pri športni vzgoji ali prostem času)? Je morda v obdobju hitre rasti?

Kako postopati? V kolikor jo predel tetive boli pri določeni aktivnosti ali po določeni aktivnosti bi v prvi fazi priporočal počitek in omejitev tovrstnih aktivnosti. Poleg tega bi svetoval poudarjeno raztezanje bolečih predelov predvsem pred obremenitvijo, lahko tudi po njej. Doma lahko poizkusite s knajpanjem (menjavanje tople in hladne vode), masažami s protibolečinskimi geli (Voltaren ipd.) ter mazili (konjska mast, ognjičevo mazilo).

V kolikor doma težav ne bi mogli izboljšati svetuje obisk terapevta. Sam še najbolj prisegam na klasične manualno-terapevtske metode (prečna frikcija), sicer pa verjetno nekoliko učinkujejo tudi razne terapije, ki delujejo na podlagi mobilizacije fascij (Bowen, Emmett ipd.). Seveda lahko poizkusite tudi z raznimi orodji, ki delujejo na nivoju tkivnega metabolizma (svetila, npr. Bioptron, magnetne metode, morda UZ oziroma udarni valovi).
Sam bi v prvi fazi obiskal športno usmerjenega terapevta. Mislim, da je Arthronov terapevt Gregor Grad dober naslov.

V kolikor se s prilagoditvijo aktivnosti ter terapijo stvari ne bi izboljševale (po npr. 2 mesecih iztenzivnega ukvarjanja s težavami) je čas za diagnostiko. V tej fazi boste morali obiskati zdravnika, najbolje spec. ortopeda. O diagnostičnem postopku se boste dogovorili z zdravnikom, ki Vas bo obravnaval. Verjetno pa boste v prvi fazi opravili Rtg, da se izključi trn petnice, nato pa lahko tudi MRI Ahilove tetive/stopala za prikaz ev. vnetnih sprememb in podobno.

V kolikor bi se kje koli zataknilo, me lahko brez težav kontaktirate.

Lp, Klemen Aleš Pilih

New Report

Close